شناسهٔ خبر: 38326279 - سرویس استانی
نسخه قابل چاپ منبع: شبستان | لینک خبر

کارشناس مسائل خانواده:

سعه صدر در برابر ناملایمات امری مهم در پایداری زندگی مشترک است

حجت الاسلام واعظ موسوی با اشاره به اینکه اخلاق نیک مرد سبب می شود انگیزه زن نسبت به زندگی مشترک بیشتر شود، گفت: سعه صدر و تحمل بالا در برابر تلخی ها و ناملایمات زندگی مشترک امری مهم و تعیین کننده در پایداری زندگی مشترک است.

صاحب‌خبر -

به گزارش خبرگزاری شبستان از مشهد، حجت الاسلام «سید مهدی واعظ موسوی» شامگاه(۲۹ بهمن) در مراسم افتتاحیه شانزدهمین کاروان از بیست و سومین دوره ازدواج دانشجویی با بیان اینکه آغاز زندگی مشترک اغلب با کمبودها و محدودیت هایی همراه است که صبر و تحمل بالا و کاهش توقعات زوج های جوان را می طلبد، گفت:در بین نسل حاضر که عموما در خانواده هایی مرفه و کم جمعیت تر از نسل های گذشته( مانند دهه ۵۰ و ۶۰) رشد یافته اند و کمتر با چالش‌ها و مسائل زندگی مواجه بوده اند، قبول مسئولیت ها و خدمات دهی که جزء لاینفک زندگی مشترک است، غالباً سخت و همراه با مقاومت هایی است.

 

این کارشناس مسائل خانواده ادامه داد: در عین حال این جوانان باید بدانند که پذیرش این مسئولیت ها و تعهدات در زندگی مشترک، همان پلکانی است که آنان را در مسیر رشد و تعالی به پیش می برد.

 

وی برخورداری از سعه صدر و تحمل بالا در برابر تلخی ها و ناملایمات زندگی مشترک را امری مهم و تعیین کننده در پایداری زندگی مشترک دانست و افزود: زوج هایی که مایل هستند صبر و تحمل شان بیشتر شود باید احساس بی نیازی را در خود تقویت کنند؛ البته این به معنای عدم نیاز به همسر نیست بلکه تقویت حسی است که بیش از وابسته کردن فرد به همسر، ضرورت درک کردن او را گوشزد می کند.

 

حجت الاسلام واعظ موسوی با اشاره به حدیثی از امام صادق (ع)خاطرنشان کرد: سه نکته ای که مردان باید درخصوص همسران خود همواره مد نظر داشته و در رابطه با آن سخت گیری نکنند عبارتست از عدم امرو نهی و پرهیز از بحث و مشاجره درخصوص مسائل مختلف؛ مرد باید تا حد ممکن با همسرش موافق باشد و با این گمان که مدیریت خانه با مرد است تحکّم و زورگویی نداشته باشد.

 

این کارشناس مسائل خانواده برخورداری از اخلاق حسنه و حُسن معاشرت را از دیگر نکات مهم برای مردان برشمرد و گفت: اخلاق نیک مرد در خانواده سبب می شود انگیزه و تعهد زن نسبت به زندگی مشترک بیشتر شود زیرا این ویژگی زنان است که اگر یک قدم برای آنان برداشته شود به پاس آن چندین قدم بر خواهند برداشت و محبتی را که دریافت می کنند به شکلی مضاعف به مخاطب خود بر می گرداننند.

 

وی دلبری کردن و اظهار علاقه به زنان را نیز از دیگر نکات قابل توجه در مردان معرفی و تصریح کرد: اظهار علاقه می تواند به شکل هایی مختلفی از جمله آراستگی ظاهر مرد و لطافت در رفتار و کلام او بروز یابد.

 

حجت الاسلام واعظ موسوی سه نکته مهم را نیز به زنان جوان گوشزد نمود و گفت: با توجه حساسیت مردان به روابط همسرشان با نامحرم، لازم است خانم هاروابطشان را با افراد نامحرم مدیریت کنند و به گونه ای رفتار نکنند که اطمینان قلبی مرد از آنان سلب شود.

 

وی افزود: تکریم و حفظ حرمت مرد در خانواده از دیگر موضوعاتی است که زنان باید نسبت به آن اگاه باشند و با اطاعت پذیری از او جایگاه و اقتدار او را حفظ کنند زیرا حفظ این جایگاه به شدت در افزایش تعهد و کارایی مرد در خانواده موثر است همچنین زنان باید همچون مردان عشق ورزی و دلبری کردن را بلد باشند و اصطلاحا زن مظهر ناز و مرد مظهر نیاز باشد.

پایان پیام/ 483

نظر شما