شناسهٔ خبر: 38243035 - سرویس ورزشی
نسخه قابل چاپ منبع: طرفداری | لینک خبر

اولین نشست خبری سرمربی تیم ملی؛ دراگان اسکوچیچ: با آغوش باز به پیشنهادات مربیان لیگ برتری گوش می‌دهم؛ آدم صادقی هستم و کسی نمی‌تواند من را بخرد

دراگان اسکوچیچ، سرمربی جدید تیم ملی فوتبال ایران در نشست خبری حاضر شده است.

صاحب‌خبر -

طرفداری - سرمربی کروات تیم ملی فوتبال ایران با حضور در نشست خبری، پاسخگوی سوالات خبرنگاران شد.

به گزارش خبرنگار طرفداری، دراگان اسکوچیچ، سرمربی جدید تیم ملی فوتبال ایران با حضور در نشست خبری، در خصوص ارتباط با مربیان لیگ برتری گفت:

بنده با آغوش باز به پیشنهادات مربیان حاضر در لیگ برتر گوش خواهم کرد و قطعا تعامل سازنده و دو جانبه ای با باشگاه ها خواهیم داشت. هر موردی باشد که باشگاه ها به بنده به عنوان سرمربی تیم ملی پیشنهاد بدهند، قطعا من 24 ساعته در خدمتشان خواهم بود.

وی در ادامه اضافه کرد:

بنده با فوتبال ایران آشنا هستم و 5 سال است که در فوتبال باشگاهی اینجا فعالیت دارم. ذهنیت بازیکنان و فوتبال ایرانی را درک می کنم و می شناسم. قطعا این موضوع می تواند یک نکته مثبت باشد در راه پیشبرد اهداف مشترک.

اسکوچیچ در ارتباط با وضعیت لژیونر های فوتبال ایران تصریح کرد:

وقت شروع کارمان است و اکنون زمان تمرکزمان روی بازیکنان لژیونر است. با توجه به گستردگی بازیکنان لژیونر، زمان اینکه با تک تک آنها ارتباط داشته باشم نداریم اما به طور قطع با تمام آنها ارتباط تلفنی خواهم داشت.

وی ادامه داد:

بررسی های ما ادامه خواهد داشت تا به مرحله بعدی کارهایمان برسیم. در بازه زمانی کوتاه مدت و با توجه به بازی های تیم ملی در مرحله قبل، نمی توانیم انتظار تغییرات خیلی بزرگی داشته باشیم اما رفته رفته تغییر شکل خواهد گرفت و تزریق افکار و شخصیت من در تیم ملی را مشاهده خواهید کرد. پس از آن که از مرحله انتخاب بازیکن رسیدیم، مدل بازی تیم را انتخاب می کنیم.ساماندهی تیم را به طور دقیق زیر نظر می‌گیریم و بعد یک تیم ملی توانا و پویا را مشاهده خواهید کرد.

سرمربی جدید تیم ملی خاطرنشان کرد:

ممکن است یک بازیکن در باشگاه خودش خواسته های متفاوتی در مقایسه با تیم ملی داشته باشد و نیاز به یک ارتباط مستمر و پایدار میان کادرفنی تیم ملی و کادرفنی باشگاه ها است. نمی‌خواهم در مورد ارتباط باشگاه‌ها و تیم ملی در زمان کی‌روش صحبت کنم، اما چیزی که در زمان من اتفاق خواهد افتاد، یک ارتباط سازنده و مستمر خواهد بود، به این شکل که سرمربی باشگاهی که بازیکن در تیم ملی دارد در هر حال می‌داند که من در حال انجام چه کاری هستم و من هم از برنامه‌های آنها مطلع خواهم بود تا به این شکل یک برنامه مشترک را پیش ببریم. البته برخی از لژیونرهای ما مربیانی دارند که آن ها دوستان من هستند و می خواهیم به نحو مطلوب از این ارتباطمان برای تیم ملی استفاده کنیم.

اسکوچیچ یادآور شد:

همه ما اینجا هستیم که به بهترین شکل از تیم ملی حمایت کنیم. من با شناختی که از فوتبال ایران و بازیکنانش دارم، می دانم آن ها چه تعهدی دارند و قول می دهم از هیچ تلاشی دریغ نکنم.
مطمئنا بازیکنان تیم ملی هم پیام من را می خوانند و به مردم هم می گویم که باید نتایج گذشته تیم ملی را فراموش کنیم و فصل جدیدی را برای فوتبال ایران رقم بزنیم. از رسانه ها هم می خواهم که به ما کمک کنند زیرا یک نفر نمی تواند به تمام خواسته ها، جامه عمل بپوشاند.

وی در ارتباط با مدیریت لژیونرهای فوتبال کشورمان، افزود:

هدف من این است که انگیزه بازیکنان را در قالب توانایی های آن ها بالا ببرم . قطعا آن ها می دانند که پوشیدن پیراهن تیم ملی چه افتخار بزرگی است و ما هم دوست داریم همه به یک هدف مشترک برسیم. مسلما در این راه باید دست به دست هم دهیم و برای موفقیت تیم ملی به هم کمک کنیم.

مربی کروات تیم ملی در بخشی دیگر از صحبت هایش، در خصوص تأثیر ایجنت های فوتبال چنین گفت:

بگذارید روشن صحبت کنم اگر قرار باشد ایجنت های فوتبال ایران بنده را ببرند شمال ایران بعد ببرند جنوب ایران و باشگاه های مختلف و هدف نهاییشون فدراسیون باشد و بخواهند من را به فدراسیون برسانند، باید بگویم که کارشان را خیلی بد انجام دادند. یک مثال میزنم، وقتی من در یک پارک قدم می زنم، هیچوقت پایم را روی یک گل نمیگذارم برای اینکه مسیر خودم را کوتاه تر کنم و بلکه همیشه مسیر درست را انتخاب می کنم. بنده انسان صادقی هستم و درگیر این بازی ها نمی شوم و فوتبال را فقط با عشق و علاقه و دانش و تجربه خودم دنبال می کنم.

اسکوچیچ درباره انتخاب دستیارانش افزود:

درگیر مذاکرات گوناگون برای انتخاب دستیارانم هستیم اما قطعا از دانش و دستیاران مربیان قبلی استفاده خواهد شد. کاری که می کنیم هم ادامه راه مربیان قبلی است و باید با آنها تعامل داشته باشیم. اینکه چه کسی دستیار من خواهد شد، طی روزهای آینده مشخص می شود. معتقدم که باید مشورت کنیم و نظرات مربیان قبلی را پرسیده سپس تصمیم گیری کنیم.

وی در ارتباط با موضوعات پشت صحنه، گفت:

در این خصوص نمی توانم اظهار نظر کنم چون فدراسیون فوتبال باید در این خصوص پاسخگو باشد. اما معتقدم که فدراسیون به خاطر دانش من و شناختم از فوتبال ایران، تصمیم گرفته مرا انتخاب کند.

سرمربی جدید تیم ملی درخصوص ارتباط فوتبالی ایران و کرواسی، خاطرنشان کرد:

مفتخر هستم و می بالم که ارتباط تنگاتنگی بین ایران و کرواسی از لحاظ فوتبالی وجود دارد و چند روز پیش هم که با آقای سفیر دیدار داشتم این موضوع را گفتم و همچنین افتخار می کنم که به عنوان یک مربی کروات در راس کادرفنی تیم ملی ایران حضور دارم. قبل از انتخابم به عنوان سرمربی تیم ملی هم هیچ صحبتی با مربیان هم ملیتی خودم نداشتم ولی می توانم بگویم آقای برانکو اولین کسی بود که انتخابم به عنوان مربی تیم ملی ایران را تبریک گفت. البته که آقای بلاژویچ هم از من حمایت کردند اما هنوز صحبتی با ایشان نداشته ام. خبر انتصابم به عنوان تیم ملی در رسانه های کرواسی هم خبر ساز بود. ارتباطات بسیار خوبی دارم که بیشتر آنها در ایتالیا و اسپانیا است و امیدوارم از این ارتباطات سود ببریم. بدون شک فدراسیون فوتبال هم از هیچ تلاشی برای ایجاد بهترین شرایط دریغ نخواهد کرد.

اسکوچیچ درارتباط با نحوه جدایی اش از تیم صنعت نفت آبادان، صحبت های جالبی را مطرح کرد:

من در خیلی از رسانه ها می خوانم که می گویند مشکل قلبی دارم. من مشکل قلبی خودم را از طریق همین رسانه ها در جریان قرار گرفتم! البته باید بگویم مشکل آلرژی هوا داشتم که خداروشکر درمان و معالجه شد. وقتی که بنده تیم صنعت نفت را ترک کردم هیچ اطلاعی درخصوص حضورم در تیم ملی نداشتم. حتی این بحث از طریق مدیرعامل باشگاه صنعت نفت نیز مطرح شد و بنده را تشویق کردند حالا که هیچ قراردادی با صنعت نفت ندارم برای تیم ملی فعالیت کنم؛ اما آن زمان از طرف فدارسیون هیچ اطلاعی به من داده نشده بود. زمانی که 5،6 باشگاه بزرگ و صاحب نام ایرانی با من تماس گرفتن برای سرمربیگری آن باشگاه ها، طبق تعهد اخلاقی که به صنعت نفت داده بودم، بازهم گفتم قول می دهم که با هیچ تیم ایرانی دیگری ادامه فعالیت ندهم، ولی تیم ملی فوتبال ایران قطعا یک موضوع متفاوتی است. قبلا هم گفته بودم که باعث افتخارم است که به عنوان سرمربی تیم ملی انتخاب شوم و الان هم این موضوع را تکرار می کنم و فدراسیون باید بداند که با یک مربی صادق در ارتباط است. 

او در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه سابقه فعالیت در رده ملی را نداشته است، گفت:

بنده قبلا سرمربی تیم ملی دیگری نبوده ام و این موضوع صحت دارد. ولی باید بگویم که تحصیلات بنده در ارتباط با کارم بوده و در میادین بزرگی حضور داشته ام و دانش و تجربه ام طی سال های اخیر به من کمک می کند که به اهدافم دست پیدا کنم. در چهار کشور مختلف به پنج فینال دست یافته ام و فکر می کنم تمام این ها تجارب بسیار ارزشمندی باشد. در مورد تجربه ام در ایران باید بگویم که در تیم هایی فعالیت کرده ام که شاید بازیکنان صاحب نامی نداشته اند و عموما بازیکنان جوان و جویای نام بوده اند. اما الان در موقعیتی قرار دارم که می توانم بهترین های ایران را انتخاب کنم و قطعا این موضوع دست من را باز می کند تا بتوانم مدلی که می خواهم را در زمین پیاده کنم.

سرمربی تیم ملی درباره طریقه برخورد با انتقادات، یادآور شد:

به همه نظرات احترام می گذارم. خودم را با سایر مربیان مقایسه نمی کنم بلکه می گویم دراگان اسکوچیچ قبلا چه بوده و الان در چه موقعیتی است و باید پیشرفت کند. به نظرات همه احترام می گذارم، اظهارات فوتبالی ها را با آغوش باز می پذیرم. با احترام با افراد منتقد رفتار می کنم و به نظرم انتقادها نیز انرژی مرا افزایش می دهد. فکر میکنم جوی که در آن قرار است کار کنم خیلی اهمیت دارد ولی به  لحاظ شخصیتی نه تنها مربی بلکه انسانی هستم که فکرم روی کار خودم است تا حواشی.

اسکوچیچ در خصوص اهداف تیم ملی، اضافه کرد:

هدفی که داریم بالاتر بردن سطح بازی های تیم ملی و نمایش بهتر بازی است. اما انتظارم این است که ارتباط سازنده ای با مربیان لیگ برتری داشته باشم و باز هم می گویم، در هر زمان با آغوش باز پذیرای پیشنهادات مربیان هستم. در خصوص بازیکنان، باید برای آنها فضای مناسبی ایجاد کنیم تا اینکه بتوانم به عنوان مربی به هدف هایم برای تیم ملی دست پیدا کنم. اگر در مورد بردها و صعود به تیم ملی به جام جهانی صحبت می کنیم، این منافع شخصی من نیست بلکه منافع کلی فوتبال ایران است. چرا که اگر ایران در جام جهانی یا بهتر است بگویم کشور ما در جام جهانی موفق شود، افتخار آن برای همه از جمله اسکوچیچ خواهد بود.

وی ادامه داد:

باید بگویم هدف ما بردن بازی های بعدی است و پس از آن هدف می شود صعود به جام جهانی و بعد از آن نیز موفقیت در جام جهانی. به شما قول و تعهد می دهم که به سختی کار کنم. اطمینان دارم که با پتانسیل زیادی که در فوتبال ایران وجود دارد، اگر حمایت های لازم انجام شود می توانیم کارهای بزرگی انجام دهیم. هشتاد میلیون پشت تیم ملی هستند. بنده مربی خارجی ای نیستم که تازه به ایران آمده است، فرهنگ و ذهنیت مردم را می دانم و حتی با غذاهای شما آشنایی دارم و همه این موارد مسئولیت بنده را بالا می برد. من مربی ای نیستم که بگویم قراردادی با فدراسیون فوتبال ایران امضا می کنم تا دنبال منافع شخصی خودم باشم.

سرمربی کروات تیم ملی درباره وجود لیست سیاه نیز گفت:

با 51 سال سن به شما می گویم که کسی نمی تواند من را بخرد. آدم صادقی هستم و لیست سیاه متعلق به شایعات است؛ بازیکنانی به تیم ملی ایران دعوت می شوند که مستحق پوشیدن پیراهن تیم ملی باشند.

نه در رختکن و نه روی نیمکت، مشکلی با بازیکنان نخواهم داشت و با آن ها ارتباطی صمیمی خواهم داشت؛ چرا که شخصیت من همیشه اینگونه بوده است. البته در هر جایی ممکن است که لژیونر ها خواسته های بیشتری داشته باشند که آن ها با تعامل دو جانبه ای که ایجاد خواهم کرد، حل خواهد شد.

دراگان درباره امکانات فوتبال ایران و تحریم ها گفت:

امکانات بسیار خوبی در ساختمان پک وجود دارد که به ما کمک می کند تا به هدفمان برسیم. از موقعیت حاضر در خصوص تحریم ها آگاهی دارم. در خصوص صنعت نفت باید بگویم یک ماه صبح و شب تمام وقتم را گذاشتم تا بازیکن خارجی مناسب به این تیم بیاورم اما به خاطر مشکلات مالی نتوانستیم با آنها قراردادی امضا کنیم. چالشی دیگر هم که داشتم، عدم پرداخت حقوقم به مدت 4 ماه متوالی بود. البته که در ابتدا خواهان پرداخت مطالبات بازیکنان تیم بودم. به هرحال این موقعیتی است که باید به بهترین شکل مدیریت کنیم. تمرکز و توجه من بیشتر به کار و اهدافم است، آخرین چیزی که به آن فکر می کنم، مشکلات مالی است.

او در خصوص قراردادش با فدراسیون فوتبال و سبک بازی مورد علاقه اش خاطر نشان کرد:

در فوتبال همه چی می تواند تغییر کند. اگر نتایج من خوب باشد قراردادم تمدید می شود و اگر نتایج لازم را کسب نکنم. شخصی دیگری جایگزین من خواهد شد. باز هم می گویم، اهل تعامل دو جانبه هستم. سبک من فوتبالی پویا با برنامه های روشن است. در این مدت که تیم ملی را بررسی کردم، در سازماندهی دفاعی ضعف هایی داریم که این ضعف ها باید پوشیده شود. ایده کلی من این است که تیم باید در سطح بالایی از مسابقات با تیم های بزرگ رقابت کند. قطعا این اشتباه را مرتکب نمی شوم که تغییری ناگهانی در مسابقات پیش رو ایجاد کنم ولی باید بگویم فوتبال تهاجمی را دوست دارم اما اگر یک مسابقه خاص نیازمند سیستم دفاعی باشد، برنامه های بسیار کاملی برای دفاع هم خواهیم داشت. مهمتر از سبک بازی این است که ارتباط بسیار خوب و دو جانبه ای باید بین بازیکنان و مربی وجود داشته باشد. این موضوع به روحیه تیمی کمک می کند. دو روش پیش رو دارم.

سرمربی جدید تیم ملی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه اگر بازیکنی در تیم باشگاهی خودش بازی نکند، آیا به تیم ملی دعوت خواهد شد یا خیر، گفت:

مهم است که بازیکنان در تیم های خودشان بازی کنند، اما اگر بازیکنی بنا به دلایلی همچون مصدومیت در تیم خودش بازی نکند و برای ما مهم باشد، قطعا به تیم دعوتش خواهیم کرد. اما همانطور که گفتم برای ما مهم است که بازیکن در تیم باشگاهی خودش در میادین حضور داشته باشد.

اسکوچیچ درباره تقویم مسابقات لیگ برتر نیز گفت:

سعی می کنیم با سازمان لیگ عم تعامل داشته باشیم تا شرایط خوبی برای تیم ملی و باشگاه ها ایجاد کنیم. سعی می کنیم تصمیمی بگیریم که برای هردو طرف مثمر ثمر باشد. البته برنامه ای قبول نمی کنیم که در آن تیم ملی در اولویت نباشد.

وی همچنین در ارتباط با حمایت فدراسیون فوتبال، تصریح کرد:

برای انجام بازی های دوستانه از ارتباطات خودم استفاده خواهم کرد. در مورد حمایت فدراسیون از تیم ملی باید بگویم که چه حمایتی بزرگتر از آن که فدراسیون من را برای تیم ملی انتخاب کرد؛ این یعنی بزرگترین حمایت و اعتماد. باید تکرار کنم تمرکزم روی کار خودم خواهد بود.

نظر شما