شناسهٔ خبر: 38242889 - سرویس اقتصادی
نسخه قابل چاپ منبع: پارسینه | لینک خبر

بانک ایران زمین؛ پیشرو در بانکداری دیجیتال شرکتی

بانک ایران زمین اولین بانک دیجیتال کشور - بانک ایران زمین به عنوان یکی از پیشگامان بانکداری دیجیتال در ایران مدتهاست که اقدامات پایه ای و زیرساختی را در این راستا برداشته است. بر اساس دیدگاه موجود در بانک ایران زمین بر مبنای نگاه نوین مدیریت این بانک، مشتری محوری، تجربه مشتری و احساس رضایت از دریافت خدمات، پایه و اساس بانکداری دیجیتال است. بانک ایران زمین در تلاش است تا در شعب جدید خود علاوه بر استفاده از فن-آوری‌های نوین و تعاملی، نسبت به مهندسی و طراحی مجدد فرآیند‌ها اقدام نماید.

صاحب‌خبر -

به گزارش پارسینه، شعب دیجیتال تلفیقی از محیط فیزیکی و مجازی برای ایجاد ارزشی ویژه برای مشتریان با ارائه سبدی از محصولات و خدمات گوناگون همراه با تجربه‌ای به یادماندنی است. آنچه در صنعت بانکداری روز دنیا اهمیت دارد این است که در بانکداری باز امکان رقابت بین بانک‌های کوچک با بانک‌های بزرگ فراهم می‌شود، زیرا در بانکداری به سبک فردا آنچه مهم است تجربه مشتری از خدماتی است که دریافت می کند. مبنای بانکداری دیجیتال، نوآوری مبتنی بر مصرف کننده است و فن آوری‌هایی که در حوزه بانکداری استفاده می‌شوند مراودات بانک ایران زمین با مشتریان را با تغییر مواجه کرده است. نکته حائز اهمیت این است که مفهوم بانکداری دیجیتال تنها احداث شعب دیجیتالی یا بانکداری همراه و آنلاین نیست. بلکه بانکداری دیجیتال به عنوان یک الگوی بانکداری مدرن با محوریت نوآوری و تجربه مشتریان با استفاده از فن آوری‌های نوین مطرح است.

اگرچه اصطلاح "بانکداری دیجیتال" مفهومی نسبتا گسترده است که در تعریف آن اختلاف نظر کارشناسی وجود دارد، اما با این نگاه که در بانکداری دیجیتال هریک از مشتریان، تجربه منحصر بفردی از دریافت خدمات خواهند داشت، بانک ایران زمین کوشیده تا با برداشتن محدودیت ها، طیف وسیعی از مشتریان را بر مبنای استراتژی‌های سازمانی خود مورد تحلیل قرار داده و به آن‌ها خدمات انحصاری ارائه کنند.

مشتریان حقوقی و خلا خدمات بانکداری دیجیتال - به طور کلی در دسته بندی کلی مشتریان می‌توان آن‌ها را به دو دسته حقوقی و حقیقی تقسیم کرد. بانک ایران زمین خدمات کاربردی و شناخته شده ی فراوانی را در حوزه بانکداری دیجیتال، اینترنت بانک، تلفن بانک، اپلیکیشن موبایل و همراه بانک و همچنین خدمات متنوع و جذاب دیگری را ارائه داده است که عمدتا برای مشتریان حقیقی مورد تقاضا هستند. آنچه در دنیای امروز و با شتاب گرفتن کسب و کار‌های کوچک و شرکت ها و بیزینس های خرد بسیار حائز اهمیت است، ارائه خدماتی برای مشتریان حقوقی است.

اغلب مدیران و کارآفرینان شرکتی که در طول روز با فعالیت های مختلف، جلسات متعدد و همچنین کارفرما و یا مشتریان زیادی سروکار دارند، بنا به دلایلی از واحد‌های مالی مستقل و جداگانه ای استفاده نمی کنند. چراکه در حقیقت در استارتاپ ها و کسب و کار‌های نو، سعی می شود تا سازمان با حداقل نفرات و حداکثر کارایی پرسنل به جلو حرکت کند و هزینه‌ها در صورت امکان کاهش یابند. در این میان، اما خلا بزرگی که وجود دارد، وجود درگاه و یا خدماتی است برای این مشتریان که در اغلب مواقع بیش از یک نفر نیز باید اسناد مالی آن‌ها را امضا نماید و امکان نقل و انتقالات مالی آن‌ها میسر باشد.

کارپوشه، خدمتی نوین از بانک ایران زمین برای مشتریان حقوقی – "کارپوشه" در حقیقت اینترنت بانک حقوقی بانک ایران زمین است. کارپوشه اقدامی نوین است که تسهیلاتی را برای کاربران اینترنتی فراهم می کند و جهت ارائه خدمات به مشتریان حقوقی و دارندگان حساب‌های مشترک طراحی و ارائه شده است. این اقدام با هدف سهولت بخشیدن در سپرده‌های حقوقی یا مشترک که دارای شرایط برداشت تعریف‌شده در بانک هستند و برداشت از آن نیازمند تائید بیش از یک نفر است طراحی شده و به منزله صرفه‌جویی در هزینه و زمان مشتریان است، دقیقا همان مسائلی که برای مشتریان حقوقی حائز اهمیت است. بنا به دلایل گفته شده در بالا صرفه جویی در زمان برای مشتریان حقوقی به نوعی حتی مهمتر از هزینه نیز می¬باشد.

در حقیقت تراکنش‌های انتقال وجه برای اشخاص حقوقی نیاز به چند امضا دارد، بنابراین سامانه بانکداری اینترنتی ویژه اشخاص حقیقی، پاسخگوی مشتریان حقوقی نخواهد بود. این موضوع دقیقا مصداق بارز وجه تمایز بانکداری دیجیتال و تفاوت های آن بانکداری سنتی است. بانک ایران زمین با شناخت نیاز مشتریان و برداشتن محدودیت ها، خدماتی متمایز و انحصاری را ارائه داده است که اگر اشخاص حقیقی نیز می توانند از آن استفاده کنند، اما ویژه اشخاص حقوقی است. در کارپوشه، امکان انجام تراکنش انتقال وجه بصورت چند امضایی و با رعایت شرایط برداشت از طریق اینترنت فراهم شده و کار برای مشتریان حقوقی بسیار ساده گردیده است.

بر اساس اظهارات مدیر روابط عمومی بانک ایران زمین در خصوص استقبال از این طرح اعلام کرده که عملیات مالی بر مبنای اینترنت بانک با تقاضای بالایی از سوی کاربران صورت پذیرفته و شاهد نیاز روز افزون مشتریان حقوقی و حقیقی مشترک مبنی بر انجام عملیات مالی از طریق اینترنت بانک هستیم. کارپوشه خدماتی نوین است که در منوی "اینترنت بانک" بانک ایران زمین اضافه شده است. طریقه استفاده از کارپوشه بدین ترتیب است که تراکنش‌های مالی زمانی صورت می‌پذیرند که نخست درخواست توسط کاربر ثبت شود، سپس توسط صاحبان مجاز امضاء که در سیستم تعریف شده اند تایید شود. البته لازم است که شرایط برداشت محقق شده باشد. بر اساس اعلام مدیر روابط عمومی بانک ایران زمین، برای اشخاص حقوقی و صاحبان حساب‌های مشترک، انتقال وجه داخلی به صورت عادی، دسته ای و مستمر امکان پذیر است و انتقال وجه بین بانکی نیز بصورت انتقال پایای عادی، دسته ای و مستمر ممکن است. بعلاوه اینکه امکان چاپ گزارش درخواست‌های کارپوشه وجود دارد. در این محیط امکان تایید، لغو، ویرایش و رد درخواست¬های ثبت شده نیز وجود دارد.

بانکداری دیجیتال و تاثیر بر آینده صنعت بانکداری - برای درک صحیحی از واقعیت آینده بانکداری و نقش شعب بانک ها کافی است بدانیم ۹۷ درصد از تراکنش های بانک ایران زمین در خارج از شعب انجام می¬شود. این آمار از سوی معاون فناوری اطلاعات بانک ایران زمین، مهندس اینالوئی ارائه شده است. در حقیقت با ورود بانکداری دیجیتال، نقش کارکنان، شعب و معاونت های بانک تغییراتی قابل ملاحظه داشته و در ادامه نیز بیشتر شاهد این تغییرات خواهیم بود. در حقیقت همانطور که انتظار می رود دیگر تعداد شعب بانکی مبنای بزرگی بانک ها نیست و آنچه اهمیت دارد توجه به نقش شعب بانکی در آینده صنعت بانکداری و نقش بانکداری دیجیتال است.

برای پرداختن به اینکه آینده شعب چه می‌شود، بد نیست چند مثال را مرور کنیم. اکنون بزرگ‌ترین شبکه تاکسیرانی جهان اوبر است که یک تاکسی هم ندارد، بزرگ‌ترین شبکه هتل جهان B&B Booking است که یک هتل هم ندارند، بزرگ‌ترین شبکه خرده‌فروشی دنیا متعلق به علی‌بابا است که هیچ انباری ندارد، به همین ترتیب بزرگ‌ترین بانک دنیا هم در آینده هیچ شعبه ای نخواهد داشت. این اظهارات معاون فناوری اطلاعات بانک ایران زمین؛ اولین بانک دیجیتال کشور است.

در آینده بدون شک، بانکداری خرد صد در صد در خارج از شعبه انجام می‌شود. تنها بانکداری اختصاصی و شرکتی خواهد بود که انجام کارشان در یک فضای بانکی است؛ آن‌هم نه در شعبه بلکه در یک مرکز مشاوره که خدمات خاصی را ارائه می‌کند. با این حال بانک ایران زمین ۳۳۰ شعبه در کشور داشته و از این حیث دارای جایگاه خوبی است. اما اعتقاد معاونت فناوری اطلاعات بانک ایران زمین ترویج دانش دیجیتال است. به طوریکه کارکنان بانک نباید تحویلدار باشند، بلکه باید به سمتی برویم که بانکدارانی باشیم که در آن مرکز مشاوره برای مشتری ارزش‌افزوده ایجاد کند. این افراد باید خدماتی را بفروشند که دیگر خرد نیست. تمام خدمات خرد را می‌توان به دستگاه منتقل کرد. به گفته اینالوئی، اگر امضای دیجیتال وجود داشت و مشکل احراز هویت حل‌شده بود دیگر کاری در شعب بانکی نداشتیم.

اگرچه این روند، سیر تحول به خصوصی دارد که در آن نه تنها بانک ها، بلکه شرکت های ارائه دهنده خدمات مالی باید همسو با بانک ها در حوزه زیرساخت به سمت دیجیتالی شدن پیش بروند و سازمان های دولتی و تنظیم¬کننده مقررات نیز باید همکاری های لازم را داشته باشند تا در آینده بتوان همسو با صنعت بانکداری جهان حرکت کرد.

نظر شما