شناسهٔ خبر: 38242835 - سرویس اقتصادی
نسخه قابل چاپ منبع: ایرنا | لینک خبر

رشد ۵ درصدی قیمت هفتگی نفت

تهران- ایرنا- کاهش تولید اوپک و پیش‌بینی سرمایه‌گذاران درباره کوتاه مدت بودن تاثیر ویروس کرونا بر اقتصاد باعث شد تا قیمت نفت، نخستین رشد هفتگی خود را از ابتدای سال جاری میلادی ثبت کرده و ارزش نفت برنت ۵ درصد بالا رود.

صاحب‌خبر -

حدود یک ماه از گسترش ویروس کرونا می‌گذرد و در این مدت علاوه بر آنکه بیش از ۶۰ هزار نفر به این ویرس مبتلا شده و ۱۵۲۳ نفر نیز جان خود را از دست داده‌اند،  قیمت نفت نیز به دلیل تاثیر این ویروس بر اقتصاد و بازارهای مالی حدود ۱۰ دلار پایین آمده است.

با این حال روند قیمت نفت در روزهای گذشته نشان می‌دهد که سرمایه‌گذاران در بازار نفت امیدوارند تا اثر کرونا بر طلای سیاه کوتاه مدت باشد و نفت بتواند به قیمت‌ها پیش از شیوع کرونا بازگردد.  

همچنین امیدواری درباره کاهش ۶۰۰ هزار بشکه‌ای تولید نفت اوپک پلاس نیز بر این روند مثبت اثرگذار بوده است تا آنجا که قیمت نفت برنت در هفته گذشته بیش از ۵ درصد بالا رفت و از ۵۴ دلار و ۴۷ سنت در روز دوشنبه به ۵۷ دلار و ۳۲ سنت در روز جمعه رسید.

قیمت نفت شاخص آمریکا نیز ۳.۴ درصد افزایش داشت تا از ۵۰ دلار و ۳۲ سنت به ۵۲ دلار و ۵ سنت افزایش پیدا کند.

با این حال آژانس بین‌المللی انرژی اعلام کرده که ذخایر نفت آمریکا افزایش چشمگیری داشته است تا آنجا که پیش‌بینی می‌شود در ۴۵ روز پیش رو تقاضای نفت بازهم با کاهش ۴۳۵ هزار بشکه‌ای روبرو شود که این امر می‌تواند دغدغه جدیدی برای قیمت نفت باشد.

نظر شما