شناسهٔ خبر: 37805303 - سرویس بین‌الملل
نسخه قابل چاپ منبع: آنا | لینک خبر

نویسنده و کارشناس سیاسی ترک در گفتگو با آنا:

نیروهای مقاومت ایران شایسته‌ترین پاسخ را به آمریکایی‌ها دادند/ خروج حتمی پنتاگون از منطقه پس از ترور سردار سلیمانی

یک تحلیلگر سیاسی ترک اقدام جنایت‌کارانه آمریکا در ترور سردار قاسم سلیمانی بی‌پاسخ نماند و مردم ایران و نیروهای مقاومت ایرانی، شایسته‌ترین پاسخ را به آمریکایی‌ها دادند تا این بار معادلات برعکس شود.

صاحب‌خبر -

ارجان دولابچی، کارشناس امور سیاسی و از نویسندگان روزنامه «آیدینلیق» Aydınlık ترکیه در گفتگو با گروه بین‌الملل خبرگزاری آنا اظهار کرد: اتفاق بزرگ و شوکه‌کننده‌ای رخ داد که پیش‌بینی‌ناپذیر بود. شخصیتی بزرگ ترور شد و واقعه‌ای غم‌انگیز رخ داد. البته پاسخ کوبنده ایران و حضور میلیونی ایرانی‌ها در مراسم تشییع جنازه شهید قاسم سلیمانی ادعاهای آمریکایی‌ها را یکی پس از دیگری نقش بر آب کرد.

وی افزود: در حقیقت، رزمایش مشترک ایران، روسیه و چین و همراهی این سه کشور که رقیب جهانی و منطقه‌ای آمریکا نیز محسوب می‌شوند، مقامات کاخ سفید و پنتاگون را به‌شدت نگران کرد. ترور سردار قاسم سلیمانی نیز باید در همین چارچوب مورد بررسی قرار گیرد. آمریکا برای جدا کردن ایران از روسیه و چین، این اقدام را انجام داد و واشنگتن برای به انزوا کشاندن ایران در عرصه جهانی با تحمیل شرایط خاص به دنبال دور کردن متحدان از جمهوری اسلامی است.

کارشناس رادیو ترکی استانبولی معاونت برون‌مرزی صداوسیما با اشاره به بن‌بست موجود در سیاست‌های آمریکا در منطقه گفت: واشنگتن وقتی دید در باتلاق غرب آسیا در حال غرق شدن است، این بار توطئه‌ای جدید را طرح‌ریزی کرد. در همین راستا اقدامات تحریک‌آمیزی در راستای تحقق این توطئه انجام داد. به‌این‌ترتیب که مواضع «حشد الشعبی» را مورد اصابت قرار داد.

دولابچی افزود: البته پاسخ عراقی‌ها به این مسئله فراتر از انتظار آمریکایی‌ها بود. اما واشنگتن این خشم خود را با ترور شهید قاسم سلیمانی نشان داد. این اقدام جنایت‌کارانه نیز بی‌پاسخ نماند و مردم ایران و نیروهای مقاومت ایرانی، شایسته‌ترین پاسخ را به آمریکایی‌ها دادند تا این بار معادلات برعکس شود. این بار انتظار می‌رود آمریکایی‌ها از مواضع خود در غرب آسیا عقب‌نشینی کنند. بدون تردید این ترور می‌تواند موجب خروج نیروهای آمریکایی از منطقه شود.

انتهای پیام/4106/پ

نظر شما