شناسهٔ خبر: 37804738 - سرویس استانی
نسخه قابل چاپ منبع: مهر | لینک خبر

تولیت آستان قدس رضوی عنوان کرد:

ضرورت همیاری آستان قدس ودانشگاهیان برای رفع نیازهای انسان و جامعه

مشهد- تولیت آستان قدس رضوی گفت: آستان قدس رضوی برای برطرف کردن نیاز انسان و جامعه نیازمند همراهی دانشگاهیان و جامعه علمی کشور است.

صاحب‌خبر -

به گزارش خبرگزاری مهر، به نقل از آستان‌نیوز حجت‌الاسلام والمسلمین احمد مروی با رئیس، اعضای هیأت رئیسه و رؤسای دانشکده‌های دانشگاه علوم پزشکی مشهد که برای اولین بار در آستان قدس رضوی انجام شد دیدار کرد.

حجت الاسلام مروی ضمن تسلیت به مناسبت فرا رسیدن ایام شهادت صدیقه کبری حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها، بر اهمیت استفاده از مبانی و اصول علمی در انجام امور تأکید و اظهار کرد: آستان قدس رضوی برای خدمت‌رسانی بهتر به زائران در حوزه‌های مختلف نیازمند و محتاج کمک و همراهی دانشگاه، دانشگاهیان و اهالی علم و دانش است.

وی افزود: آستان قدس رضوی برای برطرف کردن نیاز انسان و جامعه نیازمند همراهی دانشگاهیان و جامعه علمی کشور است.

تولیت آستان قدس رضوی در ادامه گفت: بسیاری از آداب، بایدها و نبایدهای دینی، مستحبات و مکروهات که در مبانی اسلام و سیره ائمه اطهار (ع) آمده است، در حقیقت دستوراتی پزشکی هستند که امروزه پیشرفت‌های علمی فواید آنها را برای جسم انسان به اثبات رسانده است.

وی با اشاره به دستاوردها و پیشرفت‌های علم پزشکی در دوران پس از پیروزی انقلاب اسلامی عنوان کرد: امروز جامعه پزشکی ایران پاسخگوی تمام نیازهای درمانی کشور بوده که این مهم از برکات انقلاب اسلامی و هوش و ذکاوت ملت ایران است.

وی افزود: قبل از انقلاب اسلامی، کشور در حوزه‌های مختلف پزشکی برای ارائه خدمات درمانی به مردم با مشکلات بسیاری روبه رو بود؛ اغلب پزشکان کشور، هندی یا بنگلادشی بودند و مردم برای معالجه بیماری‌های حتی ساده خود نیز مجبور بودند به خارج از کشور سفر کنند، آن‌هایی که توان مالی داشتند به خارج از کشور می‌رفتند و آن‌هایی که توانایی نداشتند از بین می‌رفتند، اما الحمدلله به برکت انقلاب اسلامی و استعداد و ذکاوت ایرانیان شاهد جهش‌های قابل توجهی در حوزه‌های مختلف پزشکی هستیم، البته تا آن نقطه مطلوب که از یک جامعه اسلامی انتظار می‌رود هنوز فاصله داریم.

حجت‌الاسلام مروی عنوان کرد: در آن دورانی که جهش علمی و فکری در دنیا صورت گرفت، ما در کشور گرفتار پادشاهانی بودیم که جز به خود به موضوع دیگری نمی‌اندیشیدند؛ اینگونه ما را از کاروانی که به سوی علم و دانش می‌رفت و دروازه‌های علوم را می‌گشود عقب انداختند، البته الحمدالله امروز در حال جبران هستیم و بارقه‌های امید بخش آن نیز قابل مشاهده است.

وی گفت: مستکبران از علم و دانش ما هراس دارند، آنها از جامعه‌ای که برخوردار از دانش داشته باشد می‌ترسند، زیرا جامعه‌ای که دانا باشد تواناست، پیش از انقلاب اسلامی اخبار خودکشی مبتکران و دانشمندان کشور فراوان بود، اما در حقیقت خودکشی نبود این افراد را می‌کشتند، نمونه‌اش همین دانشمندان هسته‌ای ما که به شهادت رساندند.

حجت‌الاسلام مروی، آمادگی آستان قدس رضوی برای همکاری با دانشگاه علوم پزشکی مشهد را اعلام کرد و اظهار کرد: آستان قدس رضوی به میزان توان و امکانات وظیفه خود می‌داند در خدمت دانشگاهیان و دانشمندان باشد زیرا اعتقاد داریم این کار در راستای کمک به رشد، پیشرفت و تعالی کشور است.

نظر شما