شناسهٔ خبر: 37649585 - سرویس سیاسی
نسخه قابل چاپ منبع: فردا | لینک خبر

پنتاگون: برنامه‌ای برای خروج از عراق نداریم/تلاش واشنگتن برای ممانعت از مشارکت عشایر عراق در تظاهرات ضد آمریکایی

یک سخنگوی وزارت دفاع آمریکا پنجشنبه مدعی شد این کشور برنامه‌ای برای خروج از عراق ندارد.

صاحب‌خبر -

خبرگزاری فارس: سخنگوی وزارت دفاع آمریکا امروز پنجشنبه گفت که آمریکا برنامه‌ای برای خروج از عراق ندارد.

«جانان هافمن»، سخنگوی وزارت دفاع آمریکا گفت: «قصدی برای خروج از عراق نداریم. هدف ما ماندن در خاورمیانه است.»

هافمن در بخش دیگری از سخنانش به اظهارنظر درباره مأموریت ادعایی آمریکا در عراق برای «مبارزه با داعش» پرداخت.

ساعاتی قبل‌تر، روزنامه نیویورک‌تایمز به نقل از برخی منابع نظامی مدعی شده بود نیروهای ارتش آمریکا برنامه‌های نظامی مشترک خود با نیروهای عراقی برای «مبارزه با داعش» را بعد از وقفه‌ای چند هفته‌ای از سر گرفته‌اند.

سخنگوی پنتاگون گفت اطلاعات جدیدتری درباره از سرگیری عملیات نظامی مشترک با ارتش عراق ندارد. او در ادامه گفت: «این را خاطرنشان می‌کنم که ما به خاطر احتمال برخی اقدامات از سوی ایران در آنجا، در مأموریتمان وقفه ایجاد کردیم.»

امروز، «عبدالکریم خلف»، سخنگوی نیروهای مسلح عراق هم آغاز عملیات ارتش آمریکا در عراق را تکذیب کرد. او گفت که فرماندهی کل نیروهای مسلح عراق هیچ گونه موافقتی با آغاز عملیات ارتش آمریکا در عراق نکرده است.

پارلمان عراق روز ۵ دی‌ماه طرح اخراج نیروهای آمریکایی از عراق را تصویب کرد.

قبل از تصویب این طرح، دولت عراق آمریکا را به دلیل انجام یک حمله هوایی در نزدیکی فرودگاه بین‌المللی بغداد که به شهادت «قاسم سلیمانی»، فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی»، و «ابومهدی المهندس»، جانشین فرمانده سازمان الحشد الشعبی عراق منجر شد به نقض حاکمیت خود متهم کرده بود.

 

تلاش واشنگتن برای ممانعت از مشارکت عشایر عراق در تظاهرات ضد آمریکایی

رئیس دفتر سازمان «بدر» عراق تأکید کرد که طی دو روز گذشته، آمریکا، نشست‌های مشکوکی با برخی از عشایر استان الانبار انجام داده است تا مانع از حضور آنان در تظاهرات‌های ضد آمریکایی شود.

«قصی الانباری» رئیس دفتر سازمان «بدر» عراق در استان الانبار نسبت به تحرکات مشکوک آمریکایی‌ها در این کشور هشدار داد.

الانباری به پایگاه خبری المعلومه گفت که طی دو روز گذشته، آمریکا، نشست‌های مشکوکی با برخی از عشایر استان الانبار انجام داده است تا مانع از حضور آنان در تظاهرات‌های ضد آمریکایی شود.

وی گفت که آمریکایی‌ها با چنین دیدارهایی در تلاش هستند که اجازه ندهند افراد سرشناس و سران عشایر الانبار و فرزندانشان در تظاهرات‌هایی شرکت کنند که قرار است علیه آمریکا برگزار شود.

این مسئول عراقی تصریح کرد که برخی از عشایری که در اربیل و خارج از عراق حضور دارند، «ترجیح می‌دهند که علیه کشور خود، در آغوش آمریکا قرار داشته باشند».

الانباری در پایان خاطر نشان کرد که هدف آمریکا از این نشستها این است که میان ملت عراق، تفرقه ایجاد کنند و اجازه ندهند که حضور آنان در عراق، محکوم شود.

قرار است جمعه هفته جاری تظاهرات میلیونی در عراق و در اعتراض به حضور نظامیان اشغالگر و متجاوز آمریکایی در این کشور برگزار شود. مقتدی صدر رهبر جریان صدر با صدور بیانیه‌ای، از ملت عراق خواست که در این تظاهرات شرکت کنند.

در همین ارتباط، «هادی العامری» رئیس ائتلاف «الفتح» عراق سه‌شنبه هفته جاری با صدور بیانیه‌ای از فراخوان رهبر جریان صدر برای شرکت در این تظاهرات، حمایت کرد.

العامری تصریح کرد که «مردم عراق باید مخالفت خود را با اشغالگری آمریکا و نیروهای خارجی اعلام کنند تا حاکمیت ملی این کشور به صور کامل محقق شود».

«اکرم الکعبی» دبیرکل عصائب اهل الحق نیز در بیانیه‌ای حمایت خود را از بیانیه ضد آمریکایی سید مقتدی الصدر اعلام کرد.

پارلمان عراق پس از جنایت آمریکا در ترور شهید سپهپد حاج قاسم سلیمانی و ابومهدی المهندس نایب رئیس الحشد الشعبی، طرح اخراج نیروهای خارجی از عراق را تصویب کردند.

نظر شما