شناسهٔ خبر: 37649578 - سرویس بین‌الملل
نسخه قابل چاپ منبع: ایرنا | لینک خبر

مصر کاردار ترکیه در قاهره را احضار کرد

تهران- ایرنا- وزارت خارجه مصر روز پنجشنبه کاردار ترکیه در قاهره را احضار کرد.

صاحب‌خبر -

به گزارش پایگاه خبری الیوم السابع مصر، یک منبع آگاه در وزارت خارجه مصر گفت: مراتب اعتراض قاهره به کاردار ترکیه درباره اظهارات خصمانه ترکیه علیه مصر و لزوم احترام به قوانین و پایبندی به آن اعلام شد.

وزارت خارجه مصر تأکید کرد: اقداماتی که مسوولان قاهره اتخاذ کردند در چارچوب قانون و ضوابط ویژه فعالیت رسانه‌ای بوده است.

پلیس مصر بامداد پنجشنبه با یورش به دفتر خبرگزاری آناتولی در قاهره پایتخت مصر، چهار تن از کارکنان آن از جمله یک شهروند ترکیه را بازداشت و به مکانی نامعلوم منتقل کرد.

این گزارش حاکی است که نیروهای امنیتی مصر در این یورش ابتدا دوربین‌های امنیتی را خاموش و دسترسی به اینترنت را قطع کردند.

نیروهای امنیتی مصر ساعت‌ها در دفتر خبرگزاری آناتولی به تفتیش پرداختند. گذرنامه‌های کارکنان، تلفن‌های همراه و رایانه‌های آنها را ضبط و از تماس آنها با بیرون جلوگیری کردند.

بنا به گفته خبرنگار آناتولی، تیم‌های پلیس به وکیل خبرگزاری آناتولی که به دفتر آمده بود نیز در خصوص علت این یورش توضیحاتی ارائه نکردند.

بر اساس این گزارش، نیروهای پلیس وکیل خبرگزاری آناتولی را از محل بیرون کرده و به ادامه تفتیش پرداختند.

کمال‌الدین ارویغور، مصلحت‌گذار ترکیه در قاهره اقدامات لازم در خصوص این افراد را در وزارت امور خارجه مصر انجام داده است. وزارت امور خارجه ترکیه نیز با سفارت مصر در آنکارا در ارتباط است.

وکلای سفارت ترکیه در قاهره و همچنین وکلای آناتولی هنوز اطلاعاتی در خصوص سرنوشت این افراد به دست نیاورده‌اند.

شنول کازانجی، مدیرعامل خبرگزاری آناتولی با صدور بیانیه‌ای در این خصوص اعلام کرد: مقامات مصر باید فوراً کارمندان خبرگزاری آناتولی را آزاد کنند. رفتار نیروهای امنیتی مصر با اصحاب رسانه قابل قبول نیست. تا آزادی کارکنانمان این موضوع را در سطح بین المللی در دستور کارمان قرار خواهیم داد.

«احمد حافظ» سخنگوی وزارت خارجه مصر مدعی شده بود که مسوولان امنیتی این کشور یکی از باندهای سایبری رسانه‌ای و غیر قانونی ترکیه در مصر را شناسایی و دستگیر کرده است.

حافظ افزود: این هسته متعلق به ترکیه، تحت پوشش شرکتی فعالیت داشته‌ که نیروهای اخوان المسلمین با همکاری ترکیه آن را در مصر تأسیس کردند تا اطلاعات نادرست و جعلی را درباره اوضاع سیاسی، اقتصادی، امنیتی و حقوقی مصر منتشر و آن را به ترکیه ارسال کنند تا از این طریق، تصویر کشور (مصر) را در سطح داخلی و بین‌المللی مخدوش سازند.

برچسب‌ها:

نظر شما