شناسهٔ خبر: 37649575 - سرویس استانی
نسخه قابل چاپ منبع: برنا | لینک خبر

شفافیت و عملکرد مثبت مسئولان و بخش خصوصی منجر شد:

خراسان جنوبی جزء استانهای پیشرو کشور درحوزه امنیت سرمایه گذاری

نمودار مذکور وضعیت امنیت سرمایه گذاری در استان های مختلف را نشان می دهد. همان گونه که ملاحظه شد بر اساس مفروضات و تعاریف این گزارش، مناسب ترین استان ها از نظر امنیت سرمایه گذاری در بهار 1398 به ترتیب استان های ایلام، خراسان جنوبی و قم و به ترتیب استان های تهران، گیلان و کهگیلویه و بویراحمد نامناسب ترین استان ها،بوده اند.

صاحب‌خبر -

به گزارش خبرگزاری برنا خراسان جنوبی، بدون شک برنامه ها ، اقدامات و پیگیری های معتمدیان   استاندار خراسان جنوبی طی یک سال گذشته تاثیر بسزایی در بهبود بسیاری از شاخص های توسعه ای استان داشته و در حوزه هایی از جمله توسعه کشاورزی ، محرومیت زدایی از روستاها، شروع احداث راه آهن ، توسعه زیر ساخت هادرحوزه راه ، توسعه معادن ، افزایش  اشتغال ، توسعه صادرات از مرزهای استان ، امنیت سرمایه گذاری و رونق تولید، شاهد رشد و‌پیشرفت چشمگیری نسبت به سالهای گذشته بودیم .

هم چنان که نتایج ششمین گزارش پایش امنیت سرمایه گذاری نشان می دهد که عدد شاخص امنیت سرمایه گذاری در فصل بهار 98 در مقایسه با فصل زمستان 97 اندکی بیشتر شده است.

سرمایه گذاری یکی از مولفه های اصلی در رشد و توسعه اقتصادی کشورها است. افزایش سرمایه گذاری، معمولاً به رشد رقابت پذیری و بهره وری، افزایش صادرات، تشکیل سرمایه انسانی و خلق فناوری کمک می کند. اما سرمایه گذار به آینده و افق بلندمدت نظر دارد و به همین دلیل سرمایه گذاری در هر فضا و بستری اتفاق نمی افتد و نیازمند زمینه های متعدد اقتصادی، سیاسی، قانونی و ... است. 

نظریه پردازان رشد و توسعه اقتصادی انواع متغیرهای کلیدی تاثیرگذار بر سرمایه گذاری را مشخص کرده اند که اغلب آن ها در ایجاد محیط امن خلاصه می شود.

 مقصود از امنیت سرمایه گذاری، شرایطی است که در آن متغیرهای کلان اقتصادی با ثبات یا قابل پیش بینی باشد، حاکمیت قانون برقرار باشد و اعمال شود، قوانین و مقررات، تصمیم های مسئولان و رویه های اجرایی کشور باثبات باشند و به طور سهل و موثری اجرا شوند و در صورت ضرورت تغییر در هر یک از آن ها، تغییرات از قبل به اطلاع ذی نفعان برسد؛ همچنین اطلاعات موثر بر فعالیت های اقتصادی به طور شفاف و برابر در دسترس همه شهروندان باشد و نهادهای قضایی و انتظامی چنان مجهز و سالم و کارآمد باشند که هر گونه نقض حقوق مالکیت شهروندان، یا استفاده بدون اجازه از دارایی فیزیکی یا معنوی دیگران، برای هیچکس اعم از شخص حقیقی و حقوقی از جمله مسئولان کشور، مقرون به صرفه نباشد و شهروندان مالباخته بتوانند با مراجعه به نهادهای ذی صلاح، در کمترین زمان، مال از دست رفته خود را به همراه خسارت مربوطه، دریافت کنند.

در این گزارش که نتایج آن از طریق پر شدن پرسشنامه هایی توسط فعالان اقتصادی سراسر کشور استخراج شده است، 21 مولفه که ممکن بوده امنیت سرمایه گذاری را تهدید کند گردآوری شده و این 21 مولفه در معرض پرسش از فعالان اقتصادی قرار گرفته است. فعالان اقتصادی به هر مولفه، عددی بین صفر به عنوان بدترین ارزیابی و ده به عنوان بهترین ارزیابی ممکن را اختصاص داده اند.

نتایج ششمین گزارش پایش امنیت سرمایه گذاری که مربوط به فصل بهار 98 است نشان می دهد که عدد شاخص امنیت سرمایه گذاری در فصل بهار 98 در مقایسه با فصل زمستان 97 اندکی بیشتر شده است. شایان ذکر از که عدد شاخص امنیت سرمایه گذاری در پاییز 97، 6.34 گزارش شده بود.  عواملی چون ثبات در بازار ارز، روند کاهشی نرخ تورم، ثبات نسبی قیمت مواد اولیه، تخلیه بار روانی و تا حدودی اقتصادی تحریم های خارجی، انجام برخی اقدامات مؤثدپر در قوه قضائیه و ... باعث افزایش میزان امنیت سرمایه گذاری شده است.

بر اساس ارزیابی فعالان اقتصادی مشارکت کننده در پیمایش امنیت سرمایه گذاری، در بهار 1398 سه مولفه عمل مسئولان به وعده های داده شده، اعمال نفوذ و تبانی در معاملات ادارات حکومتی و عمل مسئولان استانی و محلی به وعده های اقتصادی داده شده به عنوان نامناسب ترین مولفه های امنیت سرمایه گذاری ارزیابی شده اند.

 از سوی دیگر مناسب ترین مولفه های امنیت سرمایه گذاری (نسبت به سایر مولفه ها) طی بهار 1398 عبارت بوده اند از: سرقت پول (پول نقد، کالا، تجهیزات)، رواج توزیع کالای قاچاق و استفاده غیرمجاز از نام و علائم تجاری یا مالکیت معنوی.

نمودار زیر وضعیت امنیت سرمایه گذاری در استان های مختلف را نشان می دهد. همان گونه که ملاحظه شد بر اساس مفروضات و تعاریف این گزارش، مناسب ترین استان ها از نظر امنیت سرمایه گذاری در بهار 1398 به ترتیب استان های ایلام، خراسان جنوبی و قم و  به ترتیب استان های تهران، گیلان و کهگیلویه و بویراحمد نامناسب ترین استان ها،بوده اند.

باتوجه به نمودار پیوستی ، امنیت سرمایه گذاری در 14 استان کشور بالاتر از میانگین کشوری است و در 17 استان کشور امنیت سرمایه گذاری پایین تر از میانگین کشوری است.

نویسنده:م.مقصودی

بیشتر بخوانید:

نظر شما