شناسهٔ خبر: 37606636 - سرویس سیاسی
نسخه قابل چاپ منبع: ایسنا | لینک خبر

در بیانیه دو تشکل سیاسی مطرح شد

با مردم صادقانه سخن بگوییم

انجمن اسلامی مدرسین دانشگاه ها و انجمن اسلامی جامعه پزشکی ایران با صدور بیانیه‌ای درباره حادثه هواپیمای اوکراینی ضمن ابراز همدردی خواستار اطلاع‌رسانی صادقانه و شفاف از سوی مسوولان برای مردم شدند.

صاحب‌خبر -

به گزارش ایسنا در بخش‌هایی از این بیانیه که خطاب به «ملت شریف ایران، خانواده‌های محترم داغدار، دانشگاهیان ارجمند و هموطنان مهاجر» منتشر شده انجمن اسلامی مدرسین دانشگاه‌ها و انجمن اسلامی جامعه پزشکی ایران به عنوان دو تشکل سیاسی دانشگاهی اساتید دانشگاه های ایران نوشته‌اند: ضمن ارج نهادن به خدمات و تلاش‌های ارزنده مجموعه پرسنل و نهادهای نظامی-امنیتی کشور که در مسیر تأمین امنیت و دفاع از منافع و قلمرو کشور جانفشانی می‌کنند؛ بر این باوریم که در بروز این فجایع، عدم هماهنگی عاملی کاملا مؤثر بوده است و معتقدیم مسئولان عالی کشور و نهاد های نظامی باید این رویکردها را اصلاح کنند.

صادرکنندگان این بیانیه معتقدند: علی‌رغم توجیهات و اما و اگرهایی که در مورد خطای انسانی بودن این واقعه اسف بار وجود دارد که البته امیدواریم دیگر شاهد این‌گونه خسارت‌ها نباشیم و در پرتو رعایت این مهم، احتمال تکرار این فجایع ناگوار به شدت کاهش یابد؛ اما کتمان اطلاع‌رسانی و نوعی پنهان‌سازی این خطا را به هیچ وجه توجیه‌پذیر نمی‌دانیم.

نویسندگان این بیانیه با اشاره به خسارت نوع اطلاع رسانی در مورد این حادثه بر اعتماد مردم بر «رسانه‌ها و نهاد های ملی» تاکیده کرده‌اند: ما انتظار داریم  هرچند با تأخیر در خصوص این فاجعه با مردم صادقانه سخن بگوییم، در این اقدام خود صادق باشیم و شاهد بعضی تناقض گویی‌ها در مسئولین ذیربط نباشیم. در همین راستا است که انتظار داریم نهاد های ذیربط اعم از نهاد های انتظامی-امنیتی، نظامی و قضایی حقایق ماجرای حوادث آبان ماه گذشته را نیز در گزارشی شفاف و صادقانه ارائه دهند.

این دو تشکل سیاسی در پایان نوشته‌اند: ما ضمن عرض تسلیت مجدد به خانواده‌های عزادار بر ضرورت دلجویی و جبران خسارت مردم آسیب دیده از رخدادهای اخیر تأکید داریم و در همین راستا، بر این باوریم، مراسم ختم و بزرگداشت جانباختگان این حوادث باید به نحو شایسته و درخور، با شکوه و طبق نظر خانواده های عزادار برگزار شود. بدین منظور این دو تشکل دانشگاهی به عنوان صاحب عزای فرزندان معنوی خویش مایل‌اند، مجلس ترحیم و یادمان جانباختگان این هواپیما را در یکی از مکان های متناسب با شأن آن عزیزان  در تهران برگزار کنند و ضمن درخواست از مسئولین ذیربط برای همراهی و مساعدت در برگزاری این مراسم، از خانواده های محترم آن عزیزان می خواهیم ما را در این امر بزرگ همراهی و راهنمایی نمایند. ان‌شاالله پس از هماهنگی با مسئولین مربوط، زمان و مکان  این مراسم به اطلاع دانشگاهیان  ارجمند و مردم عزیز خواهد رسید.

انتهای پیام

نظر شما