شناسهٔ خبر: 37605895 - سرویس بین‌الملل
نسخه قابل چاپ منبع: باشگاه خبرنگاران جوان | لینک خبر

وزیر خارجه انگلیس ایران را تهدید به انزوای بیشتر کرد!

«دومنیک راب» با تکرار ادعاهای ضد ایرانی خود گفت در صورتی که ایران پایبندی به برجام را از سر نگیرد، با «انزوای فزاینده» روبه‌رو می‌شود!

صاحب‌خبر -

به گزارش گروه بین‌الملل باشگاه خبرنگاران جوان به نقل از خبرگزاری رویترز, دومنیک راب، وزیر خارجه انگلیس ادعا کرد این کشور و متحدانش آماده بررسی یک ابتکار گسترده‌تر برای رفع نگرانی‌های مرتبط با ایران هستند.

وزیر خارجه انگلیس مدعی شد: بوریس جانسون، نخست‌وزیر انگلیس از توافق هسته‌ای ایران (برجام) به طور کامل حمایت می‌کند.

وی با تکرار ادعاهای ضد ایرانی خود مدعی شد در صورتی که ایران پایبندی به برجام را از سر نگیرد، با «انزوای فزاینده» روبه‌رو می‌شود.

این ادعاهای وزیر خارجه انگلیس در حالی مطرح می‌شود که سران اروپایی هیچ‌گاه تعهداتشان در قبال برجام را اجرایی نکردند و تنها زمانی‌که ایران در پی بدعهدی‌های آمریکا و اروپا اقدام به کاهش تعهدات برجامی خود کرد، لب به انتقاد از کشورمان گشوده‌اند.

آلمان، انگلیس و فرانسه امروز با انتشار بیانیه‌ای در بروکسل، مکانیسم حل اختلاف در برجام (ماشه) را فعال کردند. در این بیانیه آمده است: «با توجه به اقدامات ایران، انتخاب دیگری نداشتیم. برای ثبت نگرانی‌هایمان و اینکه ایران به تعهداتش در برجام پایبند نیست به کمیسیون مشترک رجوع می‌کنیم.»

دیپلمات‌های اروپایی ادعا کردند هدف این تصمیم حفظ توافق هسته‌ای از طریق بحث و رایزنی با ایران برای بازگشت به تعهداتش ذیل برجام است.

بر اساس این مکانیسم، اختلاف حل نشده در کمیسیون مشترک برجام که شامل کشور‌های عضو این توافقنامه است، به شورای امنیت سازمان ملل ارجاع داده خواهد شد. در صورتی که این نهاد امنیتی نیز ایران را به نقض برجام محکوم کند، تحریم‌های شورای امنیت سازمان ملل که قبل از برجام نیز وجود داشت، بدون طی شدن هرگونه پروسه‌ای علیه ایران اعمال خواهد شد.

انتهای پیام/

نظر شما