شناسهٔ خبر: 36991838 - سرویس سیاسی
نسخه قابل چاپ منبع: جوان | لینک خبر

کدخدایی: رفت و آمد‌ها به شورای نگهبان متعارف است

سخنگوی شورای نگهبان وظیفه این شورا را اجرای قانون دانست و گفت: متأسفانه اصلاح قانون انتخابات به سرانجام نرسید و ناچاریم طبق همین قوانین بررسی صلاحیت خود را انجام دهیم.

صاحب‌خبر -
سرویس سیاسی جوان آنلاین: به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی شورای نگهبان، عباسعلی کدخدایی روز گذشته در حاشیه نشست سراسری با پلیس اطلاعات و امنیت ناجا گفت: آنچه الان داریم موادی است که در قانون انتخابات ماده ۲۸ و ۳۰ شرایطی را ذکر کرده که شرایط شکلی مثل سن، مدرک تحصیلی، سابقه، اعتقاد و التزام عملی به اسلام و نظام اسلامی و نداشتن سوء شهرت است. بنابراین ما هم ناچار طبق همین قوانین بررسی صلاحیت خود را انجام دهیم.

کدخدایی در ادامه با بیان اینکه ما در شورای نگهبان باید پاسخگو باشیم، گفت: افراد و نمایندگان احزاب و گروه‌ها از گذشته با شورای نگهبان رفت و آمد داشته‌اند و سؤالاتی را دارند. برای اینکه از نحوه کارمان توضیح دهیم تشریف می‌آورند و ما از حضور افراد استقبال می‌کنیم. وی افزود: در هر بخشی از کارمان نیز حاضریم توضیحات لازم را به داوطلبان و نمایندگان احزاب و گروه‌ها بدهیم. نشست‌های متعارفی هم برگزار شده است که گاهی اوقات در اخبار مطرح می‌شود و بیشتر برای همین توضیح عملکرد شورای نگهبان و چگونگی کاری است که در بررسی صلاحیت‌ها انجام می‌شود.

سخنگوی شورای نگهبان در ادامه خطاب به نامزد‌ها گفت: باید آن‌ها رعایت قانون داشته باشند و توجه به شرایط قانونی هم ذکر شده است. طبیعتاً اگر اعتراضی دارند در مراحل پیش‌بینی شده در قانون در زمان مقرر شکایت شان را ارائه کنند و هیئت‌های نظارت شورای نگهبان و خود ما در هیئت مرکزی و شورای نگهبان آماده هستیم که اعتراضات را بررسی کنیم. وی افزود: اعتراض‌ها نسبت به نظر هیئت اجرایی و هیئت استانی با دقت رسیدگی می‌شود و آماده هستیم گزارش آن را در پایان رسیدگی‌ها به رسانه‌ها ارائه دهیم.

کدخدایی در ادامه گفت: در روز‌های آینده‌ای که به استقبال انتخابات می‌رویم، نقش «پلیس» به ویژه در روز برگزاری انتخابات و تأمین امنیت شهروندان که به پای صندوق‌های رأی می‌روند بسیار مؤثر و مهم است.

وی با بیان اینکه نقش پلیس نقش مؤثر و گسترده‌ای است گفت: طبق قانون در حوزه‌هایی مثل تبلیغات، پلیس باید حضور مؤثری داشته باشد و وفق قانون انجام وظیفه کند و همچنین تأمین نظم و آرامش را در روز برگزاری داشته باشد. پلیس طبق قانون به عنوان یکی از مراجع چهارگانه شناخته می‌شود که همکار شورای نگهبان، هیئت‌های نظارت و هیئت‌های اجرایی هستند و کارشان را آغاز کردند و گزارشی به من دادند در این چند روز که فرصت برای رسیدگی هیئت‌های اجرایی هست، گزارش‌های نیروی انتظامی در حال ارسال است. امیدواریم که زمانی که رسیدگی در هیئت نظارت و شورای نگهبان است گزارش‌های لازم را داشته باشیم.

نظر شما