شناسهٔ خبر: 36503205 - سرویس سیاسی
نسخه قابل چاپ منبع: فردا | لینک خبر

حسینی: کاهش تعهدات برجامی به آژانس اعلام شده بود

فعال اصولگرا گفت: اروپایی‌ها همواره تابع سیاست‌های آمریکا هستند و صرفاً ادبیاتشان با آمریکا متفاوت است.

صاحب‌خبر -

باشگاه خبرنگاران: سیدمحمد حسینی دبیرکل کانون دانشگاهیان ایران اسلامی با اشاره به گام چهارم برجامی ایران، گفت: بنابر شواهد، اقدامات ایران در گام چهارم بسیار جدی‌تر از گام‌های پیشین خود بود و به همین دلیل واکنش‌هایی را هم به همراه داشت.

او ادامه داد: سایت فردو از اهمیت بالایی برخوردار است و یکی از دلایلش این است که امکان آسیب زدن به این مجموعه وجود ندارد یا بسیار محال است. نکته جالب این است که افرادی که خود پایبند به تعهدات نبودند خود طلبکار شدند که چرا ایران درحال برداشتن محدودیت‌های برجامی خود است. درحالی که جمهوری اسلامی ایران از ابتدا به آژانس انرژی اتمی هم این مسئله را اعلام کرده بود که ما گام به گام پیش می‌رویم و محدودیت‌های برجامی خود را کاهش می‌دهیم.

حسینی افزود: حتی این احتمال وجود دارد که در گام بعدی جمهوری اسلامی ایران عملاً مفاد برجام کنار گذاشته شود. علاوه بر این برخی از مسئولان اعلام کردند که در آینده ممکن است از عضویت در NPT هم خارج شوند؛ موضوعی که نشان می‌دهد عزم جمهوری اسلامی جدی است و تحمل جمهوری اسلامی هم حدی دارد.

فعال اصولگرا گفت: قطعاً هیچ دلیلی وجود ندارد که وقتی طرفین غربی به هیچ یک از تعهدات خود عمل نکرده‌اند، انتظار این را داشته باشند که جمهوری اسلامی ایران به صورت یکطرفه به تعهدات خود پایبند بماند و خود را از انرژی هسته‌ای که در حوزه‌های مختلف نیز کاربرد دارد و برای توسعه و پیشرفت کشور بسیار حائز اهمیت است محروم کند.

وزیر اسبق فرهنگ و ارشاد اسلامی درباره احتمال وفای به عهد طرفین غربی پس از گام‌های برجامی ایران، خاطرنشان کرد: از ابتدا هم امیدی به وفای عهد اروپایی‌ها نبود زیرا آنها همواره تابع سیاست‌های آمریکا هستند و صرفاً ادبیاتشان با آمریکا متفاوت است وگرنه آنها هم همان حرف‌های ترامپ را به شکل دیگری مطرح می‌کنند و در صدد این هستند که این محدودیت‌ها تا هیشه ماندگار باقی بماند. از همین رو نیز یا بحث موشکی یا حضور منطقه‌ای ایران در منطقه را پیش می‌کشند که همه اینها نشان می‌دهد آنها درصددند تا سیاست‌های ترامپ را به جمهوری اسلامی ایران تحمیل کنند که طبیعتاً جمهوری اسلامی زیر بار نخواهد رفت و مقام معظم رهبری هم تاکید کردند که ما چقدر باید انتظار بکشیم و معطل اروپایی‌ها بمانیم، بلکه باید فعالیت‌های جدی خومان را انجام دهیم و ابتکار عمل دست ایرانی‌ها باشد.

حسینی افزود: قطعاً پس از این هم اگر آن‌ها در صدد انجام اقدامی عملیاتی و جدی باشند می‌توان با آن‌ها گفت‌وگو کرد وگرنه نمی‌توان به وعده و شعار‌های آن‌ها اعتماد کرد. در دوره اصلاحات در سال ۸۲ هم شاهد بودیم درحالی که ما برخی محدودیت‌ها را پذیرفتیم و برخی از فعالیت‌های خود را تعلیق کردیم، اروپایی‌ها به هیچ یک از تعهدات خود عمل نکردند.

نظر شما