شناسهٔ خبر: 36410554 - سرویس فرهنگی
نسخه قابل چاپ منبع: تسنیم | لینک خبر

دیپلماسی صلح عادلانه؛ حکمرانی متعالی در گام دوم انقلاب

ثقل اصلی تحقق کامل منشور گام دوم انقلاب، بر محور اصلی مردم و حکومت اسلامی ترسیم شده است که در واقع در وهله اول نیازمند یک گام بزرگ فرهنگی برای ایجاد ظرفیت های لازم است.

صاحب‌خبر -

خبرگزاری تسنیم- داود عامری

گام دوم انقلاب که در آغاز دهه پنجم انقلاب اسلامی با نگاه به جایگاه چهل سالگی در فرهنگ اسلامی از سوی رهبر معظم انقلاب صادر شد، در واقع یکی از اسناد مهم راهبردی نظام در مسیر حرکت رو به آینده است. در نقطه عطف چهل سالگی انقلاب، رهبر حکیم انقلاب اسلامی با خطاب قرار دادن ملت ایران، به ویژه جوانان پرورش یافته در دامن انقلاب اسلامی، منشور حرکت نظام اسلامی را با محوریت نیروی انسانی مومن و با هدف روشن و آرمان بزرگ برپایی تمدن نوین اسلامی، ترسیم کردند و ویژگی‌هایی را برای آن بر شمردند که از جمله می‌توان به مشارکت حداکثری مردم در خدمت رسانی، سنگین کردن کفه عدالت در تقسیم امکانات عمومی، افزایش معنویت و اخلاق در فضای عمومی جامعه و اشاره کرد.

همانطور که اشاره شد، ثقل اصلی تحقق کامل منشور گام دوم انقلاب، بر محور اصلی مردم و حکومت اسلامی ترسیم شده است که در واقع در وهله اول نیازمند یک گام بزرگ فرهنگی برای ایجاد ظرفیت های لازم است.

همگان سخن معروف « الناس علی دین ملوکهم» را شنیده ایم. این مَثَل حکیمانه به صورت موجز و عمیق، اشاره‌ای دقیق بر تاثیرگذاری حکمرانی بر جامعه دارد، لذا در این یادداشت تلاش می‌کنیم با هدف طرح موضوع برای اهل پژوهش، مطالبی را در خصوص حکمرانی متعالی با تاکید بر دیپلماسی صلح عادلانه در گام دوم انقلاب تبیین نماییم.

1- بی تردید یکی از مهمترین سرمایه ها برای حرکت در مسیر ساختن تمدن نوین اسلامی، نیروی انسانی مومن، انقلابی و پر انرژی است. این سرمایه هم باید مدیریت شود و هم تربیت. لذا یکی از نیازهای اساسی برای حرکت در مسیر گام دوم انقلاب و تحقق حکمرانی متعالی، پرورش مدیران انقلابی پر انرژی، معتقد و مومن به اهداف و آرمان های انقلاب با بهره گیری از تجارب ارزنده پیشکسوتان عرصه مدیریت انقلاب است. آموزش تفکر راهبردی به مدیران جوان و واگذاری مسئولیت ها به آن ها، در کنار بهره گیری از تجارب موفق گذشته، مدیریت کشور را آماده یک خیز بلند در مسیر تحقق تمدن نوین اسلامی خواهد کرد. اما باید دانست که تمدن نوین اسلامی یک تمدن منزوی و بدون تعامل با جهان نیست، بلکه می‌خواهد آینده‌ای بهتر برای تمام جهانیان بسازد. این جهان بهتر، در اولین گام نیازمند امنیت و ایجاد فضای مناسب برای شکوفایی استعدادهای خدادادی انسان است که در سایه صلح و عدالت تحقق می یابد. بنابراین دیپلماسی بر اساس ایجاد یک صلح عادلانه در منطقه و جهان، یکی از مهمترین ارکان حرکت جهانشمول تمدن نوین اسلامی است و می تواند زیراندازی برای دیپلماسی کشور مبتنی بر اصول انقلاب باشد.

حکمرانی متعالی در گام دوم انقلاب، در سایه یک تحول اساسی در نظام مدیریت کشور در حوزه داخلی و مراودات بین الملل در سطوح مختلف اتفاق خواهد افتاد و آن عبارت است از واگذاری مدیریت کشور به اندیشه‌های جدید با تمرکز بر انتقال تجارب گذشته و به روز رسانی دانش مدیریت در کشور و ایجاد یک نظام عادلانه در جهان بر اساس صلح عادلانه که می توان از طریق نهادینه سازی تصمیمات کلان در کشور بر مبنای تحقیق، پژوهش و یافته های علمی به آن دست یافت و آن را مدل و الگو قرار داد برای الهام بخشی در بسیاری از حوزه های گفتمانی.

2- نهاد سازی یکی از ضرورت های هر نظام تحول خواه است. واقعیت امر این است که حرکت بر مبنای چشم انداز جمهوری اسلامی ایران بر اساس مانیفست گام دوم انقلاب، حذف برنامه‌های حاشیه‌ای و بدون اولویت و تبدیل ساختارهای سنگین و غیر کارآمد مدیریتی به ساختارهای کارآمد و چابک، متناسب با نیاز های تمدنی جدید در تمام زمینه ها است. این اتفاق در کنار جوانگرایی و آماده سازی نسلهای جدید برای ورود به عرصه های جهانی متناسب با ساختار های جدید و واگذاری بسیاری از اقدامات به مردم، می تواند به عنوان یک راهبرد تسهیل کننده، سرعت حرکت به سوی تمدن نوین اسلامی را افزایش دهد. امروزه دیپلماسی عمومی یکی از کارآمد ترین و تاثیر گذار ترین نوع ارتباط در عرصه بین‌المللی است و تمدن نوین اسلامی حرکت های بین المللی خود را با ابتنا به فرهنگ ایران اسلامی و حکومت علوی شکل خواهد داد.

بی‌تردید در ساختارهای جدید مدیریتی، پرهیز از اشرافی‌گری، سرمایه گذاری روی نظام آموزشی کشور و تربیت نسل قانون مدار و فعال در عرصه کار و تلاش و معتقد به تحقق صلح عادلانه در جهان از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.

3- تمدن نوین اسلامی، نیازمند جامعه پرنشاط و دارای روحیه مثبت نگر است. امید به آینده در کنار تلاش و کوشش جمعی برای ایجاد ارزش افزوده در تمامی حوزه های اقتصادی و رونق فضای کسب و کار صادقانه، می تواند جامعه را به یک واحد فعال و پر نشاط برای ایجاد ساختارهای متناسب با تمدن نوین اسلامی و همچنین پیشبرد دیپلماسی عمومی در جهان تبدیل نمایند.

این است که ایجاد محیط کسب و کار صادقانه، اعتماد عمومی را به مدیریت کلان و سطوح پایین‌تر آن افزایش می دهد و این اعتماد می تواند تضمین کننده موفقیت بسیاری از برنامه‌های راهبردی گام دوم انقلاب برای حاکمیت در عرصه داخلی و بین المللی باشد. این نکته به معنای آن است که ظرفیت جذاب ملی و فرهنگ غنی اسلامی، به عنوان یکی از سرمایه های مهم تولید قدرت نرم، می توان افکار عمومی جهانی را متوجه پیام های سعادت بخش و خیر خواهانه تمدن نوین اسلامی نمایند و آن را در دل ملت‌ها نفوذ دهد.

تردیدی نیست که بدون همکاری و همراهی عموم مردم، نمی توان چشم انداز دقیقی از موفقیت یک برنامه پیش بینی کرد و برای اینکه بتوان بر چالش ها فائق آمد، لازم است که فرهنگ سازی درستی از برنامه‌های گام دوم انقلاب و راهبردهای آن برای مردم صورت گیرد و مردم را به بدنه فعال دیپلماسی صلح عادلانه به عنوان یک واحد فعال و دیپلماتیک  تبدیل نمایند.

رهبر معظم انقلاب در ترسیم مسیر تمدن نوین اسلامی، اصلی ترین رکن آن را مردم و فرهنگ اسلامی- ایرانی تبیین فرمودند، بنابراین فرهنگ سازی در سطح کلان جامعه و ایجاد نشاط و انگیزه درست در مردم برای تغییر به سوی ایجاد سبک زندگی متناسب با آرمان تمدن نوین اسلامی، در کنار هوشیاری برای مقابله با توطئه های دشمنان تمدن نوین اسلام عزیز می تواند تحقق اهداف گام دوم انقلاب را در عرصه های وسیع جهانی نه‌ تنها تسریع نماید،بلکه مدیریت کلان کشور را نیز با مطالبات عمومی به سوی ایجاد ساختارهای متناسب با خواست جوامع اسلامی سوق دهد.

بی شک، حکمرانی متعالی و قابلیت‌های امت اسلامی در کنار بهره گیری از توانمندی های دفاعی، عمومی و تبیین گفتمان صلح عادلانه با بهره گیری از گفتمان دیپلماتیک تاثیرگذار، بهترین و سریعترین راه تحقق اهداف و چشم انداز گام دوم انقلاب اسلامی است که رهبر معظم انقلاب ترسیم کردند و آخر این مسیر، اعتلای عظمت و اقتدار دین مبین اسلام در سایه آموزه های اصیل قرآنی و نوید بخش صلح و عدالت برای ملت بزرگ ایران، جهان اسلام و همه انسان‌های حق‌طلب خواهد بود چرا که به فرموده مقام معظم رهبری «حکومت علوی بشر را به عدالت، آرامش، ایمان به معنویت، صفا و برادری، صلح و دوستی حقیقی می رساند.»

انتهای پیام/

نظر شما