شناسهٔ خبر: 36378921 - سرویس اقتصادی
نسخه قابل چاپ منبع: نامه‌نیوز | لینک خبر

مظنه قیمت‌ لباس‌های پاییزه چقدر است؟

هوا یکباره سرد شده و هرکس که خرید لباس گرم را به گذشتن از گرانی اول فصل موکول کرده بود، حالا ناچار به خرید است.

صاحب‌خبر -
معمولا در خرید لباس، برد با کسانی است که آخر فصل و زمان حراج را برای خرید انتخاب می‌کنند که برای لباس پاییزه و زمستانه می‌شود بهمن‌ماه. ولی اگر لباس مناسبی از سال‌های پیش در کمد نباشد، باید دل به دریا زد و همین روزها به هر قیمتی خرید کرد؛ مخصوصا بچه‌دارها که نمی‌توانند به کمد هم دلخوش باشند؛ یک‌سال گذشته و بچه‌ قد کشیده و هم لباس نو می‌خواهد و هم چکمه نو.
قیمت‌ها در مراکز خرید سطح شهر تهران متنوع است و اگر وقت و حوصله دارید می‌توانید بگردید و احتمالا به نتایج خوبی هم برسید. اما یک گشت کوتاه در بازارهای تهران نشان می‌دهد برای تهیه یک دست کامل لباس گرم باید حداقل ۵۰۰هزار تومان هزینه کرد که برای یک خانواده سه‌نفره می‌شود ۱.۵میلیون تومان و این کف نرخ است.
مردانه‌فروشی‌های خیابان ولی‌عصر
در مردانه‌فروشی‌های خیابان ولی‌عصر هم حدود قیمت‌ها مانند سایر نقاط است؛ پلیورهای مردانه از ۸۸هزار تومان به بالا نرخ خورده‌اند و بعید است زیر این نرخ بشود جنس باکیفیتی پیدا کرد. هودی بین ۲۵۰تا ۳۵۰هزار تومان و سوئیشرت از ۳۷۰هزار تومان به بالا فروخته می‌شود و اگر دنبال لباسی با ویژگی‌های خاص می‌گردید، می‌توانید «کاپشن دماسنج‌دار» بخرید که سنسور دارد و دمای بدن را نشان می‌دهد و براساس آن دمای مورد نیاز را تامین می‌کند؛ البته برای خریدش باید از ۷۵۰هزار تومان به بالا بپردازید.
لباس‌های بزرگسالان
قیمت لباس‌های بزرگسالان هم به همین نسبت افزایش داشته است. مانتوی پاییزه‌ای را که پارسال می‌شد ۹۰هزار تومان خرید، امسال زیر۲۰۰هزار تومان نیست و قیمت‌ها بسته به جنس و مدل تا ۳۵۰هزار تومان هم می‌رسد. مانتوهای بافت هم امسال بین ۱۲۰تا ۱۸۰هزار تومان نرخ خورده‌اند، درحالی‌که پارسال حداکثر قیمت‌شان ۱۲۰هزار تومان بود.سراغ خرید پالتو هم اگر می‌روید باید خودتان را برای پرداخت مبالغی بسیار بالاتر آماده کنید زیرا ۶۰۰هزارتومان کف نرخ است.
کفش زمستانه
کفش زمستانه هم به زحمت با قیمتی زیر ۳۰۰هزار تومان پیدا می‌شود. نیم‌بوت زنانه در یک کفش‌فروشی در خیابان ولی‌عصر که فقط کار چرم ارائه می‌کند، ۶۸۰هزار تومان است. نیم‌بوت جیر ۴۸۰و نیم‌بوت بنددار که اصطلاحا به آن نیم‌بوت سربازی می‌گویند۵۹۰هزار تومان نرخ دارد.
اما همانجا می‌شود مغازه‌هایی را هم پیدا کرد که قیمت‌های پایین‌تری دارند؛ ۱۴۵هزار تومان برای نیم‌بوت و ۲۸۵هزار تومان برای چکمه ساق‌بلند که در آشفته بازار قیمت‌های امروز، مناسب به‌نظر می‌رسد. فروشنده‌ای که این قیمت‌ها را برای اجناسش انتخاب کرده، ۲دلیل برای این ارزان‌تر‌بودن دارد؛ هم تولیدکننده است و هم مالک. او می‌گوید نرخ کفش‌ را فقط ۲۰تا ۳۰هزار تومان نسبت به پارسال بالا برده‌است.
تفاوت فرهنگ خرید آقایان و خانم‌ها
فروشنده‌های لباس زنانه سود فروش پوشاک مردانه را بسیار بیشتر می‌دانند و استدلالشان هم اقتصادی‌تر بودن زنان و بی‌حوصلگی مردان است؛ آنها معتقدند خانم‌ها بازار را زیر پا می‌گذارند تا لباس‌هایی با نرخ مناسب‌تر پیدا کنند اما آقایان اگر از چیزی خوش‌شان بیاید فوری همان را می‌خرند. اما گویا همیشه هم اینطور نیست. یک مردانه‌فروش می‌گوید: نرخ خرید امسال ۳برابر شده و سود ما یک‌سوم، چرا؟ چون بیشتر آقایان گران نمی‌خرند.
سوئیشرت‌های مغازه او بین ۲۰۰تا ۴۰۰هزار تومان نرخ خورده و کاپشن‌ را بسته به جنس و کیفیت بین ۴۵۰تا ۷۰۰هزار تومان می‌فروشد. برای خرید اورکت هم اینجا باید از ۷۰۰هزار تومان به بالا بپردازید. او لباس‌های مردانه تولید داخل را جز در زمینه پیراهن، قابل رقابت با خارجی‌ها نمی‌داند و می‌گوید: بیشتر لباس‌های چینی موجود در بازار به سفارش ایران تولید شده‌اند که در مقایسه با صادرات چین از لحاظ کیفیت بسیار پایین‌ترند اما همین‌ها از رقبای ایرانی خود بسیار باکیفیت‌تر هستند. او درباره فروش امسالش هم می‌گوید: بازار امسال خوب نیست چون قدرت خرید کمتر شده و مردم ترجیح می‌دهند با لباس‌هایی که دارند سر کنند.
چرم‌فروشان
این روزها کمتر کسی می‌تواند با اعتماد به‌نفس وارد فروشگاه‌های صاحب برند چرم شود، اما اگر این اعتماد به‌نفس را داشتید و وارد شدید پس احتمالا کیف پولتان اجازه می‌دهد برای خرید یک پالتوی زنانه بین ۲میلیون و۲۰۰تا ۳میلیون، برای خرید یک کت مردانه بین ۲میلیون و۵۰۰تا ۲میلیون و۹۰۰، برای خرید یک جفت بوت چرم بین ۶۰۰هزار تا یک‌میلیون و ۵۰۰و برای خرید یک جفت دستکش بین ۲۴۰تا ۲۹۰هزار تومان هزینه کنید.
بازار شال و کلاه
پاییز و زمستان‌های‌ تهران دیگر به سردی و سختی قدیم نیست اما هنوز هم به سختی می‌توان در این دو فصل بدون شال و کلاه و دستکش سر کرد. برای خرید شال و کلاه ست، بسته به ماشینی یا دستباف بودن آن باید بین ۸۰تا ۱۲۰هزار تومان هزینه کرد. البته فروشگاه‌هایی هم هستند که یک کلاه تک را ۱۲۰هزار تومان نرخ زده‌اند و می‌گویند پوست روباه یا خرگوش است.
شال مردانه را در مغازه‌هایی که قیمت‌های به نسبت مناسب‌تری دارند می‌توان بین ۱۵تا ۵۰هزار تومان و روسری پاییزه را بین ۵۰تا ۹۰هزار تومان خرید. اگر از این جور مغازه‌ها خرید کردید شاید بتوانید برای دستکش چرم صنعتی هم ۸۰- ۷۰هزار تومان کنار بگذارید، البته دستکش‌های بافت، ارزان‌ترند و بیشتر از ۲۵هزار تومان نرخ ندارند.
وضع بازار لباس‌های بچگانه
افزایش نرخ کفش و لباس دور از انتظار نبود، امسال هم به سنت هرسال اتفاق افتاده است. بیشتر فروشندگان نرخ امسال اجناسشان را تا دوبرابر پارسال اعلام می‌کنند؛ اما گویا شوک ناشی از جهش بلند قیمت‌ها در سال گذشته، خریداران را در برابر هرگونه افزایش قیمتی واکسینه کرده و فروش امسال به نسبت بد نیست. یک فروشنده لباس کودک در غرب تهران می‌گوید: کاپشنی را که پارسال ۵۰هزارتومان می‌خریدم و ۸۰هزار تومان می‌فروختم، امسال ناچارم دوبرابر بخرم ودوبرابر هم بفروشم.
او می‌گوید ۹۰درصد لباس‌های مغازه‌اش تولید داخل است اما در زمینه کاپشن چون تولید باکیفیتی از داخل کشور نیست بیشتر اجناس وارداتی است. نرخ امسال کاپشن‌های بچگانه در مغازه او بسته به جنس و کیفیت، بین ۲۰۰تا ۵۰۰هزار تومان است.
یک دست بلوز و شلوار بچگانه هم با اینکه وارداتی نیست و از برندهای ایرانی است، کمتر از ۱۱۰هزار تومان آب نمی‌خورد، درحالی‌که همین کار را می‌شد پارسال ۷۰هزارتومان خرید. این فروشنده که ۱۲سال است در زمینه پوشاک کودک فعالیت دارد، کار برندهای ایرانی تولید‌کننده پوشاک کودک را بسیار باکیفیت، قابل تضمین و حتی قابل رقابت با لباس‌های ترکیه‌ای می‌داند اما معتقد است گرانی پارچه و نخ و رنگرزی باعث شده نرخ تولیدات برندهای ایرانی هم همپای وارداتی‌ها بالا باشد و بسیاری از خانواده‌ها برای تهیه لباس متناسب بودجه‌شان مشکل داشته باشند.
در سایر مغازه‌ها هم کاپشن‌های نسبتا معمولی بچگانه را ارزان‌تر از۱۷۰هزار تومان و کاپشن‌های باکیفیت را کمتر از ۲۷۰هزار تومان نمی‌توان یافت. نرخ پالتو هم ۴۰۰هزار تومان به بالاست.
منبع: همشهری
 
 
 
نبض بازار
 
 
 
 مانتوی پاییزه‌ای را که پارسال می‌شد ۹۰هزار تومان خرید، امسال زیر۲۰۰هزار تومان نیست و قیمت‌ها بسته به جنس و مدل تا ۳۵۰هزار تومان هم می‌رسد. مانتوهای بافت هم امسال بین ۱۲۰تا ۱۸۰هزار تومان نرخ خورده‌اند درحالی‌که پارسال حداکثر قیمت‌شان ۱۲۰هزار تومان بود.سراغ خرید پالتو هم اگر می‌روید باید خودتان را برای پرداخت مبالغی بسیار بالاتر آماده کنید زیرا ۶۰۰هزارتومان کف نرخ است

برچسب‌ها:

نظر شما