شناسهٔ خبر: 36378831 - سرویس اجتماعی
نسخه قابل چاپ منبع: برنا | لینک خبر

برای داشتن ریه سالم چی بخوریم؟

شاید ندانید برای داشتن ریه سالم چه چیزهایی باید بخورید. این مطلب را بخوانید تا بر اطلاعات‌تان در این زمینه افزوده شود.

صاحب‌خبر -

به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری برنا؛ چیزی که ما می‌خوریم مستقیما روی ریه‌ها تاثیر نمی‌گذارد ولی غذای ما به طور غیرمستقیم از طریق سیستم قلبی عروقی و فراهم کردن محافظت آنتی اکسیدانی با آن‌ها تماس پیدا می‌کند. غذای پرچرب با افزایش ریسک ابتلا به سرطان ریه در ارتباط است از طرفی دیگر خوردن میوه می‌تواند این خطرات را کاهش دهد.

خوردن غذاهای سالم همراه با ورزش هر دو به حفظ سلامت پاکیزگی و عدم کارکرد زیاد ریه کمک می‌کند. غذاهای تازه و خام بهترین راه برای به دست آوردن آنزیم‌ها، ویتامین‌ها، مواد معدنی و آنتی اکسیدان‌هایی هستند که باعث راحت‌تر شدن تنفس می‌شوند.

غذای مناسب برای داشتن ریه سالم

1- آب

آب نقش بزرگی را در سلامت ایفا می‌کند و پایه هر عمل پاک کننده‌ای است. آب خالص و پاکیزه برای حفظ جریان خون به داخل و خارج از ریه‌ها ضروری است. آب همچنین ریه‌ها را مرطوب نگه می‌دارد و باعث جریان مخاط می‌گردد. ممکن است که چندش‌آور به نظر برسد ولی این مخاط خیلی مهم هستند و برای انسجام مویچه‌ها به منظور حرکت سموم ، میکروب‌ها و آلودگی ها به بیرون از بدن نیاز است. برای داشتن ریه سالم آب فراوان بنوشید.

2- سیر و پیاز

این غذاهای تند و تیز برای قلب و همچنین ریه‌ها عالی هستند. آن‌ها التهاب را کاهش می‌دهند. کلسترول را کم و با عفونت‌ها مبارزه می‌کنند.

3- زنجبیل

این ادویه خاصیت ضد التهابی دارد و به حذف آلودگی‌ها از ریه‌ها سرعت می‌بخشد.

4- فلفل چیلی

فلفل‌ها با کپسیکین پر شده‌اند، ترکیب تندی که باعث سوزش می‌شود. کپسیکین جریان خون را بهبود می‌بخشد، غشای مخاطی را تحریک و با عفونت مبارزه می‌کند.

5- سبزیجات کلمی

کلم ، گل کلم و بروکلی نشان داده‌اند که می‌توانند باعث متوقف شدن رشد سرطان ریه شوند و خطر ابتلا به سرطان ریه را نصف کنند. آن‌ها سرشار از کلروفیل هستند که خون را تمیز می‌کنند و دوباره می‌سازند و دارای مقادیر زیادی از آنتی اکسیدان‌های موثر هستند.

6- انار

آب انار روند رشد تومورهای ریوی را آرام می‌کند. انار حاوی بسیاری از انواع آنتی اکسیدان‌ها شامل الاژیک اسید است که در تحقیقات مربوط به سرطان گام‌های بلندی برداشته است.

7- زردچوبه

این ادویه با زنجبیل در ارتباط است و بسیاری از خواص آن را دارد. زردچوبه همچنین حاوی کورکومین می‌باشد که ترکیبی است که باعث می‌شود سلول‌های سرطانی خودشان را از بین ببرند.

8- سیب

فلاونوئید، ویتامین E و C کمک می‌کنند که ریه‌ها به بهترین نحو ممکن کار کنند. سیب از تمام این مواد غنی است و کسانی که چندین بار در هفته سیب می‌خورند ریه‌های سالم‌تری دارند.

9- انگور

نارینژین، فلاونوئیدی موجود در انگور مانع از فعالیت آنزیم‌هایی می‌شود که باعث ایجاد سرطان هستند. انگور سفید حاوی مقادیر زیادی از این فلاونوئید است. در حالی که انگور سفید همزمان با آن حاوی آنتی اکسیدان لیکوپن نیز است، مخصوصا بعد از ترک سیگار انگور برای تمیز کردن ریه‌ها خیلی خوب است.

10- حبوبات، دانه‌ها و آجیل‌ها

همه این‌ها حاوی منیزیم هستند که ماده معدنی است که برای داشتن ریه‌هایی سالم لازم است. آن‌ها همچنین اسیدهای چربی را که برای داشتن سیستم قلبی عروقی سالم نیاز است، فراهم می‌کنند.

11- هویج

این میوه ریشه‌ای سرشار از ویتامین A ، C و لیکوپن است. تمام آنتی اکسیدان‌هایی که روی سلامت ریه اثر می‌گذارند و ریسک ابتلا به بیماری‌های ریوی را کاهش می‌دهند در هویچ موجود است.

12- پرتقال

مرکبات حاوی مقدار زیادی ویتامین C و B6 هستند که این به ریه‌ها کمک می‌کند راحت‌تر اکسیژن را منتقل کنند.

13- کدو حلوایی

کدو حلوایی مانند هویج غذای دیگری است که سرشار از بتاکاروتن و ویتامین C است.

14- فلفل دلمه‌ای

این فلفل ملایم غنی از ویتامین C و کاروتنوئید و زاگسنتین. کاروتنوئید نشان داده می‌تواند خطر ابتلا به سرطان ریه را کاهش دهد.

نظر شما