شناسهٔ خبر: 35910388 - سرویس سیاسی
نسخه قابل چاپ منبع: جوان | لینک خبر

سخنگوی کمیسیون امنیت ملی مجلس:

ایران از تمامیت ارضی سوریه حمایت می‌کند

سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه جمهوری اسلامی ایران از تمامیت ارضی سوریه حمایت می‌کند و اعتقادی به تهاجم و دخالت نظامی به این کشور ندارد، اظهار کرد که مناقشات را می‌توان از طریق نشست‌های سه یا چهار جانبه حل کرد.

صاحب‌خبر -
سرویس سیاسی جوان آنلاین:  سید حسین نقوی حسینی در گفتگو با ایسنا با اشاره به حمله نظامی ترکیه به شمال سوریه، گفت: راهبرد اصولی جمهوری اسلامی ایران همواره حمایت از وحدت سرزمینی کشور‌ها و عدم مداخله و تجاوز به سرزمین‌های کشور‌ها است. اعتقاد ما بر این است که همه باید به تمامیت ارضی یکدیگر احترام گذاشته و اقدامی علیه سرزمینی صورت نگیرد. وی اضافه کرد: در این راستا حمایت و کمک مستشاری جمهوری اسلامی ایران به برخی کشور‌های منطقه با درخواست همان دولت‌ها انجام می‌شود. اعتقاد ما این است که کشوری که مورد تجاوز آن هم بدون دلیل قانونی قرار می‌گیرد باید از تمامیت آن دفاع کرد. نقوی حسینی خاطر نشان کرد: همیشه جمهوری اسلامی ایران در حوزه سیاست خارجی و دیپلماسی معتقد است که مناقشه را می‌توان با مذاکره حل کرد، پس دلیلی به عملیات و حمله نظامی وجود ندارد. عربستان سعودی این تجربه را در یمن داشت که یمن تبدیل به باتلاقی برای عربستان سعودی شد. امروز عربستان سعودی به این نتیجه رسیده که باید مذاکره کند. درباره ترکیه هم در وهله اول جمهوری اسلامی ایران از تمامیت ارضی سوریه حمایت کرده و اعتقادی به تهاجم و دخالت نظامی به این کشور ندارد.

سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی ادامه داد: می‌توان مناقشه را از طریق جلسات مشترک سه یا چهار جانبه حل کرد و مسائل را از طریق گفتگو و مذاکره پیش برد. تهاجم نظامی تنها باعث افزایش تنش و اضافه شدن مشکلات در منطقه می‌شود آن هم برای کشوری مثل سوریه که تازه از دست داعش رها شده است. وی با بیان اینکه نباید از خیانت امریکا در حمله ترکیه به سوریه چشم‌پوشی کرد، توضیح داد: امریکا باعث تهاجم و درگیری نظامی ترکیه به شمال سوریه شد؛ آن‌ها چراغ سبز نشان دادند بنابراین نباید خیانت امریکا را نادیده گرفت.

برچسب‌ها:

نظر شما