شناسهٔ خبر: 35901094 - سرویس اجتماعی
نسخه قابل چاپ منبع: اعتماد آنلاین | لینک خبر

کاهش حقوق به مغز آسیب می‌رساند

مطالعات نشان می‌دهد افرادی که سالانه با کاهش 25 درصدی یا بیشتر درآمد مواجه بودند، ریسک ابتلا به مشکلات فکری و کاهش سلامت مغز در میانسالی در آنها بیشتر بود.

صاحب‌خبر -

اعتمادآنلاین| «لزلی گراست» سرپرست تیم تحقیق از مرکز تحقیقات اینسرم فرانسه، در این باره می گوید: «مطالعه پژوهشی ما بر روی شرکت کنندگان آمریکایی در اواخر دهه 2000 که آمریکا دچار بی ثباتی اقتصادی شده بود نشان داد اُفت شدید درآمد در طول آن مدت با پیری ناسالم مغز در میانسالی همراه بود.»

 

این مطالعه شامل 3287 شرکت‌کننده در رده سنی 23 تا 35 سال در ابتدای مطالعه بود. شرکت کنندگان درآمد سالانه خانوارشان را هر سه تا پنج سال از سال 1990 تا 2010 گزارش کردند.

 

محققان میزان کاهش درآمد و همچنین درصد تغییر درآمد آنها را بین 1990 تا 2010 بررسی کردند. از شرکت کنندگان تست اندیشه و حافظه به عمل آمد.

 

مطالعه نشان داد افراد دارای دو بار یا بیشتر اُفت در درآمد در مقایسه با افرادی که هیچ کاهش درآمدی را تجربه نکرده بودند، دارای عملکردهای بدتری در تکمیل این مهارت ها بودند.

 

همچنین از 707 شرکت‌کننده در ابتدای مطالعه، اسکن مغز از طریق MRI انجام شد و 20 سال بعد حجم مغز شرکت کنندگان مقایسه شد.

 

محققان مشاهده کردند در مقایسه با شرکت‌کنندگان فاقد اُفت درآمد، شرکت کنندگانی که دو بار یا بیشتر اُفت درآمد را تجربه کرده بودند حجم کلی مغزشان کوچک تر شده بود.

 

کوچک شدن حجم مغز از علل اصلی ابتلا به زوال عقل و آلزایمر است.

 

منبع: مهر

نظر شما