شناسهٔ خبر: 35877512 - سرویس بین‌الملل
نسخه قابل چاپ منبع: مهر | لینک خبر

شورای امنیت نتوانست حملات ترکیه علیه سوریه را محکوم کند

جلسه شورای امنیت سازمان ملل در ارتباط با حملات نظامی ترکیه علیه شمال سوریه بدون نتیجه مشخصی پایان یافت.

صاحب‌خبر -

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از الجزیره، در جریان نشست اضطراری شورای امنیت سازمان ملل متحد، کشورهای اروپایی با صدور بیانیه‌ای مشترک خواستار توقف حملات نظامی ترکیه در شمال شرق سوریه شدند.

جلسه اخیر شواری امنیت به صورت اضطراری برای بررسی حملات اخیر ترکیه علیه شمال شرق سوریه و پشت درب‌های بسته تشکیل شده بود.

گفته شده در این جلسه پنج کشور اروپایی انگلیس، لهستان، آلمان، فرانسه و بلژیک در بیانیه‌ای مشترک با استناد به سخنان دبیرکل سازمان ملل در مورد نگرانی از تحولات شمال سوریه، خواستار توقف هرگونه تهاجم نظامی در این منطقه شدند.

در بیانیه مشترک کشورهای اروپایی در شورای امنیت که از سوی سفیر آلمان ارائه شده، حمله نظامی به شمال سوریه باعث تجدید خصومت‌ها، به تحلیل رفتن ثبات در کل منطقه و بدتر شدن اوضاع و آوارگی بیشتر شهروندان و غیرنظامیان عنوان شده است.

در این نشست همچنین «کلی نایت کرفت»، به عنوان سفیر جدید آمریکا در سازمان ملل هشدار داد در صورتی که ترکیه شهروندان و غیرنظامیان را مورد محافظت قرار ندهد و یا نتواند گروه(تروریستی) داعش را تحت کنترل قرار دهد، با واکنش‌های شدیدی روبرو خواهد بود.

با این حال منابع دیگری از جمله «روداو» اعلام کردند که شورای امنیت در این نشست که پشت درب‌های بسته برگزار شد، نتوانست بیانیه مشترک کشورهای اروپایی را در ارتباط با مخالفت با حمله ترکیه به شمال سوریه مورد تصویب همه اعضا قرار دهد.

روداو گفته است که آمریکا و روسیه با محکومیت ترکیه در نشست شورای امنیت مخالفت کرده‌اند.

نشست اخیر شورای امنیت پس از حملات نظامی ترکیه علیه شمال شرق سوریه برگزار می‌شود.

رئیس جمهور ترکیه روز گذشته اعلام کرده بود که حملات نظامی خود را به صورت رسمی علیه شمال شرق سوریه آغاز کرده است.

نظر شما