شناسهٔ خبر: 35877020 - سرویس بین‌الملل
نسخه قابل چاپ منبع: افکارنیوز | لینک خبر

سازمان ملل خواستار کاهش تنش در سوریه شد

دبیر کل سازمان ملل متحد در واکنش به عملیات نظامی ترکیه در شمال سوریه، خواستار تلاش مضاعف برای کاستن از درگیری‌ها و تنش در این کشور شد.

صاحب‌خبر -
به گزارش افکارنیوز،

«آنتونیو گوترش»، دبیرکل سازمان ملل متحد از مجامع بین‌المللی و کشورهای جهت خواست برای کاهش تنش در سوریه تلاش کنند.

اخبار بین‌الملل-  گوترش شامگاه پنجشنبه (۱۸ مهر) گفت که بهتر است تنش در شمال سوریه به ویژه شمال شرق این کشور که از دیروز به عرصه درگیری جدید تبدیل شده، کاهش پیدا کند.

ترکیه از عصر دیروز (چهارشنبه) عمیلات نظامی خود علیه شبه‌نظامیان کرد سوریه که طی سال‌های گذشته مورد حمایت ائتلاف آمریکا بودند، آغاز کرده و هم‌اکنون در حال پیش‌روی در شمال سوریه است.

آنکارا مدعی است هدف از این عملیات ایجاد منطقه امن برای اسکان بیش از دو میلیون آوراه سوری است و ارتش ترکیه با «پاکسازی این منطقه از تروریست‌ها» مقدمات ایجاد منطقه را فراهم می‌کند.

این عملیات ترکیه تاکنون ده‌ها کشته نظامی و غیرنظامی از طرفین داشته و ارتش این کشور به همراه گروهک‌های سوری توانسته است هفت روستا را به کنترل خود درآورد.

انجام این عملیات، موجی از اعتراض‌ها و محکومیت‌های بین‌المللی و جهانی علیه ترکیه داشته است. کشورهای زیادی از آنکارا خواسته‌اند این عملیات را متوقف کند. با این حال ترکیه، مدعی است که عملیات تا «دفع خطر تروریسم» از مرزهای جنوبی خود ادامه خواهد داشت.

دولت سوریه نیز این عملیات را تجاوزگری خوانده و گفته است تا جایی که بتواند به دفاع از خاک خود در برابر تجاوزگری جدید ترکیه خواهد پرداخت.

 

نظر شما