شناسهٔ خبر: 35860790 - سرویس استانی
نسخه قابل چاپ منبع: تسنیم | لینک خبر

سیستان و بلوچستان| تا کی "هوتگ‌ها" در دشتیاری قربانی می‌گیرد؟

دو دختر جوان روستای مرزی ریمدان که امروز برای برداشت آب از هوتگ در یکی‌از هزاران روستای بی‌آب بلوچستان رفته بودند غرق شدند، برای استانی که نصف جمعیتش آب پایدار ندارند، معلوم نیست تاکی هوتگ‌ها قربانی می‌گیرد.

صاحب‌خبر -

به گزارش خبرگزاری تسنیم از دشتیاری؛ سریال تلخ حوادث غرق شدگی در هوتگ‌های دشتیاری چابهار تمامی ندارد ، چند ماهی  از حادثه تلخ 3 دختر معصوم روستای ولی محمدبازار نگذشته است که امروز در روستای مرزی ریمدان 2 دختر جوانی که برای شستشوی ظروف و البسه به هوتگ رفته بودند درون گودال آب افتاده و در دم جان باختند.

سیستان و بلوچستان ناپایدارترین استان آبی ایران است، برآوردهای وزارت نیرو می‌گوید، نصف جمعیت 2 میلیون و هشتصد هزار نفری این استان برای دسترسی به آب مشکل دارند، 700 هزار نفر هم به کل شبکه آب ندارند، روستاهای فاقد شبکه از آب گودال‌های دستساز آب، اصطلاحا هوتگ قضای حاجت می‌کنند، هوتگ‌هایی که هراز چندگاهی قربانی می‌گیرد.

رئیس شورای اسلامی بخش دشتیاری می‌گوید: متاسفانه سریال تلخ حوادث غرق شدن در هوتگ‌های منطقه دشتیاری  اولین و آخرین بار نیست ، مردم برای رفع تشنگی مجبورند از آب هوتگ و گودال های که آب مشترک انسان و دام است استفاده کنند.

علی بخش شه بخش در گفت‌وگو با تسنیم می‌افزاید: با وجود 2 سد عظیم زیردان و پیشین در بالا دست منطقه دشتیاری و عدم لوله گذاری در بخش‌های دشتیاری و پلان در 20  سال گذشته خود جای سوال دارد.

وی با بیان اینکه بیش از 210 روستایی بخش دشتیاری  بصورت سقایی و با تانکرهای سیار آبرسانی می‌شوند افزود: گمان می‌کنم هزینه تانکرهای که روزانه به مردم روستایی آبرسانی می‌کنند به مراتب بیشتر از یک طرح آبرسانی که برای همیشه مشکل مردم را حل خواهد کرد؛ است .

علی درمان پور دهیار ریمدان نیز در گفتگو با تسنیم می‌گوید: بارندگی‌های  اخیر در جنوب بلوچستان سبب شد که هوتگ‌ها (گودال ) ریمدان نیز پر آب شوند و مردم روستایی به دلیل کمبود آب در روستا برای شستشوی ظروف و البسه از آب هوتگ استفاده کنند.

وی می‌افزاید:  سارا و بسمه کلمتی دو دختر 14 و 16ساله طبق معمول برای شستشوی ظروف و البسه به هوتگ روستا می‌روند که ناگهان به‌علت نا ایمن بودن درون آب افتاده و در دم جان باختند.

منصور کریمدادی

انتهای پیام/ز

نظر شما