شناسهٔ خبر: 35854935 - سرویس سیاسی
نسخه قابل چاپ منبع: آریا | لینک خبر

دکتر عبدالرضا فرجی راد در گفتگو با آریا:

هدف اصلی نارآرامی های عراق قطع خط اتصال مقاومت بود/ اربعین یک تحول ژئوپولیتیک در راستای منافع ایران و عراق است

صاحب‌خبر -
خبرگزاری آریا- هدف اصلی ناآرامی های اخیر عراق قطع خط اتصال مقاومت است که از دوستی ایران و عراق و سوریه نشات می گیرد و ایران با مدیترانه ارتباط پیدا می کند و اسرائیلی ها از این موضوع واهمه دارند.
دکتر عبدالرضا فرجی راد،استاد ژئوپولیتیک و سفیر پیشین در نروژ، در تحلیل خود از تحولات واعتراضات مردمی در عراق گفت:تحولات عراق بی ارتباط با تحولات خاورمیانه نیست و ریشه تحولات اخیر عراق از داخل این کشور سرچشمه نگرفته بلکه ریشه بیرونی دارد. از طرفی با توجه به درآمدهای نفتی عراق، مردم این کشور از این حق برخوردارند که مطالباتی از دولت خود داشته باشند و از زندگی بهتر و اشتغال بهره مند شوند. از زمانی که دولت عبدالمهدی بر روی کار آمد متاسفانه در داخل عراق گروه هایی تلاش کردند به بهانه های مختلف این دولت را تضعیف کنند.همچنین برخی از دولتهای قبلی روابط بهتری با عربستان و آمریکا داشتند اما دولت فعلی تلاش کرد مستقل تر عمل کند. از سه ماه گذشته هم اخطارهایی برای دولت عراق ارسال می شد که به دنبال اغتشاشاتی در داخل عراق هستند.
وی در ادامه افزود: یکی از دلایل مهم این مسئله به درگیری حشدالشعبی با اسرائیل، آمریکا و عربستان مربوط می شود و نخست وزیر عراق هم در نهایت اعلام کرد پشت حملاتی که علیه مواضع حشدالشعبی صورت می گیرد اسرائیلی ها قرار دارند.ماجرا از اینجا آغاز شد که یک جاده یا خط اتصالی مقاومت از ایران تا مدیترانه کشیده شده است و اسرائیل اقدام به بمباران مواضع حشدالشعبی در نقاط مختلف کرد تا این خط اتصال وصل نشود. تا اینکه در هفته های گذشته رسما اعلام شد که مسیر یا دروازه ابوکمال در مرز عراق و سوریه باز شده است و از این جاده به راحتی می توان استفاده کرد. اسرائیل و آمریکا نتوانستند با بمباران و اقدامات ایضایی این خط اتصال مقاومت را از بین ببرند.همچنین عربستان و امارات نیز با آمریکا و اسرائیل همراه بودند لذا پس از اینکه اسرائیل، آمریکا و عربستان از عدم اتصال جاده مقاومت ناامید شدند پی بردند که تنها اقدامی را که می شود عملی کرد تغییر دولت در عراق است تا دولت جدید از خط مقاومت دور باشد یا حداقل مستقل تر عمل کند و بیشتر به آمریکا و عربستان نزدیک باشد. لذا سعودی ها از طریق فضای مجازی هجمه ای را علیه دولت عراق آغاز کردند و اتفاقاتی را رقم زدند و مردم عراق را گرد هم جمع کردند و این آشوب ها را در عراق شکل دادند. از نوع شعارهایی که معترضان عراقی سر می دادند مشخص بود که هدفشان تغییر دولت در عراق بود و شعار اصلی اسقاط نظام در عراق بود.

وی در پاسخ به این سوال که آشوب های عراق چرا در آستانه اربعین صورت گرفت،گفت:این سوال مطرح است که چرا در این زمان اقدام به گسترش این آشوب ها کردند تا دولت را ساقط کنند.همچنین برخی احزاب مانند دولت قبل که مخالف دولت فعلی هستند از این فکر در آستانه راهپیمایی عظیم اربعین استقبال کردند. چون اربعین یک تحول ژئوپولیتیک محسوب می شود که هم به نفع ایران و هم به نفع عراق و شیعیان است.در واقع به دنبال آن بودند که به نوعی مانع گسترش تظاهرات در اربعین شوند و دولت عراق هم تضعیف شود و مانع برگزاری مراسم اربعین شوند.در اعتراضات مردم عراق  با مدیریت اسرائیل، عربستان و امریکا شعارهای ضد ایرانی هم مطرح شد و خوشبختانه اعتراضات در عراقی تا حدودی آرام گرفت. اصل تحولات عراق قطع خط اتصال مقاومت است که از دوستی ایران و عراق و سوریه نشات می گیرد و ایران با مدیترانه ارتباط پیدا می کند و اسرائیلی ها از این موضوع واهمه دارند و همچنین تصور می کردند با گسترش اغتشاشات در عراق مانع برگزاری راهپیمایی عظیم اربعین می شوند.

دکتر فرجی راد در پایان گفت:چون معترضان عراقی شعارهایی در راستای سقوط دولت عراق سر می دادند ، احزاب شیعه تمایل داشتند دولت کنونی عراق کنار رود.  نزدیکی فکری میان صدر، عبادی و حکیم وجود دارد که تصور می کردند می توانند دولت قبلی عراق را احیا کنند و هدف اسرائیل و عربستان و آمریکا هم در همین راستا بود.مخالفان دولت عراق به دنبال آن بودند تا با بهانه کردن اعتراضات مردمی انتخابات برگزار شود و قطعا دولت کنونی عراق رای نمی آورد و دیگر احزاب عراق می توانستند قدرت را در دست گیرند.از طرفی ا روی کار امدن دولت دیگر در عراق رابطه با عربستان و آمریکا بهبود می یافت و حشدالشعبی نیز کنترل بیشتری می شد.

نظر شما