شناسهٔ خبر: 35838007 - سرویس استانی
نسخه قابل چاپ منبع: ایرنا | لینک خبر

استاندار کرمانشاه:

کاربران گذرنامه در مرز خسروی به ۴۰ نفر افزایش می‌یابد

قصرشیرین- ایرنا- استاندار کرمانشاه گفت: با توجه به پیش‌بینی افزایش زائران اربعین حسینی (ع) در مرز خسروی فردا (چهارشنبه)تعداد کاربران به ۴۰ نفر افزایش می‌یابد تا شاهد تسهیل در امر تردد باشیم.

صاحب‌خبر -

هوشنگ بازوند شامگاه سه شنبه به ایرنا افزود: بازگشایی مرز رسمی خسروی فرصت خوبی برای مردم استان کرمانشاه و زائران است زیرا این مرز از دیرباز محل تردد زائران عتبات عالیات بوده است.

وی اظهار داشت: با پیگیری های فراوان امسال مرز رسمی خسروی بازگشایی شد امروز بیش از ۶ هزار و ۷۰۰ زائر از این مرز عازم عراق شدند که شاهد طولانی شدن صف ها بودیم و قرار شد تعداد کاربران برای جلوگیری از ازدحام جمعیت به ۴۰ تن افزایش یابد و مشکلاتی که هست رفع شود.

 استاندار کرمانشاه گفت: مشکلاتی در محل مرز خسروی وجود داشت و نواقصی بود که با حضور هیات عراقی در جلسه عصر امروز حل و فصل و قرار شد میزان تردد زائران روزانه به ۱۰ تا ۱۲ هزار تن افزایش یابد و اتوبوس های لازم برای جابجایی این زائران استقرار یابد و  ما هم ۶۴ دستگاه اتوبوس را در صورت نیاز به منذریه انتقال دهیم.

بازوند ادامه داد: همچنین نرخ کرایه برای زائران نیز از منذریه تا بغداد نفری ۸۰ هزار و تا کربلای معلا ۱۵۰ هزار تومان تعیین شد و در بحث پارکینگ ها نیز اقدام های خوبی انجام شده که ارتش، سپاه و شهرداری نیز متولی پارکینگ ها هستند و کاملا امن است و مبلغ استفاده هر شب از پارکینگ برای خودروهای سواری نیز پنج هزار تومان است.

 وی ادامه داد: هیچ مشکلی نداریم و نواقصی که بوده نیز برطرف خواهیم کرد.

عزیمت زائران اربعین حسینی از مرز رسمی خسروی روز پنجشنبه ۱۱ مهرماه به درخواست مسئولان عراقی متوقف و از صبح دیروز (دوشنبه پانزدهم مهرماه) از سرگرفته شد.

امسال چهار مرز خسروی، مهران، چذابه و شلمچه برای تردد زائران اربعین حسینی باز است.

مرز خسروی به عنوان نزدیکترین مسیر عبور زوار عتبات‌ عالیات به عراق پس از سال‌ها انتظار ۱۵ شهریور امسال با حضور وزرای کشور ایران و عراق بازگشایی شد، به همین علت مسئولان استان تمام تلاش خود را برای میزبانی هرچه بهتر از زوار به کار گرفته‌اند.

مرز خسروی نزدیکترین نقطه از کشورمان به بغداد پایتخت عراق ۱۹۰، نجف ۳۸۰، کربلا ۳۰۰، کاظمین ۲۰۳ و سامرا ۳۲۶ کیلومتر فاصله دارد، عملیات ساخت پایانه بین المللی مرز خسروی از سال ۷۷ در نقطه صفر مرزی آغاز شد و در سال ۸۱ با ۷۵ میلیارد ریال اعتبار به بهره برداری رسید.

براساس اعلام ستاد اربعین کشور، خدمات‌دهی به زائران در قالب موکب‌ها در داخل کشور از ۱۳ تا ۳۰ مهرماه و در داخل عراق از ۱۶ تا ۲۷ مهر برنامه‌ریزی شده است.

شهرستان قصرشیرین دارای ۱۴ واحد اقامتی شامل هتل و مهمانپذیر درجه یک تا سه با ۳۲۲ اتاق و یک هزار و ۲۰۰ تخت است که بیشتر این اماکن در اوایل دهه ۸۰ ساخته شده است تا زائران عتبات عالیات در مسیر تردد خود به عراق یک شب را در این منطقه مرزی اقامت داشته باشد.     

قصرشیرین در غرب کرمانشاه با ۲۷ هزار تن جمعیت، بیش از ۱۸۶ کیلومتر مرز با عراق دارد و در امتداد این مرزهای طولانی، ۲ مرز رسمی خسروی و پرویزخان قرار دارد که اولی هم مرز با حوزه حکومت مرکزی (بخش عربی) و دومی هم مرز با اقلیم کردستان عراق است.     

مرز خسروی در ۲۰ کیلومتری شهر قصرشیرین واقع شده است.

۸۰۶۶/۳۰۱۲                

نظر شما