شناسهٔ خبر: 35837408 - سرویس استانی
نسخه قابل چاپ منبع: مهر | لینک خبر

فرمانده نیروی انتظامی استان خوزستان خبر داد:

رشد ۴۲۰ درصدی عبور زائران از شلمچه

شلمچه- فرمانده نیروی انتظامی خوزستان گفت: از ابتدای صفر تاکنون ۲۶۰ هزار زائر از شلمچه به عراق رفته اند که این تعداد زائر در مقایسه با مشابه سال گذشته ۴۲۰ درصد رشد جمعیتی را نشان می دهد

صاحب‌خبر -

سردار حیدر عباس زاده در گفتگو با خبرنگار مهر با اشاره به همکاری و همراهی تمامی دستگاها و نهادهای مشغول در امر ارائه انواع خدمات در مرزهای شلمچه و چذابه و اتخاذ تمهیدات لازم و همکاری تمام دستگاه ها با ناجا در راستای انجام ماموریت بسیار مهم خود که تامین کننده نظم و امنیت در بحث ترافیکی و تردد زائران است، افزود: برنامه ریزی های بسیار خوبی از ابتدای ورودی های استان خوزستان انجام شده و نیروهای انتظامی و راهور در مسیر عبور زائران، توقفگاه ها و مواکب با همکاری سپاه و بسیج انجام وظیفه می کنند.

وی با اشاره به استقرار تمامی نیروها در دو مرز شلمچه و چذابه و استقرار فرمانده راهور استان خوزستان در منطقه، اظهار کرد: نیروهای راهور خودروهای زائران را با نظم و انضباط مناسبی به پارکینگ ها هدایت می کنند، با برنامه ریزی های انجام شده از ابتدای صفر یعنی هشتم مهرماه  تا کنون که حرکت زائران آغاز شده تاکنون یک مورد سرقت در پارکینگ ها گزارش نشده که این امر به سبب بهره مندی و همکاری با نیروهای آگاهی و کسانی که به عنوان بخش خصوصی در پارکینگ ها فعایت دارند، حاصل شده است.

فرمانده نیروی انتظامی استان خوزستان تصریح کرد: کارت های تردد مواکب نیز تامین و تهیه و در اختیارشان قرار گرفته است و در صورت نیاز می توان با همکاری و هماهنگی با تهران نسبت به صدور و تحویل آنها اقدام کرد.

سردار عباس زاده در بخش دیگری از سخنان خود یادآور شد: در شلمچه ۴۶ گیت برای تردد زائران پیش بینی شده که در حال حاضر ۲۴ گیت آن فعال است و در صورت نیاز و افزایش تعداد زائران بر تعداد گیت ها افزوده می شود، در چذابه نیز ۲۶ گیت برای تردد زائران پیش بینی شده که از این تعداد ۱۶ گیت آن فعال است و امکان افزایش گیت ها در این مرز نیز وجود دارد.

وی با بیان اینکه زائران در کمتر از چند ثانیه پس از گذر از گیت ها به عراق می روند، گفت: بیش از ۶ هزار نفر از نیروهای انتظامی از استان خوزستان و سایر استان های معین و یگان ویژه ناجا با همکاری نیروهای اطلاعاتی و امنیتی در طول مسیر تردد زائران و ۲ مرز شلمچه و چذابه فعالیت دارند و این سوای نیروهای سپاه و بسیج است که با ما همکاری و تعامل بسیار خوبی دارند.

وی با تاکید بر اینکه با توجه به شرایط استان خوزستان تمام مناطق و پایانه ها و دو مرز توسط تمامی نیروها پوشش ترافیکی، انتظامی و امنیتی  داده می شوند، افزود: در کمیته امنیتی و انتظامی که تمام دستگاه ها عضویت دارند شرایط بسیار خوبی به لحاظ همکاری و انجام مسئولیت ها وجود دارد.

وی اظهار کرد: موضوع صدور گذرنامه در کل کشور یکسان است و متقاضیان دریافت گذرنامه که به مراکز وابسته به ناجا مراجعه می کند در صورت در اختیار داشتن تمامی مدارک مورد نیاز ظرف ۴۸ ساعت گذرنامه شان صادر می شود، در مورد دانشجویان نیز تمهیدات و مساعدت های خاصی در نظر گرفته شده است، ما گذرنامه موقت صادر نمی کنیم.

فرمانده نیروی انتظامی استان خوزستان تصریح کرد: از ابتدای ماه صفر تاکنون ۲۶۰ هزار زائر به عراق رفته اند که این تعداد زائر در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته ۴۲۰ درصد رشد جمعیتی را نشان می دهد، از مرز چذابه هم ۹۰ هزار زائر به عراق تاکنون رفته اند.

سردار عباس زاده درباره ساعات کار پلیس ۱۰+ در ایام اربعین یادآور شد: ۹ صبح تا ۱۲ شب زمان فعالیت بخش گذرنامه جهت صدور گذرنامه است.

وی با بیان اینکه موضوع بازگشت زائران نیز برایمان حائز اهمیت است، گفت: با توجه به تفاهم نامه منعقد شده میان دو کشور ایران وعراق و حذف ویزا افزایش زائران متقاضی برای شرکت در راهپیمایی عظیم اربعین پیش بینی شده بود و لذا با مسئولان در زمینه آماده سازی اتوبوس ها برای جا به جایی زائران از مرزها تا شهرهای محل اقامت شان هماهنگی و برنامه ریزهای لازم انجام شده است، امید می رود تا با فراهم شدن اتوبوس ها به میزان لازم در این باره با مشکلی مواجه نشویم.

وی افزود: در حال حاضر تردد کامیون ها انجام می شود و تاکنون هیچ مشکلی نبوده مگر اینکه طرف عراقی بخواهد ممانعت کند، که این مسئله نیز با رایزنی و همکاری دو جانبه قابل رفع است.

وی با بیان اینکه تردد موتورسیکلت ها، سه چرخ ها و حضور دست فروشان در محل عبور زائران و میان مواکب از جمله موارد اعتراضی زائران بوده، اظهار کرد: بر همین اساس از همکاران مان خواسته ایم از ترددشان جلوگیری شود؛ لذا از شهروندان خرمشهری می خواهیم تا ضمن همکاری با نیروی انتظامی در جهت تامین نظم و امنیت و تردد آسان و بدون دردسر زائران از آوردن موتورسیکلت به منطقه شلمچه به ویژه به شکل تردد در میان مواکب و محل عبور زائران به طور جدی خودداری کنند به طور حتم در صورت نبود تمکین، موتورسیکلت افراد توقیف می شود.

وی تصریح کرد: درباره دست فروشان نیز با شهرداری خرمشهر هماهنگی های لازم انجام شده و در صورت نبود تمکین و یا اقدام نکردن شهرداری به جمع آوری آنان، نیروی انتظامی نسبت به جمع آوری آنها اقدام می کند.

وی خطاب به زائران اباعبدالله الحسین یادآور شد: از زائران اربعین حسینی می خواهیم تا با در دست داشتن گذرنامه به مرزها مراجعه کنند زیرا که در صورت نداشتن گذرنامه هیچ امکان و اجازه ای برای عبور آنان وجود ندارد.

فرمانده نیروی انتظامی استان خوزستان با تاکید بر پرهیز جدی زائران از به همراه داشتن مواد ممنوعه (مواد مخدر) به هنگام مراجعه به مرزها گفت: در دو مرز شلمچه و چذابه ۱۰۰ نیرو را به جهت شناسایی حاملان مواد مخدر مستقر کرده ایم که اینان به صورت چهره زنی و یا استفاده از سایر ابزار نسبت به شناسایی این افراد اقدام می کنند، تاکنون موارد اندکی از مواد مخدر یافت شده است.

عباس زاده افزود: از آن دسته از زائرانی که با وسیله نقلیه شخصی به مرزها آمده اند و پس از بازگشت قصد رانندگی دارند می خواهیم تا با توجه به خستگی ناشی از پیاده روی به طور حتم در مواکب موجود در مرزها استراحت کنند و سپس با حوصله و توان بهتری اقدام به رانندگی در مسیرهای بازگشت به منازلشان کنند تا خدای ناکرده با سانجه مواجه نشوند.

نظر شما