شناسهٔ خبر: 35828372 - سرویس استانی
نسخه قابل چاپ منبع: ایرنا | لینک خبر

سرپل‌ذهاب آماده میزبانی از زائران اربعین حسینی است

قصرشیرین- ایرنا- فرماندار سرپل‌ذهاب گفت: این شهرستان هم اکنون برای میزبانی مطلوب و شایسته از زائران اباعبدالله حسین (ع) در ایام اربعین آمادگی کامل دارد.

صاحب‌خبر -

محبت جمالی نیا روز سهشنبه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا افزود: سرپل ذهاب در جوار شهرستان قصرشیرین پس از مدتها انتظار بار دیگر با بازگشایی مجدد مرز خسروی میزبان قدوم متبرک زائران امام حسین (ع) است از این رو تمامی زیرساخت های لازم برای میزبانی زوار در شهرستان فراهم شده و امکانات پارک خودروها، اسکان و پذیرایی مهیا است.
وی اظهار داشت: تعداد هشت موکب برای خدمات دهی و پذیرایی از زائران اربعین حسینی در نقاط مختلف شهرستان پیش بینی شده و برنامه ریزی لازم در این خصوص صورت گرفته است.
نماینده عالی دولت در سرپل ذهاب گفت: در این موکب ها خدمات بهداشتی، تغذیه، راهنمایی مسافر و خدمات امدادی ارائه می شود و همکاری لازم با موکب داران از ابتدای فعالیت آن ها انجام شده است.
جمالی نیا ادامه داد: تمام مکان های عمومی، سالن های ورزشی، مدارس و مساجد شهرستان برای اسکان احتمالی شبانه زائران آماده شده است.
وی افزود: بسیاری از خانواده های سرپل ذهابی نیز برای اسکان زائران در منازل شخصی خود اعلام آمادگی کرده اند و از این رو شهرستان از ظرفیت مناسبی برای اسکان زوار و ارائه خدمات مطلوب به آنها را دارد.

سرپل ذهاب در غرب کرمانشاه بیش از ۹۰ هزار تن جمعیت دارد.

عزیمت زائران اربعین حسینی از مرز رسمی خسروی روز پنجشنبه ۱۱ مهرماه به درخواست مسئولان عراقی متوقف و از صبح امروز از سر گرفته شد.

امسال چهار مرز خسروی، مهران، چذابه و شلمچه برای تردد زائران اربعین حسینی باز است.

مرز خسروی به عنوان نزدیکترین مسیر عبور زوار عتبات‌ عالیات به عراق پس از سال‌ها انتظار ۱۵ شهریور امسال با حضور وزرای کشور ایران و عراق بازگشایی شد، به همین علت مسئولان استان تمام تلاش خود را برای میزبانی هرچه بهتر از زوار به کار گرفته‌اند.

مرز خسروی نزدیکترین نقطه از کشورمان به بغداد پایتخت عراق ۱۹۰، نجف ۳۸۰، کربلا ۳۰۰، کاظمین ۲۰۳ و سامرا ۳۲۶ کیلومتر فاصله دارد، عملیات ساخت پایانه بین المللی مرز خسروی از سال ۷۷ در نقطه صفر مرزی آغاز شد و در سال ۸۱ با ۷۵ میلیارد ریال اعتبار به بهره برداری رسید.

براساس اعلام ستاد اربعین کشور، خدمات‌دهی به زائران در قالب موکب‌ها در داخل کشور از ۱۳ تا ۳۰ مهرماه و در داخل عراق از ۱۶ تا ۲۷ مهر برنامه‌ریزی شده است.

شهرستان قصرشیرین دارای ۱۴ واحد اقامتی شامل هتل و مهمانپذیر درجه یک تا سه با ۳۲۲ اتاق و یک هزار و ۲۰۰ تخت است که بیشتر این اماکن در اوایل دهه ۸۰ ساخته شده است تا زائران عتبات عالیات در مسیر تردد خود به عراق یک شب را در این منطقه مرزی اقامت داشته باشد.    

قصرشیرین در غرب کرمانشاه با ۲۷ هزار تن جمعیت، بیش از ۱۸۶ کیلومتر مرز با عراق دارد و در امتداد این مرزهای طولانی، ۲ مرز رسمی خسروی و پرویزخان قرار دارد که اولی هم مرز با حوزه حکومت مرکزی (بخش عربی) و دومی هم مرز با اقلیم کردستان عراق است.    

مرز خسروی در ۲۰ کیلومتری شهر قصرشیرین واقع شده است.

۳۰۱۲/۸۰۶۶/۷۳۹۹

نظر شما