شناسهٔ خبر: 35812550 - سرویس استانی
نسخه قابل چاپ منبع: ایرنا | لینک خبر

مرز رسمی خسروی زیرساخت‌های مناسبی برای تردد زائران دارد

قصرشیرین- ایرنا- نماینده مردم قصرشیرین، سرپل‌ذهاب و گیلانغرب در مجلس شورای اسلامی گفت: مرز رسمی خسروی به عنوان اصلی‌ترین، قدیمی ترین و بهترین مسیر تردد زائران اربعین به عتبات عالیات دارای زیرساخت‌های بسیار مناسبی برای تردد زائران است.

صاحب‌خبر -

فرهاد تجری روز دوشنبه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا افزود: مرز رسمی خسروی از دیرباز محل تردد زائران عتبات عالیات بوده و هم اکنون نیز امنیت در مسیر این مرز رسمی به خوبی برقرار است و زائران می توانند بدون هیچ دغدغه و مشکلی از این گذرگاه اصلی برای عزیمت به عراق استفاده کنند.

 وی اظهار داشت:با پیگیری ها و رایزنی های انجام شده و باتلاش مسئولان و آرام شدن اوضاع بغداد و ناآرامی های داخل عراق از صبح امروز بازهم پس از چند روز وقفه شاهد از سرگیری تردد زائران از این مرز رسمی هستیم و زائران می توانند با آسودگی خاطر از این مرز راهی عراق شوند.

نماینده مردم قصرشیرین، سرپل ذهاب و گیلانغرب در مجلس شورای اسلامی گفت: بازگشایی مرز رسمی خسروی و تردد زائران از این مرز یکی از خواسته های به حق مردم قصرشیرین است که از دیرباز مدال نوکری و خادمی و میزبانی زائران امام حسین (ع) را به گردن داشته اند و این مطالبه با تلاش و پیگیر های مکرر محقق شد.

تجری عنوان داشت: امنیت در مرز خسروی و مسیر بغداد نیز وجود دارد و بنده خود هفته گذشته به اتفاق خانواده از این مرز راهی عتبات عالیات شدم و به مردم و هم وطنانمان این نوید را می دهم که مشکلی در این زمینه وجود ندارد.

عزیمت زائران اربعین حسینی از مرز رسمی خسروی روز پنجشنبه ۱۱ مهرماه به درخواست مسئولان عراقی متوقف و از صبح امروز از سر گرفته شد.

امسال چهار مرز خسروی، مهران، چذابه و شلمچه برای تردد زائران اربعین حسینی باز است.

مرز خسروی به عنوان نزدیکترین مسیر عبور زوار عتبات‌ عالیات به عراق پس از سال‌ها انتظار ۱۵ شهریور امسال با حضور وزرای کشور ایران و عراق بازگشایی شد، به همین علت مسئولان استان تمام تلاش خود را برای میزبانی هرچه بهتر از زوار به کار گرفته‌اند.

مرز خسروی نزدیکترین نقطه از کشورمان به بغداد پایتخت عراق ۱۹۰، نجف ۳۸۰، کربلا ۳۰۰، کاظمین ۲۰۳ و سامرا ۳۲۶ کیلومتر فاصله دارد، عملیات ساخت پایانه بین المللی مرز خسروی از سال ۷۷ در نقطه صفر مرزی آغاز شد و در سال ۸۱ با ۷۵ میلیارد ریال اعتبار به بهره برداری رسید.

براساس اعلام ستاد اربعین کشور، خدمات‌دهی به زائران در قالب موکب‌ها در داخل کشور از ۱۳ تا ۳۰ مهرماه و در داخل عراق از ۱۶ تا ۲۷ مهر برنامه‌ریزی شده است.

شهرستان قصرشیرین دارای ۱۴ واحد اقامتی شامل هتل و مهمانپذیر درجه یک تا سه با ۳۲۲ اتاق و یک هزار و ۲۰۰ تخت است که بیشتر این اماکن در اوایل دهه ۸۰ ساخته شده است تا زائران عتبات عالیات در مسیر تردد خود به عراق یک شب را در این منطقه مرزی اقامت داشته باشد.    

قصرشیرین در غرب کرمانشاه با ۲۷ هزار تن جمعیت، بیش از ۱۸۶ کیلومتر مرز با عراق دارد و در امتداد این مرزهای طولانی، ۲ مرز رسمی خسروی و پرویزخان قرار دارد که اولی هم مرز با حوزه حکومت مرکزی (بخش عربی) و دومی هم مرز با اقلیم کردستان عراق است.    

مرز خسروی در ۲۰ کیلومتری شهر قصرشیرین واقع شده است.

۸۰۶۶/۳۰۱۲  

نظر شما