شناسهٔ خبر: 35812011 - سرویس استانی
نسخه قابل چاپ منبع: برنا | لینک خبر

عزیمت دوباره زائران به عراق از مرز رسمی خسروی

فرماندار قصرشیرین گفت: پس از چهار روز وقفه از صبح امروز (دوشنبه پانزدهم مهرماه) عزیمت دوباره زائران اربعین حسینی (ع) از مرز رسمی خسروی به عراق آغاز شد.

صاحب‌خبر -

به گزارش خبرگزاری برنا؛ مرادعلی تاتار  گفت: ممنوعیت عزیمت زائران از مرز رسمی خسروی به درخواست طرف عراقی به دلیل مشکلات داخلی عراق و بغداد به مدت چهار روز انجام شده بود که با لغو ممنوعیت از شب گذشته زائران اربعین وارد شهرستان شده و از صبح امروز شاهد از سرگیری تردد زائران به عراق هستیم.

وی اظهار داشت: فعالیت مرز روزانه از ساعت هفت صبح تا ۱۶ عصر است که زائران در این ساعات می توانند با مراجعه به مرز خسروی و با همراه داشتن گذرنامه معتبر از کشور خارج شوند.

نماینده عالی دولت در قصرشیرین گفت: هم اکنون اتوبوس ها برای انتقال زائران در سه راهی نصرآباد در انتهای قصرشیرین - خسروی مستقر شده اند تا نسبت به جابجایی زائران تا نقطه صفر مرزی و پایانه مسافری مرز بین المللی خسروی اقدام کنند.

تاتار ادامه داد: خودروهای سواری زائران نیز به سمت پارکینگ ها هدایت می شود و ورود خودروهای شخصی زائران به نقطه صفر مرزی ممنوع است.

وی اظهار داشت: موکب های خدمات رسانی به زائران نیز رفته رفته مستقر می شوند تا کار خدمات رسانی و پذیرایی از زائران را آغاز کرده اند.

فرماندار قصرشیرین گفت: تمامی امکانات در راستای خدمات رسانی به زائران در شهرستان از سوی ستاد اربعین فراهم شده است و همچنین بیمارستان صحرایی ارتش نیز در نقطه صفر مرزی آماده خدمات به مراجعه کنندگان است ضمن اینکه پایگاه های اورژانس و تمامی دستگاه های خدمات رسان نیز پای کار هستند.

عزیمت زائران اربعین حسینی از مرز رسمی خسروی روز پنجشنبه ۱۱ تا روز یکشنبه ۱۴مهرماه به درخواست مسئولان عراقی متوقف شد و از امروز فعالیت مرز دوباره آغاز شد.

امسال چهار مرز خسروی، مهران، چذابه و شلمچه برای تردد زائران اربعین حسینی باز است.

مرز خسروی به عنوان نزدیکترین مسیر عبور زوار عتبات‌ عالیات به عراق پس از سال‌ها انتظار ۱۵ شهریور امسال با حضور وزرای کشور ایران و عراق بازگشایی شد، به همین علت مسئولان استان تمام تلاش خود را برای میزبانی هرچه بهتر از زوار به کار گرفته‌اند.

مرز خسروی نزدیکترین نقطه از کشورمان به بغداد پایتخت عراق ۱۹۰، نجف ۳۸۰، کربلا ۳۰۰، کاظمین ۲۰۳ و سامرا ۳۲۶ کیلومتر فاصله دارد، عملیات ساخت پایانه بین المللی مرز خسروی از سال ۷۷ در نقطه صفر مرزی آغاز شد و در سال ۸۱ با ۷۵ میلیارد ریال اعتبار به بهره برداری رسید.

براساس اعلام ستاد اربعین کشور، خدمات‌دهی به زائران در قالب موکب‌ها در داخل کشور از ۱۳ تا ۳۰ مهرماه و در داخل عراق از ۱۶ تا ۲۷ مهر برنامه‌ریزی شده است.

شهرستان قصرشیرین دارای ۱۴ واحد اقامتی شامل هتل و مهمانپذیر درجه یک تا سه با ۳۲۲ اتاق و یک هزار و ۲۰۰ تخت است که بیشتر این اماکن در اوایل دهه ۸۰ ساخته شده است تا زائران عتبات عالیات در مسیر تردد خود به عراق یک شب را در این منطقه مرزی اقامت داشته باشد.    

قصرشیرین در غرب کرمانشاه با ۲۷ هزار تن جمعیت، بیش از ۱۸۶ کیلومتر مرز با عراق دارد و در امتداد این مرزهای طولانی، ۲ مرز رسمی خسروی و پرویزخان قرار دارد که اولی هم مرز با حوزه حکومت مرکزی (بخش عربی) و دومی هم مرز با اقلیم کردستان عراق است.  

 

نظر شما