شناسهٔ خبر: 35330710 - سرویس سیاسی
نسخه قابل چاپ منبع: روزنامه دنیای‌اقتصاد | لینک خبر

اردوغان: با ترامپ رفیقم

ترکیه به‌دنبال پاتریوت آمریکایی

دنیای‌اقتصاد : رئیس‌جمهوری ترکیه می‌گوید با همتای آمریکایی خود طی ماه جاری میلادی درباره خرید سامانه‌های دفاع موشکی پاتریوت آمریکا گفت‌وگو خواهد کرد و تاکید می‌‌کند که به‌دلیل ارتباط شخصی خوبی که با دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا دارد می‌تواند بحران موجود بین دو کشور را به‌دلیل خرید سامانه موشکی اس۴۰۰ برطرف کند. خرید موشک‌های اس۴۰۰ از سوی ترکیه در ماه ژوئیه چشم‌انداز تحریم‌های ایالات‌متحده علیه این کشور را افزایش داد و به همین مناسبت وزارت‌خارجه آمریکا گفت قول خرید سیستم موشکی پاتریوت از سوی شرکت «Raytheon» به ترکیه را پس گرفته است. با این حال اردوغان در مصاحبه با رویترز گفت که کشورش ناچار به خرید سامانه‌های دفاع موشکی اس۴۰۰ روسیه به منظور تحقق صلح در منطقه شد. وی اشاره کرد: «اس۴۰۰ در مقدمه مسائل بین ترکیه و آمریکا در شرایط کنونی قرار دارد و گام خرید این سامانه‌ها یکباره برداشته نشده بلکه سابقه داشته و مربوط به زمان باراک اوباما است و واشنگتن در آن زمان از فروش سامانه‌های پاتریوت به ترکیه به بهانه اینکه کنگره اجازه آن را نمی‌دهد امتناع کرد.» رئیس‌جمهوری ترکیه خاطرنشان کرد که دونالد ترامپ درباره امتناع دولت اوباما از این بابت عصبانی است. اردوغان تصریح کرد: «روسیه موضعی صادقانه نشان داد و مساله تولید مشترک سامانه‌های اس۴۰۰ را مطرح کرد و گفت وامی را در دستور کار خود قرار می‌دهد که در تسریع این روند کمک کند.»

صاحب‌خبر -

رئیس‌جمهوری ترکیه ادامه داد:‌ «به‌رغم تمام این مسائل ما ناچار به برداشتن این گام به منظور صلح در منطقه بودیم و همان‌طور که می‌دانید این سامانه‌ها هجومی نیستند بلکه دفاعی هستند و ما به آنها نیاز داشتیم.» وی ادامه داد: «کشورش خواستار دستیابی به این سامانه‌های دفاعی از شرکایش در ناتو شد. شرکا، آنکارا را در این زمینه یاری کردند اما آنها بعد از مدت کمی سامانه‌های خود را از خاک ترکیه بیرون کشیدند.» اردوغان تاکید کرد: «ترکیه به لطف خرید اس۴۰۰ احساس آرامش خواهد کرد، زیرا این سامانه‌ها در مکان خود نهایتا در آوریل آینده نصب خواهند شد.» رئیس‌جمهوری ترکیه اظهار کرد: «ترکیه گام‌های مهمی در صنایع دفاعی برداشته و به آینده به‌عنوان یک قدرت امن‌تر در منطقه و عضوی در ناتو که تدابیر لازم برای حمایت پیشرو را دارد، می‌نگرد.» وی بار دیگر بر نبود تعارضی بین اس۴۰۰ و جنگنده‌های اف۳۵ تاکید کرد و گفت: «ما تمام بررسی‌ها را انجام دادیم. این سامانه‌ها در اوج سامانه‌های دفاعی هستند.» اردوغان تصریح کرد: «نمی‌توان تصور کرد که تهدید به اعمال تحریم‌ها منعکس‌کننده واقعیت موضع با درک ترامپ درباره مسائل باشد.» وی خاطرنشان کرد: «از لحاظ مالی ما پرداخت‌هایی داشته‌ایم، پرداخت‌های ما به یک میلیارد و ۳۵۰ میلیون دلار درباره جنگنده‌های اف۳۵ رسیده که اساسا شرکا و تولیدکنندگان این جنگنده‌ها هستیم. ترکیه تعداد زیادی از قطعات جنگنده‌های مذکور را تولید می‌کند و تولیدکننده است و بازار آنها نیست. ما پروتکل خرید ۱۰۰+۱۵ جنگنده از این نوع را در اختیار داریم.» وی تصریح کرد: «این امور در معرض پایان یافتن هستند و عملیات آموزش خلبانان ترکیه در استفاده از این نوع جنگنده‌ها در آمریکا تعلیق شد.» اردوغان تاکید کرد: «این تحولات را با ترامپ در جریان سفر آتی به آمریکا برای مشارکت در اجلاس سران سازمان ملل بررسی خواهد کرد و معتقد است آمریکا هرگز تمایلی به متضرر کردن بیشتر هم‌پیمانش، ترکیه ندارد.» وی ادامه داد: «زیرا این رویکرد عقلانی نبوده و بیانگر موضع و سیاست خارجی مسوولیت‌پذیر نیست.» اردوغان درباره پاتریوت‌ها نیز گفت: «من پیش از این به ترامپ پیشنهاد خرید آنها را از آمریکا صرف‌نظر از خرید از اس۴۰۰‌ دادم و ترامپ به من گفت: آیا جدی می‌گویی؟ گفتم: بله ما آن را به دوستان گفتیم و می‌توانیم پاتریوت را در حجم معینی بخریم اما گفتم ما باید ببینیم که شروطی که دست‌کم تعیین می‌شود با سامانه‌های اس۴۰۰ متناسب باشند. ترامپ نیز به من گفت: آیا شما در این مساله صادق هستید؟ گفتم: بله صادق هستیم. ما آن را به‌طور مفصل زمانی که به آمریکا بیایم بررسی خواهیم کرد.»

وی همچنین اعلام کرد: «موضوع خرید سامانه‌های پاتریوت را با ترامپ بررسی خواهد کرد و روابط با ترامپ ممکن است به عبور از بحران ناشی از خرید سامانه‌های موشکی اس۴۰۰ روسیه توسط آنکارا کمک کند.» اردوغان تاکید کرد ترامپ باید دلایل نگرانی ترکیه درباره تهدید نظامی کردها را در مرزها درک کند. رئیس‌جمهوری ترکیه همچنین در پاسخ به این سوال که آیا از ترامپ خواهد خواست وزارت ‌خزانه‌داری آمریکا را از اعمال جریمه سنگین بانک دولتی «خلق» (هالک) ترکیه به‌دلیل نقض تحریم‌ها علیه ایران منع کند یا خیر، با اشاره به آنچه آن را نوع متفاوتی از اعتماد میان دو رهبر خواند گفت: «اطمینان دارد که چنین اشتباهی رخ نمی‌دهد.» اردوغان افزود: «معتقدم کشوری مانند آمریکا تمایل نخواهد داشت پس از آن اعتماد به هم‌پیمان خود ضرر برساند. این یک رفتار غیرمنطقی است.» در این راستا، ریاست‌جمهوری ترکیه اعلام کرد: «نشست سه‌جانبه میان رهبران ترکیه، ایران و روسیه روز دوشنبه در آنکارا با محوریت تحولات سوریه و در راس آن وضعیت ادلب برگزار خواهد شد. هدف از این نشست رایزنی سه کشور درباره اقدامات مشترک لازم در آینده برای دستیابی به راه‌حل سیاسی دائم در سوریه، تامین شروط بازگشت آوارگان این کشور و پایان دادن به درگیری‌هاست.» رئیس‌جمهوری ترکیه کشورهای اروپایی را تهدید و اعلام کرد که اگر این کشورها درخصوص منطقه امن در شمال سوریه، کمک‌ها و حمایت‌های بیشتری ارائه ندهند، مرزهای ترکیه را به روی آوارگان سوری باز می‌کند تا این کشورها غرق در آوارگان شوند. کمک‌های غرب برای مقابله با بحران آوارگان سوری در ترکیه ناکافی و بسیار کند هستند. ترکیه تاکنون ۴۰ میلیارد دلار هزینه کرده است، درحالی‌که کمک‌های خارجی برای این آوارگان بیش از ۳ میلیارد یورو نبوده است. همچنین رئیس‌جمهوری ترکیه اعلام کرد، برای برگزاری نشست سران با مشارکت رهبران روسیه، آلمان و فرانسه به منظور بررسی اوضاع ادلب و مشکل آوارگان آماده است. اردوغان پیش از این هم بارها تهدید کرده بود که مرزهای کشورش با اروپا را باز می‌کند، زیرا ترکیه دیگر به تنهایی بار آوارگان را تحمل نخواهد کرد. وی افزود: «ما مصمم هستیم هفته پایانی ماه سپتامبر کار ایجاد منطقه امن در شرق فرات را براساس نقشه‌ای که می‌خواهیم، آغاز کنیم. آنکارا ضمن هماهنگی با واشنگتن خواهان ایجاد منطقه امن است.» اردوغان در عین حال گفت: «ترکیه در صورت دستیابی به هماهنگی با آمریکا، اقدامات لازم را اجرایی می‌کند.» رئیس‌جمهوری ترکیه ادامه داد: «ترامپ، پوتین، مکرون و مرکل را در جریان ایده ایجاد منطقه امن در شمال سوریه قرار داده است و ساخت مجتمع‌های مسکونی برای سوری‌ها در این منطقه همراه با باغ‌های کوچک مناسب کشاورزی را پیشنهاد داده است و همه آنها از این ایده استقبال کردند اما بدون هیچ‌گونه کمکی یا حمایتی تنها به استقبال کردن بسنده کردند.» وی گفت: «هدف کشورش دست‌کم اسکان دادن یک میلیون سوری در منطقه امن است که در ۴۵۰ کیلومتری مرزها با سوریه ساخته خواهد شد.» در این شرایط، اردوغان از مطالبات مخالفان برای بازگرداندن سوری‌ها به کشورشان انتقاد کرد و گفت: «درخواست مخالفان دولت دمشق که خواستار بازگرداندن سوری‌هایی هستند که از مرگ فرار کرده‌اند، تنها بیانگر ذهنیت اشتباه آنان است. ما تلاش می‌کنیم حامی این مهاجران باشیم.»

بشار اسد توانسته است بیشتر اراضی سوریه را در جنگ ۸ ساله داخلی مجددا تحت کنترل در آورد و قسم خورده است که باقی آن را نیز از جمله ادلب، در شمال غرب کشورش را تحت کنترل دمشق در آورد، جایی که نیروهای رادیکال خارجی حضور بیشتری نسبت به نیروهای میانه‌رو دارند.

 

 

نظر شما