شناسهٔ خبر: 35309044 - سرویس بین‌الملل
نسخه قابل چاپ منبع: خبرگزاری صدا و سیما | لینک خبر

اذعان نخست وزير اسبق انگليس

انگليس در مخمصه برگزیت

طراح همه پرسی برگزیت برای رهایی از اوضاع آشفته انگليس از برگزاری همه پرسی دوم پشتیبانی کرد

صاحب‌خبر -
انگليس در مخمصه برگزیت   به گزارش سرويس بين الملل خبرگزاری صداوسیما از لندن؛ دیوید کامرون نخست وزیر اسبق انگلیس و طراح همه پرسی جدایی از اتحادیه اروپا برای رهایی از اوضاع آشفته این کشور از برگزاری همه پرسی دوم بر سر برگزیت پشتیبانی کرد.
دیوید کامرون که خود نخستین نخست وزیر قربانی برگزیت است کشورش را گرفتار در مخمصه برگزیت دانست و گفت: همه پرسی دوم می‌تواند برای رهایی از این وضع موثر باشد.
کامرون طبق یک وعده انتخاباتی و فشار درون حزبی سوم تیر ماه ۱۳۹۵ بر سر جدایی این کشور از اتحادیه اروپا یک همه پرسی برگزار کرد، اما با وجود تلاشش برای آشکار کردن پیامد‌های جدایی، برخلاف میلش گزینه جدایی حدود ۵۲ درصد آرا را به خود اختصاص داد و او که گویی به مشکلات ناشی از اجرای آن واقف بود بلافاصله از رهبری حزب و به تبع آن از مقام نخست وزیری استعفا کرد و ترزا می‌ وزیر کشورش رهبر حزب حاکم محافظه کار و نخست وزیر انگلیس شد.
ترزا می‌ نیز با وجود تلاشهایش نتوانست توافق قابل قبول مجلس را از اتحادیه اروپا بگیرد و با چشمی اشکبار استعفا کرد تا دومین نخست وزیر قربانی برگزیت باشد و اکنون میراث این دو نخست وزیر به بوریس جانسون دشمن عضویت انگلیس در اتحادیه اروپا رسیده است که قصد دارد هر طور شده این کشور را تا ۳۱ اکتبر یعنی نهم آبان از اتحادیه اروپا خارج کند. اقدامی که به شدت مورد حمایت ترامپ قرار دارد و بار‌ها جانسون را تشویق به اجرای آن کرده است.
مردم انگلیس، اما حمایت ترامپ از برگزیت را مایه نگرانی شدید و زنگ خطری برای این کشور می‌دانند و خواستار تجدید نظر در این باره اند.

نظر شما