شناسهٔ خبر: 35290706 - سرویس فرهنگی
نسخه قابل چاپ منبع: ایرنا | لینک خبر

دهه اول محرم؛ جلوه ها و بازتاب ها در جزیره کیش

کیش - ایرنا- دهه اول محرم در جزیره کیش با جلوه های حضور و مشارکت گسترده اقشار مختلف برگزار شد.

صاحب‌خبر -

 سیمای جزیره کیش با آغاز محرم دگرگون شد، تکایا در جاجای این جزیره کردشگری برپاشد، خیابانها، معابر و میدان ها به احترام سالار شهیدان ابا عبدالله الحسین و حماسه آفرینان دشت کربلا سیاه پوش شد و مساجد به عشق عاشورائیان شاهد حضور گسترده خود جوش مردم بویژه جوانان و نوجوانان بود.

  علاوه بر تکایا و حسینه ها، ۱۲ مسجد بزرگ کیش از ابتدا تا دهم محرم  شاهد عزاداری، نوحه خوانی و تجلی عشق به حسین و ارادت به خاندان عصمت و طهارت بود.

   * ندای حسین و پیام آن امام  به عنوان محور وحدت و اسطوره مقاومت و  پایداری از مهمترین فرازها و پیام های قیام عاشورا در کانون توجه همه عزادران، سخنرانان و مداحان قرار گرفت و وجه اشتراک آیین های مختلف عزاداری بود. 

 * با وجود گرما و رطوبت بالای هوای کیش، حضور مردم در آیین های عزاداری به حدی بود که مساجد همواره با ازدحام جمعیت روبه رو بود و جمعی در بیرون از این مکانها، عزاداری می کردند.

 * مصلای بزرگ کیش در روز عاشورا علاوه بر ۴۶ هیئت سینه و زنجیر زنی، شاهد حضور خیل عظیم عزاداران از سراسر جزیره بود، حضور جمعیت در این مکان به حدی رسید که جمعی کثیر از عزاداران خارج از شبستان این مصلا عزاداری کردند.

 * عکاسان، خبرنگاران، فیلمبرداران و گزارشگران، حضوری فعال و چشمگیر در تمامی آیین های عزاداری داشتند و با تهیه هزاران خبر و عکس جلوه هایی از عشق و ارادت به امام حسین و حماسه سازان دشت کربلا را ثبت کردند. 

 * آیین های عزاداری در کمال نظم و امنیت برگزار شد، همکاری و مشارکت مردم، دست اندرکاران هیئت های مختلف و ماموران انتظامی از نقاط قوت و مثال زدنی این آیین ها ارزیابی می شود. 

* در طول این دهه، پاکبانان و نیروهای خدمات شهری به تلاشهای خود افزودند و با زحمات خود محیطی پاک و تمیز را برای عزارادان فراهم کردند. 

* جزیره کیش در ده روز گذشته،شاهد برگزاری مجموعه ای از آیین ها و سوگواری های عزاداری اقوام مختلف ایران زمین بود که از نقاط مختلف کشور به این جزیره مهاجرت کردند.

 روزگاری نه چندان دور جزیره کیش جمعیتی محدود داشت، اما اکنون شاهد تنوع کم نظیر اقوام مختلف از سرتاسر ایران زمین است که با برپایی آیین های عزاداری مجموعه ای از آداب و رسوم سوگواری سالار شهیدان را به نمایش گذاشتند.

 در تمامی طول دهه اول محرم، با مشارکت مردم و خیران همه مساجد با توزیع شربت و غذای  نذری از عزادران حسینی پذیرایی کردند.  

***آغاز عزاداری های دهه دوم محرم در جزیره کیش

مراسم سوگواری شهادت امام سوم شیعیان در دهه دوم ماه محرم  از امروز  در جزیره کیش آغاز شد.

آیین سوگواری سرور و سالار شهیدان حسین بن علی (ع) در دهه دوم ماه محرم، از ۲۱ تا ۲۸ شهریور هر شب ساعت ۲۰:۳۰ تا ۲۲ پس از قرائت نماز مغرب و عشا و با حضور ساکنان و گردشگران مؤمن و خداجو در مصلای بزرگ جزیره کیش برگزار می شود.

   

برچسب‌ها:

نظر شما