شناسهٔ خبر: 35277602 - سرویس ورزشی
نسخه قابل چاپ منبع: خبرگزاری صدا و سیما | لینک خبر

در مصاحبه با خبرگزاری صدا و سیما مطرح شد؛

بعضی برخورد‌ها با مربیان ایرانی درست نیست

سرمربی سابق تیم ملی بسکتبال، رفتار با مربیان ایرانی را با اشاره به زمان مربیگری خود و شاهین طبع در جام جهانی درست نمی‌داند

صاحب‌خبر -

رفتار‌ها با مربیان ایرانی درست نیستبه گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما؛ مهران حاتمی سرمربی اسبق تیم ملی بسکتبال که ناراحتی‌هایی زمان کناره گیری از این تیم داشت،​ در مقاطعی از جام جهانی، صحبت‌هایی با مضمون حمایت از کادر فنی فعلی تیم ملی انجام داد. حاتمی در این باره گفت:​ تیم ملی نماینده کشور است و همه برای این تیم آرزوی موفقیت دارند. حتی اگر ۱۴ ماه مربی تیم باشی، سه ماه قرارداد مالی به مبلغ ۱۰ میلیون تومان داشته باشی و از ۱۴ ماه فقط ۱۰ میلیون تومان دریافت کنی که یک میلیون آن هم مالیات باشد. نحوه برخورد فدراسیون بعد از این مدت هم جالب نبود و از من موقع تغییر کادر فنی، تشکر هم نکردند.

وی افزود:​ این موضوعات ناراحت کننده بودند؛ اما همیشه تیم ملی را دوست داشته ام و از این تیم حمایت می‌کنم. هیچوقت روبروی کسی نبوده ام و دوست داشتم که تیم ملی در جام جهانی نتیجه بگیرد.

 زمان بازی با عراق به من کم لطفی شد 

حاتمی با اشاره به ماه‌های آخر مربیگری خود در تیم ملی بسکتبال گفت:​ در شروع انتخابی جام جهانی شرایط خاصی برای بازی با عراق داشتیم. چند روز قبل از مسابقات، تیم را تحویل گرفتیم در حالی که حتی یک بازیکن پست ۲ هم در فهرست تیم نبود، یک لشکر بازیکن پست چهار و پنج داشتیم. قبول دارم که باخت بدی مقابل عراق متحمل شدیم؛ اما با ۲ روز تحویل گرفتن تیم چه کاری از کادر فنی بر می‌آمد؟ به نظرم در آن زمان تا حدودی کم لطفی شد.

کارشناس بسکتبال تاکید کرد:​ تعدادی از دوستان سعی کردند این فضا را ایجاد کنند که اگر تیم به جام جهانی صعود نکرد، مسئولیت را گردن آن باخت مقابل عراق بیاندازند، در حالی که چند روز بعد از باخت به عراق در تهران، تیم قطر را با اختلاف ۴۰ امتیاز شکست دادیم. به نظرم هم در این دوره از جام جهانی و هم زمان باخت به عراق، بسیاری از حرف‌هایی که زده شد، کارشناسی شده نبود. شرایط هر تیم را باید در نظر گرفت، مثلا هیچکس آن زمان نگفت که ما با تیم ۱۱ نفره و بدون بازیکن پست ۲ به مسابقه با عراق رفتیم.

وی ادامه داد:​ واقعا رفتار‌ با مربیان داخلی عادلانه نیست. مربی خارجی با قرارداد ۱۴ هزار دلار می‌آوریم، در حالی که مربی ایرانی هیچوقت تقاضای مالی ندارد. مجموع برخورد‌ها با مربی ایرانی درست نیست.

 پورتوریکو تیم ما را خوب آنالیز کرد 

حاتمی درباره عملکرد تیم ملی در جام جهانی گفت:​ تیم ملی مقابل پورتوریکو ۳۶ دقیقه خیلی خوب بازی کرد و چهار پنج دقیقه فکر کردیم که بازی را برده ایم و اجازه اشتباهات متعدد داریم. هیچکس فکر نمی‌کرد تیم پورتوریکو به بازی برگردد، در حالی که آن‌ها تیم ما را خیلی خوب آنالیز کرده بودند و از شناخت خود استفاده کردند. با این شرایط هم اگر اشتباهات را مرتکب نمی‌شدیم و تمرکزمان را حفظ می‌کردیم، برنده آن بازی بودیم.

سرمربی سابق تیم ملی بسکتبال تاکید کرد:​ بازی با تونس خودمان نبودیم و نتوانستیم شرایط بازی قبل مقابل پورتوریکو را برای خود حل کنیم. در بازی با اسپانیا خیلی خوب بودیم، عده‌ای می‌گویند اسپانیا بازی را با نیمکت خود شروع کرد، سوالم این است که چه فرقی دارد با بازیکن بارسلونا بازی کنند یا با بازیکن رئال مادرید؟​ به هر حال همه بازیکنان آن‌ها قوی هستند و تیم ما خوب بازی کرد. دو بازی بعدی مقابل آنگولا و فیلیپین هم حساب شده کار کردیم، ​به خصوص بازی با فیلیپین که می‌دانستیم به امتیازات برای صعود به المپیک نیاز داریم.

وی افزود:​ در مجموع شروع خیلی خوبی در جام جهانی نداشتیم؛ اما به مرور بهتر شدیم و انسجام تیمی بالا رفت. شاید در برخی لحظات حساس نباید اجازه می‌دادیم که غافلگیر شویم؛ اما در مجموع روند تیم بهتر شد.

 دستاورد جام جهانی مثبت بود 

حاتمی با اشاره به صعود تیم ملی به المپیک گفت:​ جا دارد به کادر فنی، بازیکنان و جامعه بسکتبال تبریک بگوییم، چون سهمیه المپیک خیلی مهم است. انقدر مهم که چین به این شکل برای آن سرمایه گذاری می‌کند. در این میان پیروزی نیجریه مقابل چین هم خیلی مهم بود که خدا را شکر این اتفاق افتاد و دستاورد مثبتی برای بسکتبال ما با صعود به المپیک داشت.

وی درباره انتظاراتی که با مسابقات تدارکاتی اروپایی ایجاد شد، افزود:​ شرایط آماده سازی تیم در سال‌های قبل برای خارجی‌ها هم کمتر نبود. زمان ترومن و ماتیچ برای مثال به المپیک و جام جهانی رفتیم،​ برای آن‌ها هم همین کار‌ها را انجام دادیم. مگر تیم‌های دیگر برای جام جهانی چنین شرایطی فراهم نکردند؟ این‌ها مسائلی عادی است که همه باید انجام دهند و خیلی خوب است ما هم در چنین شرایط اقتصادی انجام می‌دهیم.

سرمربی ذوب آهن اصفهان تاکید کرد: امیدوارم بسکتبال هر روز شرایط بهتری پیدا کند. بسکتبال جای بسکتبالیست هاست که این کار را بلدند. اگر در فدراسیون بسکتبال سیاستی هم وجود دارد،​ فقط برای کسانی نباشد که به آن‌ها رای دهند. به نظرم تمرکز در فدراسیون روی عده خاصی است، در حالی که باید همه جامعه بسکتبال در امور دخیل باشند. به هر حال بقیه قصاب نیستند، اهل بسکتبالند.

نظر شما