شناسهٔ خبر: 35266915 - سرویس سیاسی
نسخه قابل چاپ منبع: آریا | لینک خبر

واکنش ظریف به اخراج بولتون/ رفتن جان بولتون از کاخ سفید چه پیامی به ایران مخابره می کند؟

صاحب‌خبر -
خبرگزاری آریا- وزیر امور خارجه ایران در پاسخ به سوال خبرنگار آمریکایی درباره اخراج بولتون گفت: ما درباره امور داخلی آمریکا اظهارنظری نمی کنیم.
به گزارش سرویس سیاست خارجی خبرگزاری آریا، سید عباس موسوی سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان در توئیتی به پاسخ محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه به یک خبرنگار آمریکایی در پی اخراج جان بولتون مشاور امنیت ملی کاخ سفید اشاره کرد و‌ نوشت: «ظریف در پاسخ به درخواست یک خبرنگار آمریکایی که خواستار اظهارنظر درباره اخراج جان بولتون شده بود، گفت: ما درباره امور داخلی ایالات متحده اظهارنظری نمی کنیم.»

جان بولتون اخراج شد
رئیس‌جمهور آمریکا روز سه‌شنبه اعلام کرد از «جان بولتون»، مشاور امنیت ملی کاخ سفید خواسته از سمتش استعفا کند.
ترامپ در توییتر نوشت: دیشب به جان بولتون اطلاع دادم که دیگر به حضور او در کاخ سفید نیازی نیست. من و دیگر اعضای دولت با بسیاری از پیشنهادات او شدیدا مخالف بودیم، به همین دلیل از او خواستم استعفایش را تقدیم کند، او هم صبح این کار را کرد. از خدمات او بسیار ممنونم. هفته آینده یک مشاور امنیت ملی تازه معرفی می‌کنم.
 زمزمه‌های تضعیف موقعیت بولتون در کاخ سفید و احتمال اخراج او از زمانی که ترامپ در برخی مسائل امنیتی در حال عبور از نقش وی به عنوان مشاور عالی امنیت ملی در ایالات متحده بود، شدت گرفت.
واشنگتن پست این هفته گزارش داد در حالیکه دستیاران ارشد رئیس جمهوری در اوایل ماه جاری خود را برای شرکت در یک نشست در مورد آینده افغانستان آماده می کردند، یک مقام ارشد در لیست اصلی دعوت ها نبود: جان بولتون، مشاور امنیت ملی.
ترامپ بارها گفته بود اگر دست بولتون باز بود باید به جنگ با همه جهان می رفتیم.

جان بولتون خودم استعفا دادم
جان بولتون لحظاتی بعد از این توئیت روایت جدیدی از این استعفا مطرح کرد.
او در توئیترش نوشت: «من دیشب پیشنهاد استعفا دادم و رئیس‌جمهور ترامپ گفت فردا درباره آن صحبت کنیم.»

کاخ سفید جانشین بولتون را اعلام کرد
کاخ سفید جانشین جان بولتون مشاور امنیت ملی برکنار شده آمریکا را اعلام کرد.
خبرهای منتشر شده حاکی است که کاخ سفید اعلام کرده چارلی کوپرمن، جایگزین موقت جان بولتون به عنوان مشاور امنیت ملی جدید کاخ سفید خواهد بود.
کوپرمن قبلا در هیات مدیره‌ شرکت نظامی لاکهید مارتین و بویینگ حضور داشته است.

رفتن جان بولتون از کاخ سفید چه پیامی به ایران مخابره می کند؟
وزیر خارجه آمریکا با اعلام اینکه از برکناری جان بولتون شگفت زده نشده است، گفت: با رفتن وی سیاست کاخ سفید عوض نمی شود.
مایک پمپئو این مطلب را بعدازظهر سه شنبه در نشست خبری مشترک با استیون منوچین وزیر خزانه داری آمریکا این مطلب را مطرح کرد.
در همین حال یک سناتور جمهوریخواه آمریکا با استقبال از اخراج "جان بولتون" از کاخ سفید گفت با رفتن او تهدید جنگ در سراسر جهان کاهش می‌یابد.
راند پال روز سه شنبه پس از خبر برکناری بولتون از سمت مشاور امنیت ملی کاخ سفید، افزود: من فکر می‌کنم تهدید جنگ در سراسر جهان با رفتن جان بولتون از کاخ سفید به طور مشهودی کاهش یابد.

ترامپ بولتون را به ایران فروخت؟!
العالم هم در تحلیلی نوشت: دونالد ترامپ "جان بولتون" مشاور امنیت ملی کاخ سفید را به دنبال مخالفت شدید با برخی پیشنهادات وی اخراج کرد.
اخراج جان بولتون به این شکل غیر منتظره در توئیتر اعلام شد، ترامپ در تویئیتی اعلام کرد: دیروز به جان بولتون گفتم که ما به خدمات وی در کاخ سفید نیازی نداریم، این اقدام ترامپ نشان گر آن است که وی در نهایت عرصه را بر مشاورش تنگ کرد، کسی که پای ترامپ را به انواع درگیری ها در اقصی نقاط جهان باز کرد و شاید ترامپِ تازه کار در عرصه سیاست پس از چند سال حضور در کاخ سفید به تازگی این نکته را دریافته است که تاکنون بازیچه ای به دست مشاورانش بوده است.
    اولین چیزی که پس از اخراج بولتون به ذهن متبادر می شود اظهارات محمد جواد ظریف وزیر خارجه ایران است که گفته بود: گروه ب(بنیامین نتانیاهو و جان بولتون) و در راس آن بولتون "تنها خواستار جنگ هستند صرف نظر از اینکه خون بی گناهان ریخته شود و هفت تریلیون دلار دیگر هزینه شود"، گفته می شود اخراج بولتون توسط ترامپ اولین گام وی برای برگزاری مذاکرات جدی با ایران است و این در حالی است که همانطوری که ریاست جمهوری این کشور اعلام کرده است ایران هرگز با آمریکا وارد مذاکره نخواهد شد مگر اینکه همه تحریم ها علیه ایران رفع شود و آمریکا به برجام بازگردد، تنها در این صورت است که ممکن است مذاکرات کما فی السابق میان هیئت های دو طرف برگزار گردد.
 ترامپ از هر فرصتی نهایت استفاده را می برد برای اینکه بحث مذاکره با ایران را پیش بکشد، تا بدانجا که شماره تلفن دفترش را به همه مسئولان ایرانی داده است چرا که دریافته است که سیاست فشار حداکثری (طبق آنچه که کاخ سفید از آن یاد می کند) نتیجه ای در برابر ایران ندارد، و امروز ترامپ نیاز مبرمی به برقراری یک توافق جدید با ایران دارد تا بتواند از آن به عنوان برگی در دور دوم انتخابات ریاست جمهوری استفاده کند.

نظر شما