شناسهٔ خبر: 35161584 - سرویس سیاسی
نسخه قابل چاپ منبع: فردا | لینک خبر

سرلشکر باقری: ارتش آمریکا «ترامپ» را از حمله به ایران منصرف کرد

رئیس ستادکل نیرو‌های مسلح گفت: ارتش آمریکا رئیس‌جمهور آمریکا را از حمله به ایران منصرف کرد؛ برای ترامپ روشن کردند که اگر به ایران حمله کنیم چه اتفاقی می‌افتد.

صاحب‌خبر -

خبرگزاری مهر: سرلشکر محمد باقری رئیس ستاد کل نیرو‌های مسلح در جریان بازدید از مرکز آموزش رزم مقدماتی شهید مدرس نیروی زمینی سپاه در جمع پرسنل وظیفه نخبه این مرکز آموزشی و در پاسخ به سوالات آنان طی سخنانی با بیان اینکه ما در منطقه نا امن جهان به سر می‌بریم، اما کشور ما جزو امن‌ترین کشور‌های جهان است، گفت: این امنیت مرهون تلاش‌ها و مجاهدت‌های شبانه روزی فرزندان ملت ایران است و اینکه دشمنان ما جرات تهاجم و اقدامی علیه ما را ندارند اتفاقی نیست و بازدارندگی ایجاد شده است.

وی افزود: زمانی که پهپاد فوق پیشرفته متجاوز آمریکایی زده شده رئیس جمهور آمریکا تا آستانه تصمیم برای جنگ پیش رفت و این حسابگری را ارتش آمریکا برای او شفاف کرد؛ در یک جلسه‌ای برای رئیس جمهور آمریکا برآورد اطلاعاتی دادند که درصورت حمله به ایران در فضا چه اتفاقی می‌افتد، در تنگه هرمز و کشور‌هایی که ایران به عنوان بازوانی در جبهه مقاومت ایجاد کرده چه اتفاقی می‌افتد و در حوزه موشکی ایران چه اتفاقی می‌افتد.

رئیس ستاد کل نیرو‌های مسلح تصریح کرد: دو جلسه دو سه ساعته این آقا نشست و گوش داد و به این نتیجه رسیده که نمیتوان به ایران حمله کرد و این یک دروغ بزرگ است که به خاطر جان چند صد نفر از حمله به ایران منصرف شده است.

سرلشکر باقری حرکت جوامع را همواره متکی به منابع انسانی و جوانان کشور‌ها دانست و اظهار داشت: تاثیرگذارترین عامل پیشرفت هر کشور منابع انسانی است.

وی با بیان اینکه در این بین جوانان به عنوان موتور محرک جامعه جایگاه ویژه‌ای دارند، افزود: در یک مسابقه‌ای که در طول زمان در حال اتفاق بین کشور‌ها است ممکن است که جامعه ما نسبت به گذشته رشد هم داشته باشد، اما اگر سرعت رشد کم باشد دچار عقب ماندگی می‌شویم.

رئیس ستادکل نیرو‌های مسلح اضافه کرد: در جمهوری اسلامی که پایه آن با توجه بر جوان گذاشته شده به منابع جوان کشور باید بیش از این توجه شود و این اتکا به جوانان باید ادامه پیدا کند.

سرلشکر باقری گفت: نفس اینکه با توجه مقام معظم رهبری و دستور ایشان شکل خاصی از سربازی برای نخبگان تهیه شده نشان از اهمیت این قشر در جامعه است. در این شکل از سربازی عزیزان ما در شرکت‌های دانش بنیان و مراکز پژوهشی نیرو‌های مسلح و کشوری وارد می‌شوند که دارای سود دو طرفه است.

وی گفت: امروز جای جای نیرو‌های مسلح مرهون زحمات شما و امثال شما است و این فرصت حضور شما در نیرو‌های مسلح باید مغتنم شمرده شود.

رئیس ستادکل نیرو‌های مسلح با بیان اینکه هنگامی که انقلاب اتفاق افتاد نسل ما یا دانش آموز سال آخر دبیرستان یا ابتدای دانشگاه بود، خاطرنشان کرد: ده‌ها و صد‌ها نوع توطئه علیه این کشور ایجاد شد و این در حالی بود که همه چیز ما وارداتی بود.

سرلشکر باقری با اشاره به اینکه، اما پس از انقلاب همه شئونات کشور به دست نسل جدیدی افتاد و متوسط سنی هیئت وزیران بعد از دولت نهضت آزادی در حدود سی سال بود و در سپاه هم همینطور بود، گفت: دوره برون رفت از مشکلات و جنگ تحمیلی و آغاز سازندگی توسط همین جوانان اتفاق افتاد و در نتیجه ما در مقاطعی تجربه کردیم که اگر کار را به دست جوانان بسپاریم چه اتفاقی می‌افتد.

وی افزود: البته الان بعد از چهل سال دیگر کسی نمی‌پذیرد که ما با آزمون و خطا جلو برویم و باید از تجربه مسن تر‌ها در کنار نشاط جوانی استفاده کنیم.

رئیس ستادکل نیرو‌های مسلح تاکید کرد: گسترش مرز‌های دانش در کشور و رشد علم وفناوری و هرچه در حوزه علم اتفاق می‌افتد و همچنین پیش برندگی کشور به دست جوانان اتفاق می‌افتد.

سرلشکر باقری با بیان اینکه مساله تقویت هویت ملی و دستیابی به آرمان‌های ملی همه آن‌ها باید توسط جوانان اتفاق بیافتد، گفت: ایفای نقش در برابر تهدیدات مختلف بخصوص کشور ما بیش از سایر کشور‌ها با تهدید مواجه است بر عهده جوانان است، زیرا جمهوری اسلامی درمقابل یک روند استکباری ایستاده است.

وی خاطرنشان کرد: امروز کشور ما با فرصت‌هایی روبرو است که در هیچ دوره‌ای از تاریخ با آن روبرو نبوده است. ما در مرحله‌ای هستیم که چهل سال از انقلاب گذشته و جوامعی که انقلاب و جنگ را پیش بردند باید در جایگاه مشورت قرار بگیرند.

رئیس ستادکل نیرو‌های مسلح به بیانیه گام دوم رهبر انقلاب پرداخت و یادآورشد: دو فراز بیانیه گام دوم به عنوان یک سند راهبردی و اساسی توجه به مقوله علم و جوانان است. ضرورت توجه به علم به عنوان عامل کسب رتبه‌های برتر قدرت جهانی و جوانان به عنوان موتور متحرک این آن مورد تاکید قرار گرفته است.

سرلشکر باقری با بیان اینکه جوانان هم باید شانه زیر بار مسئولیت‌ها بدهند، گفت: ما باید به دوره نوین تمدن اسلامی برسیم که نیاز به کار چند دهه‌ای و مستمر دارد. مسئله تقویت امید و ایثارگری و ایستادگی در مقابل قدرت رسانه‌ای صهیونیسم جهانی انتظاری است که از جوانان می‌رود.

وی با بیان اینکه اقتصاد ما وابسته به نفت است گفت: کشور مسیر جدا کردن اقتصاد از نفت خام را شروع کرده و اگر این نفت تبدیل به فرآورده بشود قابل تحریم کردن نیست و سود آن ۲۰ برابر است.

رئیس ستادکل نیرو‌های مسلح با بیان اینکه در وضعیت منطقه‌ای جبهه مقاومت روز به روز در جهت تضعیف قدرت رژیم صهیونیستی و آمریکا در حال پیشرفت است، تصریح کرد: در موضوع سوریه پول و توطئه و نامردی دنیا با تروریست‌ها بوده تا جبهه مقاومت از بین برود، اما چنین نشد.

سرلشکر باقری با اشاره به اینکه در عراق هم آمریکا عراق را بلعیده بود و جبهه مقاومت عراق را از حلقوم آمریکا بیرون کشیده است، تاکید کرد: یمن امروز به جایی رسیده است که به صورت خودکفا از خودشان دفاع می‌کنند و از همه هواپیما‌های به روز دنیا یک فروند ساقط کرده‌اند.

وی ادامه داد: البته دانش انقلاب اسلامی و پشتیبانی‌های معنوی ما پشت سر آن‌ها است. کشوری که در محاصره است و دارو نمی‌توان به آنجا برود چگونه موشک ۹ متری می‌توان به آن فرستاد؛ این‌ها توهماتی است که برخی دارند.

رئیس ستادکل نیرو‌های مسلح همچنین درباره ورود نیرو‌های مسلح به حوزه محیط زیست گفت: ما وظیفه دفاع از کشور را برعهده داریم. بر اساس قانون اساسی یگان‌های مهندسی نیرو‌های مسلح می‌توانند به سازندگی کشور کمک کنند.

سرلشکر باقری اظهار داشت: در این حوزه اقدامات خوبی به خصوص بلایای طبیعی انجام شده برای مثال در زلزله کرمانشاه تعداد مصدومانی که نجات داده شدند ۷ برابر کسانی بود که جان باختند. در حوزه محیط زیست ما همکار هستیم و به ارگان‌های مختلف هم این را اعلام کرده ایم.

رئیس ستادکل نیرو‌های مسلح درباره روند تقسیم ماموریت‌های سپاه و ارتش نیز، افزود: در طی دو دهه گذشته بحث‌های فراوانی در این حوزه انجام شد. اما تقریبا کار موازی در ارتش و سپاه نداریم. در برخی مواقع ما نیاز به دو سازمان داشتیم و این به دلیل شدت تهدید بوده است.

سرلشکر باقری در پاسخ به سوالی پیرامون امکان ورود نیرو‌های مسلح به موضوع زیرساخت‌های شبکه‌ای گفت: نیرو‌های مسلح مسئولیت مستقیمی در این حوزه ندارند، اما با توجه به شناخت ومطالعه‌ای که داریم، قطعا توان ایجاد اینترنت ملی و تکمیل شبکه ملی اطلاعات در کشور را داریم، ۷۰ درصد پهنای باند ما در اختیار خارجی هاست و خودمان در را باز کرده ایم تا آن‌ها بیایند افکار عمومی جوانان را مدیریت کنند.

نظر شما