شناسهٔ خبر: 34972152 - سرویس استانی
نسخه قابل چاپ منبع: فارس | لینک خبر

نرخ مشارکت اقتصادی بالا در خراسان شمالی همچون شمشیر دولبه!

مدیرکل تعاون، کار و و رفاه اجتماعی خراسان شمالی با اشاره به وضعیت نرخ مشارکت اقتصادی در استان گفت: استان خراسان شمالی جزو بالاترین آمار نرخ مشارکت اقتصادی در کشور بوده که بی‌توجهی به آن باعث تبدیل این فرصت به تهدید می‌شود.

صاحب‌خبر -

به گزارش خبرگزاری فارس از بجنورد حسن نوری پیش از ظهر امروز در نشست خبری مدیران شورای هماهنگی تعاون، کار و رفاه اجتماعی خراسان شمالی با اصحاب خبر و رسانه اظهار کرد: وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی یکی از وزارت خانه‌های عریض و طویل است و اگر این وزارت خانه غافل از ارائه خدمات باشد، شاهد پیامدهای زیادی در سطح جامعه خواهیم بود.

وی در ادامه افزود: نرخ مشارکت اقتصادی خراسان شمالی در سال ۹۷ در کشور جز بالاترین‌ها بوده و این یک ظرفیت و فرصت قلمداد می‌شود و اگر مورد توجه قرار نگیرد تبدیل به یک تهدید جدی در استان خواهد شد.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی خراسان شمالی خاطرنشان کرد:در استان و کشور سه بخش اقتصادی داریم که میانگین اشتغال در بخش کشاورزی در کشور ۱۷.۷ که این میانگین در استان ۳۶.۴ بوده که نسبت به میانگین کشوری ۲ برابر ظرفیت اشتغال در بخش کشاورزی خراسان شمالی دارا است.

نوری در ادامه با اشاره به اینکه میزان اشتغال در بخش صنعت در کشور ۳۲ درصداست بیان کرد: میانگین اشتغال استان در بخش صنعت ۲۵.۴ است که این نشان‌دهنده این است که استان ما در بخش صنعتی موفق نیست.

وی در ادامه افزود: میزان اشتغال در بخش خدمات در خراسان شمالی ۳۸.۲ است که این میانگین در کشور ۵۰.۳ است.

نوری در ادامه در خصوص نرخ بیکاری در خراسان شمالی بیان کرد: نرخ بیکاری در استان در سال گذشته ۸.۸ بود که این آمار در بهار امسال ۷.۹ درصد است.

وی در ادامه در خصوص نرخ بیکاری فارغ تحصیلان دانشگاهی بیان کرد: جمعیت فارغ‌التحصیل و در حال تحصیل استان ۱۰۷ هزار و ۷۰۲ نفر بوده که از این میزان ۶۰ درصد را جمعیت فعال و ۴۰ درصد را جمعیت غیرفعال تشکیل می‌دهد که نرخ بیکاری فارغ تحصیلان در استان ۱۵.۷ که این نرخ در کشور ۱۸.۳ است.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی خراسان شمالی در ادامه در خصوص رشته‌های تحصیلی که بیشترین آمار بیکاری را در استان دارد اظهار کرد: رشته‌های تحصیلی حقوق و معماری، ساختمان و فناوری اطلاعات  بازار کارش در استان اشباع‌شده و رشته‌های خدمات حمل‌ونقل، علوم انسانی، بهداشت، روزنامه‌نگاری و اطلاع‌رسانی، دامپزشکی و علوم تربیتی پایین‌ترین نرخ بیکاری را در استان دارد.

پرداخت ۱۲۰۰ بیمه بیکاری در خراسان شمالی

در ادامه جلسه محمدعلی عباس زاده بیان کرد: سازمان تأمین اجتماعی در خراسان شمالی ۱۶ هزار و ۳۰۰ نفر مستمری‌بگیر و ۱۱۰ هزار نفر بیمه‌شده دارد که به یک هزار و ۲۰۰ نفر بیمه بیکاری پرداخت می‌کند که ۴۰ درصد مستمری‌بگیران متعلق به بخش بازنشستگان مشاغل سخت و زیان‌آور هستند و این تعداد رو به افزایش است که یکی از معضلات اداره تأمین اجتماعی محسوب می‌شود.

مدیرکل تأمین اجتماعی خراسان شمالی در ادامه در خصوص بیمه زنان خانوار و دانشجویان بیان کرد: زنان و دانشجویان نیازمند این نیستند که دفترچه دیگری بگیرند و می‌توانند از همان دفترچه سرپرست خانواده استفاده کنند.

صف تسهیلات سیل‌زدگان در بانک توسعه تعاون صفر است

محمد ندری، مدیر شعب بانک توسعه و تعاون خراسان شمالی تصریح کرد: بانک توسعه و تعاون بانک ۱۰۰ درصد دولتی است که در جهت حمایت از جامعه کارگری فعالیت می‌کند و در سیل امسال تمام تسهیلات به سیل زندگان را پرداخت کرده‌ایم و هیچ سیل‌زده‌ای در بانک توسعه و تعاون در نوبت حضور ندارد.

انتهای پیام/

نظر شما