شناسهٔ خبر: 34746138 - سرویس استانی
نسخه قابل چاپ منبع: مهر | لینک خبر

مدیرکل دفتر توانمندسازی معلولان بهزیستی:

۴۸۳ هزار معلول تحت پوشش بهزیستی هستند/ ارتقای سطح خدمات

بوشهر - مدیرکل دفتر توانمند سازی معلولان سازمان بهزیستی کشور گفت: هشت هزار و ۹۸۲ نفر از افراد دارای معلولیت در منطقه محروم استان بوشهر تحت پوشش برنامه توانبخشی مبتنی بر جامعه قرار گرفتند.

صاحب‌خبر -

به گزارش خبرنگار مهر، محمدرضا شهبازی عصر چهارشنبه در دیدار با مددجویان روستاهای شهرستان دشتستان اظهار داشت: افراد دارای معلولیت تحت پوشش مناطق روستایی در کل کشور ۴۸۳ هزار نفر هستند.

وی خاطرنشان کرد: از این آمار هشت هزار و ۹۸۲ نفر از  آنها در مناطق محروم و دور افتاده روستایی و دور از دسترسی به خدمات توانبخشی تحت پوشش برنامه CBR در استان بوشهر قرار گرفته‌اند.

مدیر کل دفتر توانمند سازی معلولان سازمان بهزیستی کشور ضمن بازدید از اشتغال روستاهای تلخاب و دهرود افزود: طرح خدمات مالی خرد از جمله طرح های جدیدی است که در سال ۹۸ از طریق برنامه CBR در مناطق روستایی به اجرا در خواهد آمد.

شهبازی گفت: در این طرح کانون‌های ۲۵ نفره از افراد دارای معلولیت ساکن در مناطق روستایی تشکیل می شود  که از طریق برنامه CBR مبلغ ۲۵۰ میلیون ریال کمک بلاعوض به هر کانون صورت می‌گیرد.

وی بیان کرد: این طرح علاوه بر بهبود وضعیت معیشتی و اشتغال زایی برای معلولان روستایی، باعث توانمندسازی روانی و اجتماعی آنان است که با تشکیل و حضور در گروه‌های پنج نفره به جامعه پذیری و ارتقای اعتماد به نفس آنان کمک شایانی می کند.

مدیر کل دفتر توانمندسازی معلولان سازمان بهزیستی کشور ابراز کرد: طرح خدمات مالی خرد در حال حاضر در ۱۰ استان اجرا و حدود ۱۰۰ کانون مالی خرد تشکیل شده است و در سایر استان‌ها از جمله بوشهر تا پایان سال ۹۸ و در هر شهرستان یک کانون تشکیل خواهد شد.

توسعه ورزش معلولان

رییس گروه CBR بهزیستی کشور ضمن بازدید از منازل خانواده های چند معلولیتی روستاهای شهرستان دشتستان گفت: ورزش فراگیر معلولان روستایی نیز از جمله طرح‌های جدید در برنامه CBR است که در این طرح به هر فرد دارای معلولیت در سطح روستا معادل ۱۰ میلیون ریال البسه و وسایل و تجهیزات ورزشی اعطا می‌شود.

محسن ایروانی افزود: طرح ورزش فراگیر معلولان روستایی شامل سه مرحله است؛ در مرحله اول ظرفیت سازی و شبکه سازی است که تسهیل‌گران CBR آموزش‌های لازم را فرا می گیرند و در مرحله بعد به مدت سه ماه افراد دارای معلولیت را آموزش و تمرین می دهند و درنهایت جشنواره ای به صورت رقابتی بین معلولان در رشته های مشخص برگزار می‌شود.

وی گفت: این طرح ابتدا در سه استان هرمزگان، خراسان رضوی و سیستان بلوچستان اجرا خواهد شد و در آینده نزدیک در سایر استان‌ها از جمله بوشهر اجرا خواهد شد.

شناسایی ۸۹۰۰ معلول در استان بوشهر

سهیلا اشجع معاون توانبخشی بهزیستی استان بوشهر گفت: جمعیت کل روستاهای استان بوشهر ۳۲۵ هزار و ۷۹۵ نفر است که تعداد هشت هزار و ۹۸۲ نفر آنان را افراد داری معلولیت هستند که توسط بهزیستی استان شناسایی شده اند.

وی عنوان کرد: ۳۵۲ روستا در استان دارای دهیاری هستند که این دهیاری‌ها با سه رویکرد PHC یا همکاری با خانه های بهداشت، رویکرد چند بخشی، رویکرد تسهیلگری که از طریق انعقاد تفاهم نامه با انجمن‌ها و موسسات خیریه و غیر دولتی شناسایی و ارائه خدمات در زمینه توانبخشی مبتنی بر جامعه فعالیت می‌کنند.

معاون توانبخشی بهزیستی استان بوشهر افزود: ۸۲ نفر تسهیلگر زیر نظر ۹ انجمن و موسسات خیریه در روستاهای استان در حال فعالیت هستند.

محبوبه دهقانی کارشناس CBR بهزیستی استان بوشهر بیان کرد: خدماتی که در برنامه CBR به افراد دارای معلولیت ارائه می‌شود در راستای پنج مولفه ماتریس CBR یعنی سلامت، اجتماعی، آموزش امرار معاش، توانمندسازی می باشد است.

نظر شما