شناسهٔ خبر: 34728287 - سرویس فرهنگی
نسخه قابل چاپ منبع: فارس | لینک خبر

امام جمعه‌ای که سرِ زمین کشاورزی بیل می‌زند/ در شادی و عزا همراه مردم باشیم

روحانی 62 ساله تربت‌حیدریه با وجود اینکه امامت جمعه، مدیریت حوزه علمیه هراتی و تدریس را برعهده دارد، در عین حال روزی چهار ساعت کشاورزی می‌کند.

صاحب‌خبر -

خبرگزاری فارس، تربت‌حیدریه - امام جمعه‌ای که مردمی بودنش زبان‌زد خاص و عام است، منزل و دفترش یکی بوده و درب خانه او برای همگان باز است، با یک «یا الله» هرکسی بخواهد می‌تواند وارد خانه‌اش شود.

حجت‌الاسلام محمدرضا عصمتی حدود 4 سال است که امامت جمعه تربت‌حیدریه را به عهده دارد، امام جمعه‌ای که مردمی بودن ومحبوبیتش زبان زد خاص و عام است، روحانی 62 ساله تربت‌حیدریه با وجود اینکه امامت جمعه، مدیریت حوزه علمیه هراتی است و تدریس را انجام ‌می‌دهد، اگر روزی 4 ساعت کشاورزی نکند، حال و احوالش رو به‌ راه نیست.

منزل و دفترش یکی است و درِ خانه او بر روی همگان باز بوده، با یک یا الله هرکس بخواهد می‌تواند وارد شود؛ از جمله آن جوان یا پیرمردی که برای مشکل کار، معیشت یا مسائل شرعی می‌خواهد امام جمعه را ملاقات کند. حاج آقا عصمتی به مردم تربت‌حیدریه گفته هر وقت نیاز به دیدار امام جمعه داشتند بعد از پایان درس حوزه می‌توانند به دفتر وی بیایند و هیچ نیازی حتی به وقت قبلی نیست.

خود را مقید به شرکت در مراسم جشن و عزا می‌داند و می‌افزاید: امام جمعه در شادی و عزا باید همراه مردم باشد و به همین دلیل است که سعی می‌کنم در حد توان در تمام مراسم عروسی یا تشییع جنازه حضور یابم، چراکه یک امام جمعه تنها با مردم هویت پیدا می‌کند.

از مدیریت حوزه و تدریس، حقوق دریافت می‌کند و می‌گوید، کشاورزی کفاف زندگی‌اش را می‌دهد و معتقد است، امام جمعه‌ای که مردمی نباشد و فراتر از سطح مردم زندگی کند از عمل به وظیفه و ماموریتی که مقام معظم رهبری به ائمه جمعه داده، عاجز است، چراکه امام جمعه تنها زمانی می‌تواند نماینده‌ای شایسته برای رهبری باشد که کنار مردم با آن‌ها زندگی کند.

فارس: شما در بین مردم از محبوبیت خاصی برخودار هستید؟ دلیل این محبوبیت و تعریف شما از مردمی بودن امام جمعه چیست؟

امام جمعه باید در ارتباط نزدیک با مردم باشند، چون امام جمعه یک خلفی است از طرف رسول اکرم(ص) یا ائمه اطهار یا نمایندگان ولی‌فقیه یا رهبر معظم انقلاب که باید بتواند نماینده شایسته‌ای باشد و امام جمعه باید برای مردم شفاف باشد، بین مردم زندگی کند تا بتواند مشکلات آن‌ها را درک و منتقل کند.

فارس: اگر مردم بخواهند با شما ارتباط برقرار کنند باید چه کار کنند؟

درب دفتر ما برای همه باز است، هر موقع مردم خواستند آزادانه به دفتر ما بیایند، یا اگر مردم آمدند و من کلاس یا مراسم دیگر باشم گفته‌ام، اگر کسی سرزده آمد و من نبودم منتظر باشد تا بیایم با مردم صحبت کنم.

فارس: موقع برداشت محصول به کشاورزان سر می‌زنید؟

بله، من زمین کشاورزی دارم، با مسائل کشاورزی آشنا هستم، سر زمین‌های کشاورزی می‌روم وبه کشاورزان خسته نباشید و خدا برکت می‌گویم، اگر مشکلی داشته باشند می‌شنوم و اگر کاری هم درتوانم باشد برایشان انجام می‌دهم.

فارس: برخی می‌گویند شأن روحانیت اجل از این حرف‌ها است؟

خیر، این حرف را قبول ندارم، همین کشاورزی است که موجب شده من با کشاورزان ارتباط داشته باشم، بیشتر مردم اینجا کشاوزان هستند و من به عنوان امام جمعه این شهر اگر کشاورز نباشم از ارتباط و رابطه خوب و صمیمی با مردم محروم می‌شوم.

فارس: ماشین شما چیست؟

پراید

فارس: شما چند فرزند دارید؟

8 پسر و 4 دختر که تمام پسران و سه دخترم با خانواده روحانیون ازدواج کرده‌اند.

فارس: آیا شما برای کار فرزندان سفارش کردید؟

من سفارش نکرده‌ام، اما این کار را نکرده و نمی‌کنم و هشت پسر من روحانی هستند.

فارس: شما با مقام معظم رهبری دیدار داشتید؟

بله ما دیدار با رهبر انقلاب زیاد داریم و به ایشان هم علاقمند هستیم، اما نمی‌خواهیم زیاد مزاحمشان شویم.

فارس: سخن پایانی؟

مسؤولان وهمه ما باید بیش از پیش به مردم توجه کنیم، حرف مردم را بشنویم با آن‌ها گفت‌وگو کنیم، به نظرم یک روحانی اگر برای رفع مشکلات مردم کار و تلاش کند، ارزش زیادی دارد، وجود یک روحانی درهر منطقه علاوه بر وحدت و انسجامی که در آن منطقه به‌وجود می‌آورد سبب آبادانی و ورنق آن منطقه می‌شود.

================

گفت‌وگو از: مریم سالاری

================

انتهای پیام/ 70031/ح

نظر شما