شناسهٔ خبر: 34727900 - سرویس سیاسی
نسخه قابل چاپ منبع: میزان | لینک خبر

در نشست با فرمانداران استان خراسان شمالی؛

جلالی: برنامه ریزی، سیاست‌گذاری و آمایش سرزمین به مباحث مردمی گره خورده است

مدیرکل تقسیمات کشوری وزارت کشور با بیان اینکه تصمیمات ما در مباحث تقسیمات کشوری باید بر اساس منطق، عقل و کار کارشناسی باشد، گفت: برنامه ریزی، سیاست گذاری و آمایش سرزمین به مباحث مردمی گره خورده است.

صاحب‌خبر -
تعیین حدود تقسیمات کشوری باید موجب نشاط و انبساط اجتماعی شود / برای ایجاد عناصر جدید تقسیماتی، سه عنصر جمعیت، ساختار و نیاز منطقه مورد توجه استگروه سیاسی خبرگزاری میزان؛ سیدسعید جلالی در نشست با فرمانداران شهرستان‌های استان خراسان شمالی در جریان دوازدهمین سفر استانی معاونت سیاسی، اظهار داشت: مردم در تاروپود تصمیم گیری نظام مقدس جمهوری اسلامی قرار دارند و برنامه ریزی، سیاست گذاری و آمایش سرزمین به مباحث مردمی گره خورده است.

جلالی افزود: تصمیمات ما در مباحث تقسیمات کشوری باید بر اساس منطق، عقل و کار کارشناسی باشد و همچنین در برخی موارد باید اجازه دهیم با گذشت زمان، مردم منطقه، خود متوجه هدف تقسیمات کشوری برای افزایش نشاط اجتماعی شوند و در این راستا به تعامل برسند.

وی درباره موضوع حدود تقسیماتی بین شهرستان گرمه و استان سمنان برای مدیریت مرتع داری از دیگر دستورکار‌های این نشست بود، اظهار داشت: برای این موضوع باید وضعیت مرتع داری بررسی شود و در نهایت با دعوت دو استان به مرکز با همکاری بین دو استان این مسئله حل شود.

جلالی در ادامه با بیان اینکه خراسان بزرگ، مهد جاینام‌ها و مکان نام هاست، تاکید کرد: نام شهر‌ها و عناصر تقسیمات کشوری در خراسان بزرگ باید مورد توجه باشد چرا که نشان دهنده تاریخ، تمدن، فرهنگ و وضعیت اجتماعی منطقه است و به واسطه این نام‌ها می‌توانیم ارتباط بین شهر‌ها با عنوان‌هایی نزدیک به این نام‌ها را در دیگر مناطق مشخص کنیم.

وی مطرح کرد: در مورد ایجاد عناصر جدید تقسیماتی باید سه عنصر جمعیت، ساختار و نیاز منطقه مورد توجه باشد.

وی با بیان اینکه در بحث شناخت روستا به عنوان شهر، تصریح کرد: برخی فکر می‌کنند تبدیل روستا به شهر، اقدام بزرگی برای منطقه صرفا با هدف افزایش اعتبارات و یا دیگر امکانات است، اما بنده اعتقاد دارم باید به سمتی برویم که روستا‌ها احساس کنند روستا بودن برای آنان سود بیشتری دارد.

جلالی گفت: وزارت کشور برای تقویت ساختار و استحکام روستا‌ها گام برداشته و با درجه بندی روستا‌ها موضوع توانمندسازی روستا‌ها را در دستور کار دارد، از این رو پیش بینی می‌شود با تقویت ساختار روستایی به صورت اساسی با موضوع روستا زدایی مقابله شود.

جلالی خاطر نشان کرد: نباید ایجاد عنصر جدید تقسیمات کشوری موجب شکاف اجتماعی شود و برای ایجاد شهرستان، بخش باید شرایط قانونی و اجتماعی برای انجام این کار فراهم باشد.

جلالی با بیان این سوال که آیا کشوری که به پایداری و ثبات رسیده است هر لحظه باید یک استان، شهرستان، شهر و بخش جدید داشته باشد؟ تصریح کرد: باید عدالت تقسیمات کشوری ایجاد شود.

وی مطرح کرد: یکی از کار‌های بزرگی که وزارت کشور در حال انجام است بحث کدگذاری آبادی است که برای مدیریت بحران و برنامه ریزی ملی یک ضرورت راهبردی است.

جلالی با اعلام اینکه نزدیک به ۲۰۰ هزار نقطه در کشور باید کدگذاری شود، افزود: در بحث کدگذاری باید مراقب بود تا فساد و درگیری اجتماعی ایجاد نشود و نقاطی که کد دریافت می‌کنند باید دارای شرایطی که قانون مشخص کرده است، باشند.

جلالی همچنین در ادامه سفر ضمن بازدید از برخی نقاط جمعیتی و روستایی شهرستان بجنورد، راهبرد‌هایی را جهت بهبود وضعیت این مناطق با مقامات استانی در میان نهاد.
 
انتهای پیام/

نظر شما