شناسهٔ خبر: 34176022 - سرویس سیاسی
نسخه قابل چاپ منبع: شبستان | لینک خبر

برگزاری دومین اجلاس کمیسیون عالی مرزی ایران و پاکستان

دومین اجلاس کمیسیون عالی مرزی ایران و پاکستان امروز پنچ شنبه ۲۷ تیرماه در اسلام آباد برگزار شد.

صاحب‌خبر -

به گزارش خبرگزاری شبستان، دومین اجلاس کمیسیون عالی مرزی ایران و پاکستان امروز به ریاست مدیرکل حقوقی وزارت امور خارجه کشورمان و مدیرکل منطقه ای وزارت امور خارجه پاکستان و با حضور نمایندگان دستگاه‌ها و نهادهای مختلف ایران و پاکستان در اسلام آباد برگزار و پس از مذاکرات پیرامون موضوعات مختلف دستور کار نشست، طرفین بر روی یک بیانیه مشترک توافق کردند.

متن این بیانیه مشترک به شرح زیر است: « دومین اجلاس کمیسیون عالی مرزی ایران و پاکستان (HBS) مورخ ۲۷ تیر ۱۳۹۸ در اسلام آباد برگزار شد. ریاست هیئت ایرانی بر عهده مدیرکل حقوقی بین المللی وزارت امور خارجه و ریاست هیئت پاکستانی بر عهده مدیرکل منطقه ای وزارت امور خارجه بود.


کمیسیون عالی مرزی سازوکاری برای انجام رایزنی ها بین دو کشور برای بحث در خصوص همه مسائل مرتبط با مرز با هدف افزایش هماهنگی در سطوح مختلف، است. اولین اجلاس این کمیسیون مورخ ۲۶ تیر ۱۳۹۶ در تهران برگزار شد. دومین اجلاس کمیسیون عالی به دنبال تصمیمات متخذه توسط سران دو کشور متعاقب سفر ابتدای سال جاری نخست وزیر پاکستان به تهران برگزار شد.


روابط برادرانه میان ایران و پاکستان ریشه در پیوند های تاریخی، مذهبی، فرهنگی و ارتباطات قوی مردمی دارد. دو کشور بیش از ۹۰۰ کیلومتر مرز مشترک دارند که از آن به عنوان مرز صلح و دوستی نام برده می شود.


در خلال این نشست طرفین رایزنی های سازنده ای به منظور اجرای موثر سازوکارهای مرزی جاری در قالب چهارچوب های مرتبط از جمله موافقت نامه انتظامات مرزی ۱۳۳۸ ایران و پاکستان داشتند. آنها توافق کردند تا همکاری هایشان را در این زمینه ها بیش از پیش تقویت کنند.


هر دو طرف تعهد خود را برای تسریع در گشایش گذرگاه های جدید مرزی با تفاهم مشترک مورد تاکید قرار دادند.


طرفین بر ضرورت به روز رسانی نقشه های مرزی، توصیفات میله های مرزی و نقشه برداری مشترک از مرز تاکید کردند.


دو طرف همچنین تلاش هایشان را در خصوص مدیریت مرز از طریق اقدامات مناسب آنها از جمله احداث تاسیسات فیزیکی همانند فنس کشی، مورد تاکید قرار دادند.»/

نظر شما