شناسهٔ خبر: 34082679 - سرویس استانی
نسخه قابل چاپ منبع: تسنیم | لینک خبر

حاشیه‌های همایش دهیاران در کردستان؛ از انتقاد به استاندار و نمایندگان مجلس تا قطعی مداوم برق سالن

نخستین همایش سراسری دهیاران استان در حالی در استانداری کردستان برگزار شد که حاشیه‌هایی همچون از انتقاد به استاندار و نمایندگان مجلس گرفته تا قطعی مداوم برق سالن به همراه داشت.

صاحب‌خبر -

به گزارش خبرگزاری تسنیم از سنندج، نخستین همایش سراسری دهیاران استان در حالی ظهر امروز با حضور مسئولان در استانداری کردستان برگزار شد که حاشیه‌هایی همچون از انتقاد به استاندار و نمایندگان مجلس گرفته تا قطعی مداوم برق سالن به همراه داشت؛ در ادامه مشروح گزارش از نظر خوانندگان می‌گذرد:

منوچهر عثمان‌پور بخشدار مرکزی شهرستان سنندج در این همایش با بیان اینکه دهیاران استان کردستان بسیار موفق بوده‌اند اظهار داشت: این موفقیت در سایه تلاش شوراها محقق شده است.

وی با بیان اینکه شوراها و تصمیم‌گیری آنان بیانگر مردم سالاری دینی است، افزود: دولت با وجود مشکلات ناشی از تحریم‌ها بهترین کارهای عمرانی را در بخش‌های مرکزی استان اجرایی کرده است.

بخشدار مرکزی شهرستان سنندج با ذکر اینکه 95 درصد روستاهای استان کردستان با حمایت شوراها و دهیاران فاضلاب‌کشی شده است گفت: دهیار بازوی اجرایی شوراست که به‌عنوان تقویت‌کننده روند توسعه اجتماعی و کنترل‌کننده روند مهاجرت در روستاها نقش‌آفرین هستند.

وی با اذعان به اینکه حضور بخش خصوصی برای سرمایه‌گذاری در روستاها باید با تلاش بیشتری دنبال شود، ادامه داد: خوشبختانه شاهد حضور 17 درصدی زنان در دهیاری‌های استان هستیم که در کنار افزایش 36 درصدی حقوق دهیاران با توجه به روند رکود و تورم موجود حرکتی مثبت است.

عثمان‌پور با اعلام اینکه امنیت شغلی دهیاران در مجلس مطرح می‌شود، گفت: اگر عزلی در دهیاران صورت پذیرفته در قالب قانون بوده است.

وی با ذکر اینکه بخشداران مرکزی اقدامات شایان توجهی را در زمینه نظارت بر ساخت و سازهای غیرمجاز داشته‌اند، تصریح کرد: در چند ماه اخیر به دلیل برخورد با ساخت و سازهای غیرقانونی دو مورد ضرب و شتم دهیار داشته‌ایم.

بخشدار مرکزی شهرستان سنندج با اعلام اینکه افق بازنگری طرح هادی به 20 سال رسیده است، خواستار بازبینی‌هایی در این رابطه شد.

وی در ادامه با بیان اینکه آبرسانی به 10 روستای حاشیه شهر سنندج یک موفقیت است، خاطرنشان کرد: سعی بر حفظ بافت با ارزش روستاهاست و دهیاران تلاش خود را بر مهاجرت معکوس لحاظ کرده‌اند.

بخشدار مرکزی شهرستان سنندج با تأکید بر اینکه در مورد مشکل اصلی نظارت بر اراضی باغات، ستاد صیانت از باغات به صورت جدی ورود کرده تا از بروز فاجعه در این زمینه ممانعت کند، هشدار داد: کشاورزی ما در خطر نابودی است که این امر تأکید بر این مهم را دو چندان می‌کند.

وی با اذعان به اینکه دهیاران استان در حوزه کارآفرینی ورود کرده و نمونه‌های موفق دهیار کارآفرین برای معرفی در کردستان وجود دارد، خاطرنشان کرد: هر چند تفکیک اراضی توسط بنیاد مسکن انجام می‌شود اما باید به دهیاران قدرت خلق درآمد پایدار داده شود تا بتوانند همسو با اهداف مشخص شده تأثیرگذاری لازم را داشته باشند.

عثمان‌پور با ذکر اینکه مقدمات فعال کردن نگهبان شب در روستاها فراهم شده، افزود: بخشداری‌ها در حوزه رفع معارضین طرح‌های عمرانی بزرگ ورود کرده و بسیاری از مشکلات این حوزه با همکاری دهیاری‌ها برطرف شده است.

وی با ابراز تأسف از اینکه بسیاری از روستاهای استان کردستان فاقد دهیار هستند، ادامه داد: یکی از دستاوردهای دولت راه‌اندازی دهیاری است و باید این ظرفیت در تمام روستاها مورد توجه قرار گیرد.

بخشدار مرکزی شهرستان سنندج در پایان کمبود خودرو در دهیاری‌ها، تخصیص اعتبار به روستاها، اجرای کامل طرح هادی در روستاها، رفع برخی موانع قانونی در به‌کارگیری نیرو را از دیگر مواردی دانست که در حوزه دهیاری نیازمند توجه ویژه است.

نمایندگان مجلس در ایام انتخابات گذرشان به روستاها می‌افتد

دلیر نوری دهیار روستای دره‌ناخی شهرستان سروآباد نیز که به نمایندگی از تمامی دهیاران شاغل در استان به پشت تریبون رفت و با اشاره به اینکه فقدان حضور استاندار در این نشست گویای فقدان هماهنگی در زمینه این نشست است اظهار داشت: این عدم هماهنگی‌ها در مورد ورود به استانداری نیز به گونه‌ای بود که نحوه برخورد با دهیاران در بدو ورود به ساختمان استانداری به دلیل تعریف نشدن کارت شناسایی جهت شرکت در این همایش در شأن این اشخاص نبود.

وی افزود: نقش پررنگ دهیاران غیرقابل انکار است و برای پیش برد فعالیت‌ها و اهداف در روستا مشروط به حضور و فعالیت دهیاران در عرصه‌های مرتبط با امور روستایی می‌باشیم.

دهیار روستای دره‌ناخی شهرستان سروآباد با بیان اینکه دو مشکل حاشیه‌نشینی و پیامدهای ناشی آن که منجر به افزایش بیکاری و جرم‌خیزی می‌شود در کنار بحث رونق تولید بسیار حائز اهمیت است، گفت: تنها راه حل مقابله با این مشکلات توجه به روستانشینان است.

وی با بیان اینکه رواج شهرنشینی در کشور معکوس بوده و رونق شهرها به رونق اقتصاد منجر نشده است، تصریح کرد: در دولت با تمام مشکلات و تحریم‌ها سرانه ارزش افزوده به 35 درصد رسیده است.

نوری با ذکر اینکه موفق‌ترین طرح‌ها در روستاهایی اجرایی شده که بیشترین تعامل را با دهیاری‌ها داشته‌اند، خاطرنشان کرد: دهیاران می‌‌توانند به‌عنوان آگاهان آمایش سرزمین یاری‌گر مسئولان باشند.

نماینده دهیاران استان کردستان با بیان اینکه شورا و دهیار هر آبادی دلسوزترین فرد نسبت به روستای خود است، متذکر شد: مشورت با دهیاران منجر به بهتر شدن فعالیت‌ها می‌شود به گونه‌ای که باید تلاش کرد تعامل بین اداره متولی با دهیاران با دید تسهیل‌گری و کمک حال بودن آنان اجرایی شود.

وی با ذکر اینکه تمام مسئولیت‌های مربوط به روستا به دهیاری‌ها سپرده می‌شود، گفت: دهیاری‌ها غیر از درآمد داخلی، درآمد دیگری نداشته و به همین خاطر می‌طلبد بودجه‌ها متمرکز بر دهیاری‌ها شود.

دهیار روستای دره‌ناخی شهرستان سروآباد با تأکید بر اینکه زمانی که یک پروژه در روستایی تعریف شده چندین دست جابه‌جا می‌شود، افرود: به‌دلیل اینکه می‌توان این طرح‌ها را با کم‌ترین قیمت و بالاترین کیفیت توسط دهیاری‌ها انجام داد، انتظار می‌رود که با دید بازتری به نقش دهیاری‌ها پرداخته شود.

وی با بیان اینکه مشکلات اقتصادی تأثیر بیشتری در روستاها داشته است، گفت: این مشکل به دلیل بعد مسافت و حمل و نقل جاده‌ای مضاعف شده و به همین خاطر نیاز به توجه بیشتری است

نوری با ذکر اینکه در روستاها امید و آرزو آخرین چیزی است که از میان می‌رود، ادامه داد: در راستای زنده نگه داشتن امید و آرزو در روستاها نقش دهیار بسیار پررنگ است.

وی با اشاره به اینکه معابر کوله‌بری در روستاهای بهره‌مند از این طرح‌ها منجر به مهاجرت معکوس شده است، تصریح کرد: بودجه و اشتغال پایدار در روستاها بسیار شایان توجه است به همین خاطر بیشترین تولید در روستاهای شهرستان‌های مریوان و سروآباد که معابر کوله‌بری داشتند محقق شده است.

نماینده دهیاران استان کردستان در بخش دیگری از سخنان خود با درخواست اینکه ادارات شهرستان‌ها نقش دهیاران را ببینند و تعامل مثبتی را با این قشر زحمت‌کش داشته باشند، ادامه داد: سابقه دهیاری به سال 82 باز می‌گردد اما نقشه طرح هادی به زمانی مرتبط است که دهیاران تازه کار بوده و یا روستاها فاقد دهیار بودند، حال این الزام ایجاد شده که بازنگری طرح هادی با همفکری دهیاران مورد توجه قرار گرفته و روستاهای مشکل‌دار در اولویت قرار گیرند.

وی با تأکید بر اینکه هر مدیری که می‌خواهد خدمت کند نیازمند برنامه و امنیت شغلی است، ابراز تأسف کرد: متأسفانه هیچ تضمین شغلی برای دهیاران استان کردستان وجود ندارد و گاه شاهد برخورد و عزل با دهیاران دلسوز بوده‌ایم.

دهیار روستای دره‌ناخی شهرستان سروآباد با بیان اینکه تعداد زیادی از دهیاران استان دارای تحصیلات بالایی هستند که باید از این ظرفیت بهره کافی را برد، تأکید کرد: باید توجه داشت مدیریت بومی محلی توانایی برطرف کردن بسیاری از مشکلات را دارد، به همین خاطر انتظار می‌رود بخشداری‌ها تعامل مفید و کاربردی را با دهیاری‌ها داشته باشند تا بتوان با دید بازتری نسبت به مشکلات روستاها ورود کرد.

وی تکریم دهیاران را زمینه‌ساز تکریم بخشداران و فرمانداران دانست و خاطرنشان کرد: هر چند مردم‌سالاری دینی بر اساس آموزش است اما گاهی شاهد هستیم که فقدان سواد کافی در تصمیمات شوراهای روستا منجر به شکل‌گیری مشکلاتی می‌شود که موانع زیادی را پیش روی دهیاران شکل داده است.

نوری با نقد عدم حضور نمایندگان مجلس در مراسم خطاب به آنان گفت: گذر نمایندگان با نزدیک شدن به انتخابات به دهیاری‌ها و روستاها خواهد افتاد به همین خاطر دهیاران نباید اجازه سوءاستفاده نمایندگانی که با تکیه بر قول‌های الکی و کارهایی که در حیطه اختیارات آنها نیست را بدهند.

وی دیگر مشکل دهیاران را بحث حقوق دهیاران با سقف 1200 هزار تومان دانست و بیان کرد: متأسفانه این حقوق هم در وقت خود پرداخت نمی‌شود.

نماینده تمام دهیاران استان کردستان با تأکید بر اینکه دهیاران باید به حق و حقوق خود واقف باشند، گفت: با توجه به اینکه دهیاران منتخب شورا هستند، برای دریافت حقوقشان نباید شأن آنان پایین آید.

وی با اذعان به اینکه اضافه کار دهیاران در بسیاری موارد حساب نمی‌شود، درخواست بازبینی این موضوع و همچنین بیمه دهیاران شد.

دهیار روستای دره‌ناخی سروآباد با بیان اینکه یک دهیار پاره‌وقت بعد از 60 سال بازنشست می‌شود، تصریح کرد: جایگاه دهیاری رفیع اما مزایای آن بسیار ناچیز و چون در سطح محلی قدرت و جایگاه یک دهیار در حد یک فرماندار است می‌طلبد ملاحظاتی برای آنان در نظر گرفته شود.

وی دیگر درخواست دهیاران را انتخاب بخشداران از بدنه وزارت کشور دانست و گفت: نباید فردی در قالب معامله‌های سیاسی به بخشداری تحمیل شود و بخشداری به عنوان رانت ستادی دیده نشود.

نوری با ذکر اینکه نبود پشتوانه حقوقی دیگر مشکل دهیاری‌هاست، خاطرنشان کرد: دهیاران با شخص خاطی به‌عنوان متهم و شاکی در دادگاه‌ها روبه‌رو می‌شوند که این امر مشکلات زیادی را به‌دنبال داشته به همین خاطر باید برای برطرف کردن این مشکل از دهیاران دارای مدارک حقوقی به‌عنوان نمایندگان حقوقی دهیاری‌ها استفاده شود.

این دهیار با اعلام اینکه احداث جاده بین مزارع به عنوان یکی از وظایف دهیاری پیگیری و در برخی روستاها اجرایی شده است، بیان کرد: در مواردی که حمایت سپاه از این طرح‌ها لحاظ شده، پرونده‌های این حوزه مختومه شده است.

وی شاه کلید موفقیت دهیاران را تعامل مثبت با شوراها دانست و یادآور شد: تا زمانی که قانون حاکم است تعامل باشورا وجود داشته باشد.

نوری در پایان خطاب به دهیاران خواستار شد: دهیاران همسو با پیشرفت‌های جهانی و نیاز حیطه کاری خود سطح سوادشان را بالا برده و با الگوپذیری از دهیاران موفق سطح کشور به ترویج فعالیت‌های موفق به‌ویژه توجه به بحث بوم‌گردی و گردشگری بومی، توسعه زیرساخت‌ها، ارتقاء جایگاه تعاونی دهیاران، برگزاری کلاس‌های آموزی با استفاده از مدرسان برتر کشوری اهتمام ورزند.

به گزارش تسنیم استاندار کردستان در میانه همایش در مراسم حضور یافت. همچنین این همایش به‌دلیل قطع برق در چند مرحله با وقفه روبه‌رو شد.

انتهای پیام/ح

نظر شما