شناسهٔ خبر: 34082583 - سرویس استانی
نسخه قابل چاپ منبع: تسنیم | لینک خبر

۱۲ درصد از دهیاران استان مرکزی را زنان تشکیل می‌دهند

مدیرکل امور بانوان و خانواده استانداری مرکزی با اشاره به ترکیب جنسی اعضای شورای اسلامی شهر و روستاگفت: در سطح روستاها مشارکت ۳ درصد زنان و ۹۷ درصد مردان را داشتیم، در بین شوراهای اسلامی شهری ۸ درصد زنان و ۹۲ درصد مردان هستند.

صاحب‌خبر -

به‌گزارش خبرگزاری تسنیم از اراک، زهرا فرجی ظهر امروز در نشست شورای مشورتی بانوان استان مرکزی با اشاره میزان مشارکت سیاسی زنان در جامعه اظهار داشت: در پایان سال 98 انتخابات مجلس شورای اسلامی برگزار می‌شود که همه باید در راستای انجام این تکلیف ملی و شرعی وظیفه خود را به درستی انجام دهیم و در افزایش مشارکت آحاد جامعه به‌ویژه بانوان در انتخابات قدم برداریم.

وی افزود: در زمینه مشارکت سیاسی زنان دو موضوع مشارکت عام به عنوان رای‌دهنده و مشارکت خاص به عنوان رای‌گیرنده موضوع مهمی است که در زمینه مشارکت عام، زنان به بلوغ فکری سیاسی رسیدند که در انتخابات مختلف که نشان ملی و بین‌المللی است شرکت می‌کنند.

مدیرکل امور بانوان و خانواده استانداری مرکزی ادامه داد: اما در زمینه مشارکت خاص زنان در راستای اعلام داوطلبی زنان و مشارکت به عنوان کاندیدا در انتخابات مختلف، مشکلاتی وجود دارد.

فرجی بیان کرد: براساس آمار موجود در بین 289 کشور دنیا در زمینه مشارکت سیاسی بانوان، ایران در رتبه 173 قرار دارد، در استان مرکزی در دوره‌های مختلف شاهد رشد داوطلبان زن بودیم.

افزایش 33 درصدی دواطلبان زن در انتخابات شوراهای استان مرکزی

وی افزود: در انتخابات داوطلبان شوراهای زن، در دوره قبل نسبت به دوره‌های پیش از آن 33 درصد رشد داشتیم و میزان مشارکت زنان در انتخابات دوره دوازهم ریاست جمهوری و شوراها 48 درصد بود که شاهد افزایش تعداد رای‌دهندگان زنان استان در انتخابات بودیم.

مدیرکل امور بانوان و خانواده استانداری مرکزی با اشاره به ترکیب جنسی اعضای شورای اسلامی شهر و روستا تصریح کرد: در سطح روستاها مشارکت 3 درصد زنان و 97 درصد مردان را داشتیم.

12 درصد از دهیاران استان را زنان تشکیل می‌دهند

فرجی بیان کرد: در بین شوراهای اسلامی شهری 8 درصد زنان و 92 درصد مردان هستند، 12 درصد از دهیاران استان را زنان تشکیل می‌دهند و حدود 100 نفر به عنوان دهیاران و اعضای شورای اسلامی مشارکت دارند.

وی خاطرنشان کرد: میزان رشد داوطلبان زن در انتخابات مجلس دهم 4 برابر بود به طوری که در مجلس نهم زنان 10 نفر و در مجلس دهم 40 نفر از زنان استان مرکزی داوطلب برای شرکت در مجلس اعلام کاندیداتوری کردند.

عدم خودباوری زنان چالش اصلی در مسیر مشارکت سیاسی آنها

مدیرکل امور بانوان و خانواده استانداری مرکزی بیان کرد: چالش‌هایی در مسیر مشارکت سیاسی زنان در کشور وجود دارد که در استان مرکزی فقر فرهنگی، عدم انتقال تجارب بین‌نسلی، بی‌اعتمادی، منفعل‌بودن بانوان نخبه در زمینه سیاسی و سایر موارد از مشکلات موجود بوده که در بیشتر مواقع به سبب عدم خودباوری زنان است.

فرجی ادامه داد: ترس از رد صلاحیت شدن بانوان موضوع مهمی است که به سبب تبعات اجتماعی، زنان مشارکت کمتری برای شرکت در انتخابات دارند و این چالشی است که راهکار آن حضور آگاهانه زنان در نهادهای مدنی است.

وی ادامه داد: نهادهای مدنی بسترساز و فراهم‌کننده مقدمات مشارکت سیاسی زنان در جامعه هستند.

سرپرست دفتر سیاسی انتخابات و تقسیمات کشوری استانداری مرکزی هم در این جلسه با اشاره به حضور فعال زنان در جامعه گفت: زنان موفق بسیاری در زمینه‌های مختلف دانش، هنر، ورزش و سایر موارد داریم، موانع ذهنی و اجتماعی در این زمینه‌ها برداشته شده اما در زمینه موانع سیاسی باید بیشتر کار شود.

افزایش 200 درصدی حضور زنان در زمینه انتخاب‌شوندگان انتخابات شوراها در دوره قبل

عطیه صالحی افزود: در زمینه سیاسی و انتخابات فضا خیلی بازتر شده به طوری که در دوره قبل انتخابات شوراها، شاهد افزایش بیش از 200 درصدی حضور زنان در زمینه انتخاب‌شوندگان بودیم.

وی ادامه داد: استقبال گسترده در زمینه انتخابات مجلس شورای اسلامی از سوی زنان انجام شد که در دوره‌های قبل این استقبال کم‌رنگ بود، باید در زمینه تایید صلاحیت‌ها بیشتر قدم برداریم تا حساسیت‌های بی‌جا درباره زنان کاهش یابد.

عرصه را برای حضور پررنگ زنان بیشتر کنیم

سرپرست دفتر سیاسی انتخابات و تقسیمات کشوری استان مرکزی تصریح کرد: عرصه را برای حضور پررنگ زنان بیشتر کنیم که سبب افزایش امید در بین زنان می‌شود.

صالحی بیان کرد: از سوی وزیر کشور اقدام خوبی شده به طوری که حق السهمی را برای پست‌ها و مناصب مدیریتی زنان قرار دادند که زنان باید براساس توانایی خود فعالیت داشته باشند که این کار می‌تواند جایگاهی را برای زنان ترسیم کند تا زنان در پست‌های مدیریتی بتوانند توانمندی‌های خود را نشان دهند.

زنان در سطوح بالای سیاسی و قانون‌گذاری حضور کم‌رنگی دارند

وی اضافه کرد: یکی از خلاهای موجود در جامعه این است که زنان در سطوح بالای سیاسی و قانون‌گذاری حضور کم‌رنگی دارند، 50 درصد جامعه را زنان تشکیل داده‌اند اما در زمینه قانون‌گذاری حضور کمتری دارند.

انتهای پیام/ ع

نظر شما