شناسهٔ خبر: 34081290 - سرویس استانی
نسخه قابل چاپ منبع: مهر | لینک خبر

در اولین همایش سراسری دهیاران کردستان مطرح شد؛

رسیدن به توسعه باتعامل ممکن است/توجه به مسائل اجتماعی در اولویت

سنندج- اولین همایش سراسری دهیاران استان کردستان به مناسبت روز دهیار با ۹ روز تأخیر با حضور مدیران و مسئولان استانی و تعدادی از دهیاران در سالن پیامبر اعظم در ساختمان استانداری برگزار شد.

صاحب‌خبر -

به گزارش خبرنگار مهر، در ابتدای جلسه دهیار دلیر نوری به نمایندگی از دهیاران استان کردستان از حضور نداشتن استاندار در این همایش انتقاد کرد و ادامه داد: کسی نمی‌تواند نقش پررنگ دهیاران در توسعه روستاها را انکار کند از این رو انتظار می‌رود آن را به عنوان هماهنگ کننده برنامه دستگاه‌های اجرایی به رسمیت بشناسند.

وی با اشاره به اینکه موفق ترین طرح‌ها در مناطقی به سرانجام رسیده است که تعامل مسئولان و دهیاران وجود داشته است گفت: با توجه به اینکه دهیاران نسبت به مشکلات روستا آشنا هستند، انتظار می‌رود دستگاه‌های اجرایی در برنامه‌های خود با آنان مشورت کرده و نقطه نظرات آنان را در مطالعات و اجراهای خود در نظر بگیرند.

نوری یادآور شد: به گواه کارشناسان امر، معضلات حاشیه نشینی و تحقق رونق تولید از چالش‌های جامعه امروزی است که می‌توان با توجه به روستاها و وضعیت معیشت و اشتغال آن مشکلات این ۲ بخش را مرتفع کرد.

دهیار روستای دره ناخی بخش مرکزی سروآباد اضافه کرد: متمرکز شدن منابع دهیاری‌ها، بازنگری طرح هادی روستاها، تدوین برنامه اجرایی دهیاری‌ها، تضمین امنیت شغلی دهیاران و بازنگری در عزل دهیاران از دیگر بخش‌های حمایتی از این نهاد محلی است.

وی شاه کلید موفقیت دهیاری‌ها را هماهنگی و مشارکت دهیار با شورای اسلامی روستا دانست و افزود: انتظار می‌رود این دو نهاد با وحدت رویه، در بخش‌های بوم گردی، تولید انرژی برق با پنل‌های خورشیدی، تأسیس تعاونی‌ها و کارگاه‌های تولیدی به سمت درآمد زایی حرکت کنند.

دهیاران باید به مسائل اجتماعی توجه کنند

منوچهر عثمان پور، بخشدار مرکزی سنندج نیز به نمایندگی از بخشداران استان در این همایش گفت: بخشداران بازوی اجرایی شوراهای اسلامی و دستگاه‌های اجرایی در پیشبرد برنامه‌ها هستند.

وی افزود: کنترل مهاجرت، حمایت از حضور بخش خصوصی در سرمایه گذاری ها، تقویت کننده توسعه اجتماعی روستایی، جلوگیری از ساخت و ساز غیر مجاز و حفاظت بافت با ارزش روستایی از جمله مواردی لازم است که دهیاران باید آنها را پیگیری کنند.

بخشدار مرکزی سنندج اضافه کرد: حمایت‌های قضائی و انتظامی از دهیاران در جلوگیری ساخت سازهای غیر مجاز و پیگیری تشکیل تشکل‌های جوانان ۱۵ تا ۳۰ سال برای جلوگیری از تخریب اراضی ملی و فعال شدن نگهبانان شب روستا از دیگر مواردی است که می‌توان از دهیاران در اجرای برنامه‌های دولت و نظام حمایت کرد.

عثمان پور در خصوص حمایت‌های دولت از دهیاران اظهار داشت: امسال ۳۷ درصد به حقوق دهیاران اضافه شده و طرح استخدام آنان در مجلس شورای اسلامی در حال بررسی است.

نهادینه کردن تخصص در مدیریت

منوچهرشریف پور، مدیرکل امور روستاها و شوراهای اسلامی استانداری کردستان نیز در این همایش اظهار داشت: دهیار تجلی و الگوی مدیریت محلی در کشور است و باید تخصص گرایی در مدیریت آن نهادینه شود بطوریکه برخی نهادها به نمایندگی از سایر دستگاه‌های اجرایی زیر نظر دهیاری‌ها ایجاد شود.

وی ادامه داد: تلاش برای توسعه سیما و منظر، زیرساخت‌ها و خدمات و پیشرفت اقتصادی در روستاها تنها بخشی از تلاش‌های بیش از یک هزار و ۲۰۰ دهیار در کردستان است.

مدیرکل امور روستاها و شوراهای اسلامی استانداری کردستان اضافه کرد: توسعه اجتماعی فرهنگی و اقتصادی لازمه مدیریت نوین روستایی در کردستان بوده تا روستاها همانند گذشته نه چندان دور مظهر زندگی و بالندگی باشند.

آمادگی راه و شهرسازی برای توسعه روستاها در کردستان

محمدصدیق ثابتی، مدیرکل راه و شهرسازی کردستان هم در ادامه این همایش اظهار کرد: در شرایط فعلی کشورکه با محدودیت منابع رو به رو هستیم باید توسعه را ایجاد کنیم تا از منابع محدود بیشترین استفاده را ببریم.

وی افزود: جایگاه دهیاران بسیار مهم است و ما نیز به دهیاران به چشم تسهیل‌گران می‌نگریم.

مدیرکل راه و شهرسازی کردستان یادآور شد: دهیاران به عنوان رابطین بین مردم روستاها و مسؤولان باید مشکلات کشور را به روستاها انعکاس دهند.

ثابتی در پایان سخنان خود از آمادگی کامل راه و شهرسازی برای کمک به دهیاران در راستای توسعه روستاهای خبر داد.

نظر شما