شناسهٔ خبر: 33444165 - سرویس علمی-فناوری
نسخه قابل چاپ منبع: باشگاه خبرنگاران جوان | لینک خبر

بیمارانی که همیشه گرسنه اند!

یکی از آرزو‌های بزرگ بسیاری از افراد این است که اشتها نداشته باشند یا احساس گرسنگی نکنند، اما بیماران مبتلا به پی کی یو آرزو دارند تنها یک ثانیه احساس گرسنگی نکنند.

صاحب‌خبر -

به گزارش گروه وبگردی باشگاه خبرنگاران جوان،  اگرچه برای بسیاری از افراد کاهش اشتها یک اصل مهم است، اما جالب است بدانید برخی از افراد به علت یک بیماری نادر تقریبا همواره احساس گرسنگی دارند.

شاید اگر سریال زی زی گولو را دیده باشید یکی از قسمت‌ها را به یاد دارید که مهمانانی سرزده به خانه مادرخانمی و پدرخانمی می‌آیند و آن‌ها با کمک نیرو‌های زی زی گولو با غذا‌های خیالی متعدد از بیماران پذیرایی می‌کنند. اما چون غا‌ها خیالی هستند مهمانان اصلا سیر نمی‌شوند. این ماجرا در واقعیت برای کودکان مبتلا به پی کیو مصداق دارد.

بیشتربخوانید: آغاز غربالگری بیماری پی کی یو (فنیل کتونوری)

این بیماری نادر که اغلب ریشه ژنتیکی دارد باعث می‌شود افراد مرتب احساس گرسنگی کنند. متاسفانه عدم تشخیص به موقع این بیماری عوارضی جدی برای وضعیت مغز کودک دارد و در صورت بی توجهی کودک را به سمت عقب ماندگی سوق می‌دهد. درواقع این کودکان تا بزرگسالی و سپس تا پایان عمر باید از یک رژیم غذایی مشخص تبعیت کنند.

متاسفانه تشخیص این بیماری در بدو تولد دشوار است، چون کودک فاقد علامت خاصی است، اما به مرور زمان علامت‌ها خود را نشان می‌دهند. از علائم ظاهری تا کاهش سطح هشیاری از مهمترین مواردی است که والدین باید جدی گرفته و به سرعت به پزشک مراجعه کنند. حتی در صورت تشخیص به موقع این بیماری، افراد مبتلا باید تا پایان عمر از یک رژیم غذایی بسیار محدود تبعیت کنند که شامل نوع خاصی از پودر نان، ماکارونی، همبرگر و برخی از انواع خاص لبنیات می‌شود؛ بنابراین طبیعی است که این افراد به ویژه در سنین پایین‌تر ولع خاصی برای مصرف خوراکی‌های ممنوعه داشته باشند و نسبت به مصرف دارو‌های ضروری خود بی رغبت باشند. شاید باور کردنی نباشد، اما به ازای هر یک ماه تاخیر در درمان نوزادان ۴ امتیاز از هوشبهر کودکان کاهش خواهد یافت و این یک فاجعه بزرگ است. شاید برایتان سوال باشد علت بروز این بیماری چیست. همانطور که اشاره شد این بیماری ناشی از ژن‌های معیوب است و متاسفانه اغلب موارد پی کی یو بین فرزندان زوج‌هایی که ازدواج فامیلی داشته اند مشاهده می‌شود.

منبع: انتخاب

انتهای پیام/

بیماران «پی کی یو» همیشه گرسنه اند 

نظر شما