شناسهٔ خبر: 33442942 - سرویس استانی
نسخه قابل چاپ منبع: خبرگزاری صدا و سیما | لینک خبر

آغاز رقابت داوطلبان آزمون کارشناسی ارشد دانشگاهها

بیش از 27 هزار شرکت کننده در استان مازندران در 4 حوزه امتحانی ساری، بابل، بابلسر و چالوس،امروز و فردا با دیگر شرکت کنندگان رقابت می کنند.

صاحب‌خبر -

آغاز رقابت داوطلبان آزمون کارشناسی ارشد دانشگاهها

به گزارش خبرگزاری صداوسیما مرکز مازندران، این آزمون برای پذیرش دانشجو در همه دانشگاه‌های دولتی، غیر دولتی، مؤسسات آموزش عالی غیر انتفاعی، دانشگاه پیام نور و دانشگاه آزاد اسلامی طی امروز و فردا  در ۷۷ شهرستان و ۱۶۲ حوزه امتحانی سراسر کشور برگزار می‌شود.

۶۱۴ هزار و ۸۸۳ داوطلب برای شرکت در این آزمون نام نویسی کردند که از این تعداد ۳۰۸ هزار و ۵۴ نفر زن و ۳۰۶ هزار و ۸۲۹ نفر مرد هستند. آمار داوطلبان این آزمون در مقایسه با پارسال ۱۲۱ هزار و ۵۰۲ نفر کاهش داشته است.

در آزمون امسال ۴۰ هزار و ۶۶۹ داوطلب علاوه بر انتخاب کد رشته امتحانی اول، علاقه مندی خودشان را برای شرکت در کد رشته امتحانی دوم نیز اعلام کرده اند.

آزمون کارشناسی ارشد در ۶ گروه آزمایشی و ۱۳۱ کدرشته امتحانی برگزار می‌شود که در گروه علوم انسانی ۳۸۵ هزار و ۶۴۰ داوطلب، در گروه علوم پایه ۳۳ هزار و ۶۷۸ داوطلب، در گروه فنی و مهندسی ۱۳۰ هزار و ۴۰۶ داوطلب، در گروه کشاورزی و منابع طبیعی ۱۷ هزار و ۸۵۱ داوطلب، در گروه هنر ۴۵ هزار و ۹۱۳ داوطلب و در گروه دامپزشکی هزار و ۳۹۵ داوطلب نام نویسی کردند.

به گزارش دانشگاه مازندران؛ از  27 هزار و 246 شرکت کننده در استان مازندران  13 هزار و 903 زن و 13 هزار و 343 مرد در 4 حوزه امتحانی ساری، بابل،بابلسر، و چالوس صبح و عصر امروز و صبح فردا با دیگر شرکت کنندگان رقابت می کنند.

همزمان با این آزمون، مرحله نخست بیست و چهارمین المپیاد علمی دانشجویی نیز برگزار می‌شود.

نتایج اولیه این آزمون به صورت کارنامه تنظیم و ۱۵ تیر منتشر خواهد شد و پس از اعلام نتایج اولیه، داوطلبان باید برای انتخاب رشته‌های تحصیلی اقدام کنند.

نظر شما