شناسهٔ خبر: 33430453 - سرویس بین‌الملل
نسخه قابل چاپ منبع: پارسینه | لینک خبر

رویترز به نقل از منابع آگاه ایرانی:

ایران از «آبه» می‌خواهد برای کاهش تحریم‌های نفتی میانجی شود

خبرگزاری رویترز به نقل از دو مقام ایرانی که نامی از آن‌ها نیاورده است، مدعی شد که ایران از نخست وزیر ژاپن برای میانجیگری جهت کاهش تحریم‌های نفتی اعمال شده توسط آمریکا درخواست خواهد کرد.

صاحب‌خبر -
ایران از «آبه» می‌خواهد برای کاهش تحریم‌های نفتی میانجی شود
 
به گزارش خبرنگار «پارسینه»، خبرگزاری رویترز به نقل از یک مقام ایرانی مدعی شد که ایران قصد دارد از ژاپن بخواهد برای میانجی گری میان تهران و واشنگتن جهت کاهش تحریم‌های نفتی میانجی گری کند.آبه شینزو، نخست وزیر ژاپن، بلندپایه‌ترین مقام این کشور است که از زمان پیروزی انقلاب اسلامی و در پی بالا گرفتن تنش‌ها میان ایران و آمریکا به تهران سفر می‌کند.

رویترز به نقل از منبع ایرانی خود نوشت: «ژاپن می‌تواند به کاهش تنش‌های جاری میان ایران و آمریکا کمک کند... به عنوان حرکتی از روی حسن نیست، آمریکا باید تحریم‌های نفتی ناعادلانه را یا لغو کند، یا معافیت‌ها را تمدید کند یا تعلیق کند.»

یک مقام دولتی دیگر هم به رویترز گفته است که «آقای آبه می‌تواند برای تسهیل این موضوع یک میانجی بزرگ باشد.»
 

آبه: ژاپن تمایل دارد در حد توان خود نقشی را ایفا کند

 
«آبه شینزو» نخست‌وزیر ژاپن امروز (چهارشنبه) برای یک دیدار دو روزه عازم تهران شد و قبل از ترک کشورش تصریح کرد که خواستار مذاکرات منصفانه و صمیمانه با مقامات ایرانی برای تأمین امنیت ثبات غرب آسیا است.

بنا به گزارش خبرگزاری «کیودو» ژاپن، آبه در جمع خبرنگاران در فرودگاه «هایندا» قبل از عزیمت به تهران گفت: «نگرانی‌هایی درباره افزایش تنش‌ها در خاورمیانه وجود دارد. در حالیکه اوضاع، توجهات جامعه بین‌الملل را برای صلح و ثبات در منطقه جلب کرده است، ژاپن تمایل دارد تا در حد توان، نقشی را ایفا کند».

وی ادامه داد: «تمایل دارم به منظور کاهش تنش‌ها، تبادل نظر صریحی (با مقامات ایرانی) داشته باشم».چهارشنبه ۲۲ خرداد ماه «حسن روحانی» رئیس جمهوری اسلامی ایران میزبان «آبه شینزو» در تهران است و نخست‌وزیر ژاپن همچنین قرار است صبح پنجشنبه با رهبر معظم انقلاب اسلامی دیدار کند.

نظر شما