شناسهٔ خبر: 33429589 - سرویس سیاسی
نسخه قابل چاپ منبع: وزارت کشور | لینک خبر

نجار در جمع فرمانداران جدید الانتصاب:

شهر ایمن با مردمانی باورپذیر در سایه توجه فرماندار به مديريت بحران/ هر اتفاق ناگواری را می توان با کمک مردم و هم افزایی دستگاه ها مدیریت کرد

رئیس سازمان مدیریت بحران کشور گفت: اگر فرماندار توجه به مديريت بحران داشته باشد در مسیر ماموريت با کاهش اثرات مخاطرات بلایای طبیعی مواجه خواهد شد و درکنار سایر مسئوليت ها و ماموریت ها، یک شهر ایمن با مردمانی باورپذیر در امر مخاطرات طبيعی را خواهيم داشت که هر اتفاق ناگواری را می توان با کمک و هم افزایی آنها مدیریت کرد.

صاحب‌خبر -
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت کشور به نقل از سازمان مدیریت بحران کشور، اسماعیل نجار معاون وزیر و رئیس سازمان مدیریت بحران کشور صبح امروز در جمع فرمانداران جدید الانتصاب در ساختمان مرکزی وزارت کشور اظهار داشت: فرمانداران بعنوان رئيس شورای هماهنگی مدیریت بحران شهرستان باید جلسات شورای هماهنگی را بطور مستمر برگزار نماید، تا درجریان امور قرار گيرد.
نجار یكی از مباحث مغفول مدیریت بحران را بحث آمایش سرزمين دانست و گفت: ظرفيتها در کجاست؟ این ظرفيت ها چيست؟ به نظرم يک فرماندار جز اولین كارها در اولین روزهاي آغاز فعالیتش اين است كه نقاط ضعف و قوت شهرستانش را احصا كند، آخرين آمار را داشته باشد، ظرفیت هاي انساني و مکاني شهرستان محل خدمتش را بداند.
رئیس سازمان مدیریت بحران کشور افزود: در رابطه با مخاطرات حوزه تحت مسئولیت هم باید مطالعات انجام شود از پهنه گسل ها گرفته تا مبادی سيل و هرچيز دیگر که جز مخاطرات طبيعی به حساب می آید. يک فرماندار بايد مخاطرات حوزه ماموريتش را بشناسد و بتواند به عنوان رئیس شوراي هماهنگي مديريت بحران شهرستان انجام وظیفه كند. در اين بخش فرمانداري موفق است كه اگر سطح حادثه در حد شهرستان بود به استان كشیده نشود.
معاون وزیر کشور تصریح کرد: استانداري موفق خواهد بود كه اگر سطح حادثه استاني است، آن را ملي نکند. ممکن است در يک زمان در 10 نقطه كشور حادثه داشته باشیم يکي محلي است، يکي شهرستاني، يکي استاني، يکي منطقه اي و يکي ملي ممکن است در همان زمان دو حادثه ملي رخ دهد. نمي شود همه كشور را ما درگیر كنیم براي يک منطقه، لذا معتقدیم فرماندار باید خوب مخاطرات را بشناسد و پيامدهای آن را بداند و بتواند مدیریت صحيح داشته باشد از ابزار، تجهيزات، امكانات و نيروی انسانی آن منطقه اعم از دولتی، نيروهای مسلح و بخش خصوصی درست استفاده کنند. هماهنگی لازم را داشته باشد تا مردم کمترین آسيب را ببينند باید اساس کارش بر پيشگيری باشد یعنی این نيست که فرماندار بنشيند یک روزی حادثه ای رخ دهد تا آن را مدیریت کند. کار بسيار سخت خواهد بود، فرماندار باید درست ساختن ، در مسيل نبودن ساخت و ساز ها و دهها موضوع دیگر را مورد توجه قرار دهد، خيلی ها هم باید دست به دست هم بدهند برای کاهش ميزان خسارت. یكی از آن حلقه های زنجير، فرماندار است که می تواند بعنوان فرمانده ميدان تاثير گذار باشد.
نجار در ادامه به اهمیت آمادگی در برابر حوادث طبیعی اشاره کرد و گفت: فرماندار باید فرد جامع الاطراف باشد ارتباط تنگاتنگ با مردم و نخبگان، معتمدین و موثرین جامعه داشته باشد، فردی رسانه ای باشد، خواسته های مردم را بشنود، به مشكلاتشان وقوف کامل داشته باشد و از طرفی اقدامات صورت گرفته همراه با تنگناها را از طرق مختلف منجمله رسانه ها با مردم درميان بگذارد و به مسائل آگاهی لازم را داشته باشد.
دبیر شورای عالی مدیریت بحران کشور تاکید کرد: فرماندار موظف است بر اساس قوانين و حسب شرح وظایفش تمام تجهيزات و نيروی انسانی را به خدمت بگيرد. حتی بر اساس سياست های ابلاغی مقام معظم رهبری که منجر به قانون تشكيل سازمان مدیریت بحران شد تاکيد بر استفاده از تمام ابزارها و تجهيزات نيروهای مسلح شده، البته به شكلی که به امنيت منطقه لطمه وارد نشود، باید از ظرفيت موجود و از ظرفيت مردم در پيش بينی، پيشگيری استفاده شود و تمام تلاش ها در راستای مدیریت بحران جزء وظایف فرمانداران است و باید مورد توجه ویژه قرار گيرد، خصوصاً در حوزه پيش بينی و پيشگيری که کاهش تلفات و هزینه ها را بدنبال دارد.
 

نظر شما