شناسهٔ خبر: 33095986 - سرویس ورزشی
نسخه قابل چاپ منبع: جوان | لینک خبر

تاج: ویلموتس مربی پروازی نیست

فوتبال ایران هفته‌ای متفاوت و هیجان‌انگیز را در پیش دارد. هفته‌ای با اتفاقات جالب توجه که البته باید خیلی پیش‌تر‌ها رخ می‌داد. پروسه چهار ماهه انتخاب سرمربی تیم ملی فوتبال ایران بعد از پایان همکاری هشت ساله با کی‌روش سرانجام در نخستین روز خردادماه به سرانجام رسید تا طبق صحبت‌های رئیس فدراسیون بتوان از ویلموتس بلژیکی به عنوان پانزدهمین مربی خارجی تیم ملی نام برد. مربی‌ای که این هفته وارد تهران می‌شود تا علاوه بر برگزاری جلسه معارفه، سکان هدایت تیم ملی ایران را در سه سال آینده (بعد از جام جهانی قطر) در دست بگیرد، حضوری سه ساله با دستمزد ۳ /۱ میلیون یورویی!

صاحب‌خبر -
سرویس ورزشی جوان آنلاین: جانشین کی‌روش اواسط هفته جاری برای عقد نهایی قرارداد و به دست گرفتن سکان هدایت تیم ملی فوتبال به ایران می‌آید. بعد از حضور دو روزه برای مذاکره و بازدید از امکانات فوتبال ایران، بازگشت ویلموتس به کشورش و سفر تاج به بلژیک برای گرفتن امضای نهایی انتقاد‌های زیادی را به دنبال داشت که اگرچه فدراسیون سعی در توجیه آن و انکارش داشت، اما نتوانست از میزان انتقاد‌ها بکاهد شاید، چون بعد از درگیری‌های کی‌روش با فوتبال ایران، چشم همه از باج دادن‌های بی‌مورد در عقد قرارداد‌های خارجی ترسیده بود. با وجود این طبق گفته‌های تاج سفر به بلژیک برای عقد قرارداد نبوده است: «دو جلسه مهم با ویلموتس در سفارت ایران در بلژیک داشتیم که این نشست‌ها در واقع پیرامون امضای قرارداد با سرمربی تیم ملی نبود، چراکه قرارداد با سرمربی را می‌توان در داخل کشور منعقد کرد. بحث پیرامون موانع پیش‌بینی شده در قرارداد و مشکلات پیش‌رو از جمله انتقال پول سرمربی و چگونگی پرداخت و انتقال حقوق و دستمزد بود. در واقع به دلیل شرایط خاص کشور به بلژیک رفتیم تا شرایط انتقال پول و نحوه اقامت این مربی بلژیکی در کشور ایران را بررسی کنیم.»

جلسه معارفه
آنگونه که تاج بعد بازگشت از بلژیک و پس از پایان نشست مجمع سالانه هیئت فوتبال چهارمحال و بختیاری در جمع خبرنگاران وعده می‌دهد، سرمربی جدید تیم ملی چهارم یا پنجم خرداد برای پس دادن بازدید تاج و ادامه مذاکرات و سپس زدن امضای نهایی پای قرارداد با تیم ملی به ایران می‌آید و قرار است دوشنبه یا سه‌شنبه هفته جاری جلسه معارفه او با بازیکنان تیم ملی برگزار شود. این نشان می‌دهد توافقات نهایی با جایگزین کی‌روش انجام شده، هرچند که رئیس فدراسیون فوتبال هنوز هم به‌طور قطعی صحبت نمی‌کند و می‌گوید که ویلموتس را تقریباً باید سرمربی تیم ملی دانست، شاید، چون مسائل مالی همچنان مهم‌ترین بحث در این زمینه است: «تن‌ها مباحث مالی می‌ماند که تأمین همه آن به دست فدراسیون نیست، مبلغ قرارداد مشخص است، اما برای هر دو طرف قابل انتشار نیست و این در قرارداد ذکر شده است.»

قرارداد مبهم
عمده نگرانی‌ها، اما در خصوص نحوه عقد قرارداد با ویلموتس است. قراردادی که فدراسیون در خصوص بند‌های آن توضیحی نمی‌دهد. نگرانی که تاج سعی دارد با گفتن این مسئله که بند‌های قرارداد ویلموتس چند برابر قرارداد کی‌روش است، آن را برطرف کند: «در قرارداد ویلموتس همه چیز روشن است و بند‌های قرارداد او دو یا سه برابر قرارداد سرمربی پیشین است. کی‌روش در این اواخر حدود ۱۱ دستیار خارجی داشت، اما برای ویلموتس حدود دو یا سه دستیار کاهش یافته است. ضمن اینکه سفر‌ها نیز براساس نظر فدراسیون انجام می‌شود و ویلموتس مربی پروازی نیست و خودش هم‌چنین پیشنهادی ندارد.»

دستیاران و هیئت همراه
یکی از مهم‌ترین مسائل در خصوص مربی خارجی بحث دستیاران او است و صدالبته استفاده از گزینه داخلی در کنار نفرات کادر فنی که فدراسیون پیشتر گفته بود در این خصوص صحبت‌های مثبتی انجام شده است. با وجود این، هیچ‌یک از سایت‌های خارجی اشاره‌ای به دستیار ایرانی در کنار ویلموتس نکردند. سایت فرانسوی‌زبان dhnet می‌نویسد: «سرمربی اسبق شیاطین سرخ بلژیک در راه رساندن ایران به جام جهانی قطر تنها نخواهد بود و براساس گزارش منابع ما، او تیم همراه خود را متشکل از مانو فررا اسپانیایی (که از سال ۲۰۱۴ به عنوان مربی در تیم جوانان باشگاه خنت بلژیک فعالیت می‌کند) و هرمان دلونتشیر که پیش‌تر با سمت آنالیزور ویدئویی در تیم ملی بلژیک با ویلموتس همکاری داشته را با خود به تهران می‌برد.» خبری که البته هت‌لاتسه نیوز که جزو نشریات پرتیراژ و کاملاً معتبر بلژیکی‌هاست نیز به آن اشاره دارد: «ویلموتس که در تهران قراردادش را امضا نکرده بود بعد از حضور رئیس فدراسیون ایران در بلژیک قراردادی یک‌ساله به مبلغ ۳/۱ میلیون یورویی بست و قرار است به‌زودی با دو دستیارش در اردوی تیم ملی فوتبال ایران حاضر شود.» DH، یکی دیگر از رسانه‌های بلژیکی نیز بعد از درج امضای قرارداد ویلموتس نوشت: «یک گروه دستیار بلژیکی که رأس آن مانو فرر‌است و همچنین هرمان دو لانتشیر که پیشتر ویدئوآنالیزور تیم ملی بلژیک و دستیار ویلموتس بوده، سرمربی را در ایران همراهی خواهند کرد.»

نظر شما