شناسهٔ خبر: 33073004 - سرویس بین‌الملل
نسخه قابل چاپ منبع: ایرنا | لینک خبر

دانشگاه «جامعه المصطفی» انتخاب جوانان افغان است

كابل-ایرنا- چهل سال جنگ، دفاع در برابر تجاوز خارجی و تحمل كشمكش های داخلی، نه تنها مادران این دیار را سیاه پوش كرد، بلكه زیر ساخت های این كشور را نیز، به نابودی كشاند و در این تخریب گسترده، آموزش عالی هم بی نصیب نماند.

صاحب‌خبر -
ملت افغانستان طی سال های اخیر، تلاش دارد تا در سایه امنیت نسبی، شكوه فرهنگ و ارزش های ملی خود را بازسازی كند و در این راه دشوار، چشم به مساعدت همسایگان همزبان خود دارد.
نسل جوان افغانستان، شیفته زبان مادری و شكوه فرهنگ و تمدن پارسی، بیش از هر كشوری، از نهادهای علمی و فرهنگی جمهوری اسلامی ایران انتظار دارند تا در برداشتن قدمهای بزرگ برای تعالی جامعه افغان به یاری شان بشتابند.
این اشتیاق روز افزون، موجب شد تا نهادهایی چون دانشگاههای «جامعه المصطفی»، آ«زاد اسلامی» و «پیام نور»، در اقبال روزافزون جوانان افغان، در كمترین زمان ممكن، به شكوفایی و توسعه دست یابند.
در همین پیوند ، با دكتر مجید عبادی گفت و گویی داشتیم . او رییس دانشگاه جامعه المصطفی شعبه كابل است . دانشگاهی كه از سال 1390 نمایندگی خود را در پایتخت افغانستان ایجاد كرد و در كمترین زمان ممكن، شاهد روند تصاعدی جذب دانشجو در مقاطع كارشناسی و كارشناسی ارشد بود.
رییس جامعه المصطفی در كابل رمز موفقیت این دانشگاه را برنامه ریزی بر اساس نیازها و اولویت های جوانان و جامعه افغان دانست. موضوعی كه شماری از دانشجویان این دانشگاه نیز بر آن صحه گذاشتند.
عبادی سقفی برای روند رو به رشد این دانشگاه قائل نیست، اما تاكید دارد كه نظام آموزشی كشور میزبان، اجازه افزایش رشته برای دانشگاههای خصوصی را محدود كرده است.
با همه این موانع، او به گرفتن مجوز برای افزایش شمار دانشجویان در مقطع كارشناسی ارشد امیدوار است.
رییس دانشگاه جامعه المصطفی در پاسخ به پرسش ایرنا در خصوص ایجاد مقطع دكتری گفت: وزارت آموزش عالی افغانستان برای دانشگاه های خصوصی، اجازه فعالیت در این مقطع را محدود كرده است.
اما این محدودیت،عبادی را از تكاپو بازنداشت. جامعه المصطفی با ایجاد شورای بورس ، متقاضیان تحصیل در مقطع دكتری را به ایران اعزام می كند.
او می گوید: ما در گرگان ایران شعبه بزرگی برای برادران اهل سنت دایر كردیم كه دانشجویان پس از اخذ آزمون برای طی دوره دكتری به آن شهر رهسپار می شوند.
رئیس جامعه المصطفی اظهار داشت: نزدیك به دوهزار دانشجو طی هشت سال گذشته از این دانشگاه فارغ التحصیل شده اند كه اكثریت آنها در مشاغل مرتبط ، مشغول به كار هستند.
حضور دانشجویان زن در این دانشگاه از دیگر موارد گفت و گو با عبادی بود.
وی اظهار داشت: شمار زیادی از دخترانی كه از طرف خانواده اجازه ادامه تحصیل در دانشگاه را نداشتند، به دلیل تفكیك كلاس ها میان آقایان و خانم ها، به این دانشگاه مراجعه می كنند.
به باور عبادی، عطش آموزش درمیان زنان افغانستان، بیشتر از مردان است زیرا اكثر مردها مدرك را برای افزایش حقوق می خواهند اما زنان برای دانش افزایی درس می خوانند.
برپایی دوره های كوتاه مدت كارگاهی در ایران، از دیگر برنامه های این دانشگاه برای دانشجویان در فصل زمستان است.
عبادی در این باره می گوید: نخست از دانشجویان مصاحبه گرفته می شود و براساس نیاز سنجی افراد برای دوره های 20 تا 30 روزه به ایران اعزام می شوند.
برگزاری برنامه های فرهنگی و آئینی در كنار فعالیت های آموزشی از دانشگاه جامعه المصطفی یك برند منحصر بفرد ساخته است.
آساق*291* 1518

نظر شما