شناسهٔ خبر: 33064421 - سرویس اقتصادی
نسخه قابل چاپ منبع: خبرگزاری صدا و سیما | لینک خبر

رئیس کل گمرک ایران تشریح کرد؛

آخرین وضعیت ترخیص کالا‌های اساسی از گمرک

از زمانی که بخش خصوصی با ارز نیمایی کالا وارد می‌کند وضعیت کالا‌ها همانند گوشت در بازار عادی شده و دیگر مشکل خاصی در این بخش وجود ندارد

صاحب‌خبر -

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما از گمرک؛ مهدی میراشرفی افزود: همیشه میزان بالایی کالا در اماکن غیرگمرکی یا گمرکی کشور وجود دارد، اما در حال حاضر شرایط به گونه‌ای است کالای وارد شده پس از اظهار اسناد، ترخیص و کالایی جایگزین آن می‌شود.

میانگین ترخیص کالا‌های اساسی ۲ روز است
وی با بیان اینکه هیچ کالایی در گمرک وجود ندارد که ترخیص آن طولانی شده باشد، ادامه داد: میانگین ترخیص کالا‌های اساسی که عمدتا کالا‌هایی یکنواخت هستند از زمان اظهار تا آغاز فرآیند شروع خروج، بین یک تا ۲ روز است و تنها کالا‌هایی که ثبت سفارش آن صورت نگرفته عملیات ترخیص آن آغاز نمی‌شود و سامانه اجازه اظهار به آن نمی‌دهد.
میراشرفی گفت: ​زمانی که این همه سخت گیری توسط سازمان‌های متعدد و متکثر از بنادر، مناطق ویژه، گمرک و سایر نهاد‌های نظارتی وجود دارد آیا شخصی می‌تواند از این همه مانع عبور کرده و کانتینری کالا وارد کند؟
رئیس کل گمرک ایران با بیان اینکه مناطق آزاد و مناطق ویژه خارج از قلمروی گمرکی هستند، تاکید کرد: این بدان معناست که هر کالایی می‌تواند وارد آن شود حتی کالا‌هایی که از قلمرو کشور ترانزیت می‌شوند به این اماکن وارد می‌شود و نیازی به ثبت سفارش ندارند.
برنج کالایی فصلی است و صرفه قاچاق ندارد
وی درباره انتشار برخی اخبار مبنی بر قاچاق کانتینری برخی کالا‌ها به داخل و یا خارج از کشور، افزود: زمانی که این همه سخت گیری توسط سازمان‌های متعدد و متکثر از بنادر، مناطق ویژه، گمرک و سایر نهاد‌های نظارتی وجود دارد آیا شخصی می‌تواند از این همه مانع عبور کرده و کانتینری کالا وارد کند در حالی که شاید سایر مجاری‌ها برای این اقدام راحت‌تر باشد؟
رئیس کل گمرک کشور با بیان اینکه برنج کالایی فصلی است که صرفه قاچاق ندارد، تصریح کرد: ایران سالانه به ورود حدود یک میلیون تن برنج نیاز دارد و همیشه برای واردات آن مشوق وجود داشته و انگیزه‌ای برای قاچاق آن وجود ندارد.

نظر شما