شناسهٔ خبر: 33045210 - سرویس بین‌الملل
نسخه قابل چاپ منبع: پارسینه | لینک خبر

هشدار سازمان ملل نسبت به تجزیه لیبی

نماینده ویژه سازمان ملل در امور لیبی نسبت به احتمال تجزیه این کشور با فراگیر شدن جنگ در طرابلس هشدار داد.

صاحب‌خبر -

غسان سلامه، نماینده ویژه سازمان ملل متحد در امور لیبی طی سخنانی در شورای امنیت، اظهار کرد: لیبی درگیر یک جنگ داخلی است که می‌تواند به تجزیه این کشور منجر شود.

وی افزود: جبران خسارات سال‌ها طول خواهد کشید و آن نیز در صورتی میسر است که جنگ اکنون تمام شود.

سلامه همچنین با اشاره به این که از ابتدای آغاز درگیری‌های در طرابلس و اطراف آن بیش از ۴۶۰ تن کشته شده‌اند، گفت: دو هزار و ۴۰۰ تن نیز زخمی، ۷۵ هزار تن آواره و ده هزار تن نیز به دلیل این جنگ محاصره شده‌اند.

او ضمن هشدار در مورد احتمال فراگیر شدن جنگ طرابلس در تمام لیبی و همچنین همسایگان این کشور در اطراف دریای مدیترانه، تصریح کرد: ژنرال خلیفه حفتر برای کنترل طرابلس نیروهای خود را از جنوب کشور به پایتخت کشانده است. این خطر وجود دارد که گروه‌های تروریستی داعش و القاعده خلأ قدرت در آن منطقه را پر کنند.

خلیفه حفتر، فرمانده نظامیان مستقر در شرق لیبی در تاریخ ۴ آوریل جاری از آغاز عملیات برای تصرف شهر طرابلس پایتخت این کشور خبر داد. این در حالی است که قرار بود کنفرانس گفت‌وگوی ملی در شهر غدامس در جنوب غرب این کشور طی ماه آوریل آغاز شود.

به گزارش آناتولی، فائز السراج، رئیس شورای ریاست‌جمهوری دولت وفاق ملی لیبی که توسط سازمان ملل به رسمیت شناخته شده، پس از تحرکات نظامی نیروهای ژنرال خلیفه حفتر به سوی طرابلس، حالت آماده‌باش اعلام کرد.

نظر شما