شناسهٔ خبر: 33042330 - سرویس فرهنگی
نسخه قابل چاپ منبع: بولتن‌نیوز | لینک خبر

آنچه در دهمین روز از مهم‌ترین رویداد دینی کشور گذشت؛

اهدای بن کارت نان صلواتی در نمایشگاه قرآن

دهمین روز از نمایشگاه قرآن کریم با اتفاقات جالب و تاثیرگذاری سپری شد که می توان به رونمایی از محصول جدید این نمایشگاه با نام سجاده سخنگو اشاره کرد.

صاحب‌خبر -

به گزارش بولتن نیوز، دهمین روز از بیست و هفتمین نمایشگاه بین المللی قرآن کریم با اتفاقات جالب و تاثیرگذاری سپری شد که می توان به رونمایی از محصول جدید این نمایشگاه با نام سجاده سخنگو اشاره کرد.

***سجاده سخنگو در نمایشگاه قرآن

یکی از محصولات جالب توجه بخش فروش نمایشگاه بیست و هفتم قرآن کریم سجاده سخنگو است.

این محصول که سال گذشته نیز در نمایشگاه قرآن حضور داشت، امسال با امکان جدیدتری راهی شبستان مصلای حضرت امام خمینی (ره) شده است.

مطالب این نرم افزار علاوه بر زبان فارسی، به زبان‌های ترکی، عربی و انگلیسی نیز ارائه می‌شود.

اهدای بن کارت نان صلواتی در نمایشگاه قرآان/سجاده سخنگو جدید‌ترین محصول دوره بیست هفتم
در سجاده سخنگو نماز‌های واجب و مستحبی، احکام نماز، شکیات و ویژگی‌های نماز و نمازگزار ارائه شده است.

محصول دیگری که در کنار سجاده سخنگو، قرار گرفته "تشک لالایی" است که شامل ۱ و نیم ساعت لالایی و ترانه‌های کودکانه است و به مادران این امکان را می‌دهد که در بستر نوزادان خود، لالایی‌های تعبیه شده را پخش کنند.

***هفت دلیل برای درک بهتر نمایشگاه قرآن

این روز‌ها بزرگ‌ترین رویداد قرآنی جمهوری اسلامی در مصلای بزرگ امام خمینی (ره) پذیرای روزه داران و علاقه‌مندانی که برای آشنایی هر چه بیشتر با دستاورد‌های قرآنی ایران اسلامی به این مکان مراجعه کرده‌اند، است.

اهدای بن کارت نان صلواتی در نمایشگاه قرآان/سجاده سخنگو جدید‌ترین محصول دوره بیست هفتم
شاید برای بسیاری این سوال مطرح باشد که چرا باید به بازدید از نمایشگاه قرآن رفت، نمایشگاهی که در ایام ماه مبارک رمضان برپا می‌شود چه امکانات و چه خدماتی برای مردم روزه دار دارد تا آن‌ها را در گرمای این روز‌های تهران به یکی از مرکزی‌ترین مناطق شهر بکشاند که از مهم ترین این گزینه ها می توان به «تفرجگاه معنوی،گذراندن ساعات طولانی روز‌های روزه‌داری، استفاده از خدمات بخش حجاب و عفاف، بخش هنر و نمایش ادوات و البسه قدیمی، استفاده از مشاوره‌های رایگان، بخش عترت، تعظیم شعائر دینی» اشاره کرد.

***ارائه گزارش کمیته تخصیص صندوق مشارکت در نمایشگاه قرآن

نشست تخصصی گزارش فعالیت کمیته تخصیص اعتبارات صندوق مشارکت توسعه فرهنگ قرآنی در نمایشگاه قرآن برگزار می‌شود.

به گزارش ستاد خبری بیست و هفتمین نمایشگاه بین‌المللی قرآن کریم، بر همین اساس این نشست روز سه‌شنبه 31 اردیبهشت‌ با حضور محمدرضا داودآبادی فراهانی، رئیس کمیته تخصیص اعتبار صندوق مشارکت توسعه قرآنی و در غرفه اتحادیه تشکل‌های قرآن و عترت کشور برگزار می‌شود.

اهدای بن کارت نان صلواتی در نمایشگاه قرآان/سجاده سخنگو جدید‌ترین محصول دوره بیست هفتم
این نشست از ساعت ۱۸ تا ۲۰ در ستون ۹۴، غرفه اتحادیه تشکل‌های قرآن و عترت کشور واقع در مصلی تهران برگزار می‌شود.

***جشن میلاد امام حسن مجتبی در غرفه بحرین برگزار شد

جشن میلاد امام حسن مجتبی علیه السلام در غرفه بحرین در بیست و هفتمین نمایشگاه بین المللی قرآن کریم در مصلای تهران برگزار شد.

به گزارش ستاد خبری بیست و هفتمین نمایشگاه بین المللی قرآن کریم، این جشن به همت اتحادیه دانشجویان بحرینی مقیم ایران، در بخش بین الملل نمایشگاه قرآن و با برنامه های شاد و بومی بحرینی ها به مناسبت میلاد امام حسن همراه بود.

اهدای بن کارت نان صلواتی در نمایشگاه قرآان/سجاده سخنگو جدید‌ترین محصول دوره بیست هفتم
قرائت قرآن کریم، سخنرانی، مولودی بحرینی، پذیرایی با غذاهای بومی بحرین از جمله «کسته» (کاسترد) و «مندی» و پذیرایی با شیرینی هایی چون «شعیریه» و «لقیمات» از جمله برنامه های آنها بود.

بحرینی ها در غرفه خود، کتاب های متعددی را به عرضه گذاشته بودند که بیشتر آن یا تألیف آیة الله شیخ عیسی قاسم مرجع دینی شیعیان بحرین بود و یا در مورد شخصیت و اندیشه های او بود، از جمله آنها عبارت است از:

1.اضواء علی الفکر السیاسی الاسلامی در دو جزء تألیف آية الله شیخ عیسی قاسم

2.المجتمع الراقی، أسسه و سماته و عوامله

3. الاسلامی دینی

4. العقائد

5.معرفة العقیدة

6.الاسلام قاعدة و منهج الحیاة

7.الزواج ولاسرة

8.الامام الخمینی و ثورته

9. الاسلام دیننا

10. الوضوء و الصلاة

11. إضاءات فکرية من خطابات آية الله قاسم

12. المنهج التفسیری عند الفقیه شیخ عیسی قاسم

13. آية الله قاسم رجل اصلاح و سلام

و... از جمله کتابهای عرضه شده در این غرفه بود.


***اهدای بن کارت نان صلواتی

در این دوره از نمایشگاه شاهد حضور موسسات خیریه برای جذب حمایت‌های مردم جهت اقدامات عام‌المنفعه هستیم.

کی از این موسسات که از ابتدای نمایشگاه بیست و هفتم غرفه خود را دایر کرده است، موسسه خیریه مهر گستراست که غرفه آن در منتهی‌الیه بخش فروش مستقر شده است در ایام برپایی نمایشگاه قرآن اقدام به جذب حمایت‌های خیرین نیکوکار کرده است.

این موسسه خیریه که زیر نظر پلیس امنیت اجتماعی فعالیت می‌کند از سال ۱۳۸۹ فعالیت خود را آغاز کرده است. حمایت‌هایی که این موسسه جذب می‌کند به صورت سبد کالا و نیز بن کارت‌های حمایتی برای خرید نان در اختیار ایتام و مستمندان جامعه که تحت پوشش این موسسه هستند، قرار می‌گیرد.

اهدای بن کارت نان صلواتی در نمایشگاه قرآان/سجاده سخنگو جدید‌ترین محصول دوره بیست هفتم
افراد تحت پوشش که این بن کارت‌ها را دریافت می‌کنند می‌توانند به نانوایی‌هایی منطقه خود مراجعه کرده و نان صلواتی به مقدار نیاز خودشان دریافت کنند.

این طرح در مناطقی از شهر تهران همچون افسریه، مسعودیه، اسلامشهر، حسن آباد قم و ... به اجرا در آمده است. این موسسه علاوه بر نمایشگاه قرآن که برای اولین بار است در آن حضور یافته در نمایشگاه کتاب نیز فعالیت داشته است.

اکرم تیموری، مسئول مشارکت‌های مردمی موسسه مهر گستر در گفتگو با ستاد خبری نمایشگاه قرآن از استقبال خوب مراجعه کنندگان به نمایشگاه قرآن از طرح این موسسه خبر داد و گفت: خوشبختانه شاهد استقبال خوب مردم از این طرح بوده‌ایم.

وی افزود: این موسسه با وجود اینکه از سال ۱۳۸۹ این کار را شروع کرده، اما فعالیت گسترده در این زمینه از سال ۱۳۹۴ شروع شده است. اولین موسسه‌ای که چنین طرحی را اجرا کرده است موسسه وفاق سبز علوی است.

 
***طرح‌های کمیسیون توسعه پژوهش و آموزش عالی قرآنی در نظام سلامت

قائم‌مقام دبیر کمیسیون توسعه پژوهش و آموزش عالی قرآنی به تشریح طرح‌های این کمیسیون که امروز، ۳۰ اردیبهشت در نمایشگاه بین‌المللی قرآن کریم رونمایی شدند، پرداخت.

مراسم رونمایی از طرح‌های کمیسیون توسعه پژوهش و آموزش عالی قرآنی در نظام سلامت با عنوان طرح‌های پیش‌نویس سند راهبردی کمیسیون، نقشه جامع مطالعات اسلام و سلامت با رویکرد میان‌رشته‌ای و سامانه جامع مطالعات اسلام و سلامت با رویکرد میان‌رشته‌ای عصر امروز دوشنبه، ۳۰ اردیبهشت ماه با حضور حجت‌الاسلام والمسلمین حمید محمدی، دبیر شورای توسعه فرهنگ قرآنی کشور، سیدرضا میرعظیمی، مدیر مرکز هماهنگی توسعه پژوهش و آموزش عالی قرآنی وزارت علوم و حسام‌الدین علامه، قائم مقام دبیر کمیسیون توسعه پژوهش و آموزش عالی قرآنی در نظام سلامت در محل سالن نشست‌های بخش دانشگاهی بیست و هفتمین نمایشگاه بین‌المللی قرآن کریم واقع در مصلای حضرت امام خمینی (ره) تهران برگزار شد.

در ابتدای این مراسم و پس از تلاوت آیاتی چند از کلام‌الله مجید، حسام‌الدین علامه، قائم مقام دبیر کمیسیون توسعه پژوهش و آموزش عالی قرآنی طی سخنانی ضمن عرض تبریک به مناسبت ایام باسعادت میلاد امام حسن مجتبی (ع)، با بیان اینکه کمیسیون توسعه پژوهش و آموزش عالی قرآنی سال‌هاست که تشکیل شده و فعالیت‌های خوبی نیز انجام داده است، گفت: البته در این رابطه جهت ایجاد یک نقشه جامع و بحث‌های مختلف دیگری همچون پاسخگوی به شبهات و ... لازم بود تا اقدام بیشتری انجام شود.

علامه ادامه داد: از این رو از طریق مطالعه، مصاحبه با صاحب‌نظران، بررسی مقالات متعدد، مصاحبه با اساتید حوزه و دانشگاه و نیز برگزاری کارگاه‌های مختلف حضوری توانستیم تا به نقشه جامعی برای مطالعات اسلام و سلامت دست پیدا کنیم که البته برای تکمیل و نهایی شدن این طرح حتماً از نقطه نظرات و پیشنهادات کارشناسان این حوزه بهره خواهیم برد.

اهدای بن کارت نان صلواتی در نمایشگاه قرآان/سجاده سخنگو جدید‌ترین محصول دوره بیست هفتم
وی با بیان اینکه در این حوزه با مباحث مربوط به جمعیت و مسائل دینی سر و کار داریم که بسیاری از این مطالب دینی و معنوی انسان را به سوی هدایت و کمال سوق‌می دهد، اظهار کرد: همچنین، در حوزه سلامت بحث مسائل تجربی وجود دارد که باید عینیت داشته و ثابت شود. بحث مربوط کردن مسائل به دین نیز بحث مهمی است که با اعتقادات مردم سر و کار دارد و اگر نتوانیم به سؤالات جامعه پاسخ دهیم، این امر باعث ایجاد شبهه خواهد شد.

علامه با بیان اینکه در حوزه سلامت نگاه‌های متفاوتی همچون نگاه غربی و نیز نگاه دینی و قرآنی و ... به انسان و سلامت وجود دارد، افزود: اسلام در مقوله انسان و سلامت حرف‌های بسیاری دارد که البته بررسی این نکات و نقطه نظرات اسلامی باید به صورت روشمند انجام شود و اگر این کار به درستی انجام شود، می‌توان از این نکات برای استنباط و اجتهاد دینی نیز بهره برد.

قائم مقام دبیر کمیسیون توسعه پژوهش و آموزش عالی قرآنی در ادامه با اشاره به دورنمای این کمیسیون بیان کرد: کمیسیون توسعه پژوهش و آموزش عالی قرآنی در نظام سلامت با عنایت به اسناد بالادستی و رهنمود‌های رهبر معظم انقلاب اسلامی مبنی بر حرکت در مرز‌های دانش، نیل به مرجعیت علمی و بهره برداری از آموزه‌های اسلامی در اصلاح سبک زندگی، چشم‌انداز خود را زمینه‌سازی جهت ایجاد نگرشی کل‌نگر، فراگیر، اسلامی و قرآن‌بنیان به ابعاد سلامت انسان با رویکرد میان‌رشته‌ای، مسئله‌محور و مبتنی بر روشمندی قرار داده است.

وی افزود: کمیسیون درصدد است ملزومات ایجد نظام حکمرانی علمی در این موضوع میان‌رشته‌ای را با مدیریت و راهبری پژوهش‌های اسلام و سلامت بر مبنای نقشه جامع مطالعات اسلام و سلامت با رویکرد میان‌رشته‌ای از طریق تدوین مبادی، مبانی، رویکرد‌ها و ابزار‌های روشی مطالعات و همچنین، احصا، تنقیح و طبقه‌بندی منابع مطالعات، فراهم کرده و با ایجاد الگو و بستر مناسب برای گفت‌وگوی مشارکتی میان صاحب نظران علوم اسلامی، علوم سلامت و علوم روشی، زمینه لازم برای فرضیه‌سازی و ارائه نظریات خرد و کلان را به منظور حل مسائل جامعه در ابعاد مختلف سلامت بر مبنای این منابع اسلامی ممکن است، مهیا کند.

علامه تصریح کرد: هدف کمیسیون نیز آن است که با سیاست‌گذاری و برنامه‌ریزی‌های مناسب، از سویی در بهره‌برداری حداکثری از آموزه‌های ناب اسلامی در عرصه سلامت کوتاهی نشود و از سوی دیگر گزاره‌ای بدون بررسی‌های دقیق و روشمند به نگرش دینی در حوزه سلامت منتسب نشود و نیز نظریه‌ای بدون قابلیت سنجش، آزمون‌پذیری و امکان مداخله و ارزیابی در نظام سلامت جامعه ورود نیابد و بر این اساس، نهایت تلاش و دقت لازم به عمل آید تا از تمامی منابع دینی و علوم مربوط به آن و دستاورد‌های روزآمد علمی و دانشی بشر در این راستا به صورت تدریجی، مستمر، پویا و روشمند استفاده شود.

وی در ادامه در رابطه با سند راهبردی کمیسیون توسعه پژوهش و آموزش عالی قرآنی نیز با بیان اینکه پیش‌نویس این سند راهبردی از اسفند سال گذشته آماده شده و پس از طی مراحل مربوط به خود و أخذ پیشنهادات و نقطه نظرات کارشناسان، در جلسه کمیسیون بررسی خواهد شد، گفت: پس از این مرحله، پیش‌نویس نهایی سند برای اعضای کمیسیون ارسال‌می شود که در این راستا نیز جلسه کمیسیون را پس از طی این مراحل در اول تیرماه برگزار می‌کنیم که در صورت تصویب در کمیسیون، سند راهبردی برای تأیید و تصویب نهایی به شورای توسعه فرهنگ قرآنی کشور ارسال می‌شود.

اهدای بن کارت نان صلواتی در نمایشگاه قرآان/سجاده سخنگو جدید‌ترین محصول دوره بیست هفتم
علامه در ادامه با اشاره به طرح نقشه جامع مطالعات اسلام و سلامت با رویکرد میان‌رشته‌ای نیز با اشاره به اینکه جامعیت این طرح به این دلیل است که محور‌های اصلی و بخش‌های جامع در آن دیده شده است، تصریح کرد: البته این طرح نیز نیاز به تکمیل و اصلاح دارد و همه کارشناسان و صاحب نظران می‌توانند با ارسال نظرات و پیشنهادات خود ما را در تکمیل و اصلاح طرح یاری کنند. امیدوار هستیم تا با دستیابی به نقشه جامع مطالعات اسلام و سلامت در پاان سال ۱۳۹۹ بتوانیم گام خوبی در این مسیر برداریم.

قائم مقام دبیر کمیسیون توسعه پژوهش و آموزش عالی قرآنی ضمن تشریح مباحث مربوط به این نقشه جامع، به طرح سامانه جامع مطالعات اسلام و سلامت با رویکرد میان‌رشته‌ای اشاره و اظهار کرد: طرح اولیه سامانه به سرانجام رسیده و برنامه مربوط به روابط قسمت‌های مختلف سامانه نیز تا پایان تیر انجام می‌شود. همچنین، مکاتباتی با مرکز IT وزارت بهداشت انجام شده که با انجام برنامه‌های مربوط به این بخش، شرکتی معتبر طی یک مناقصه نسبت به تکمیل سامانه اقدام کرده و بتوانیم تا پایان سال ۹۹ علاوه بر بهره‌گیری از امکانات مختلف سامانه، بتوانیم تا مقالات مورد نیاز را به زبان‌های مختلف در آن بارگذاری کنیم.

نظر شما